کد خبر : 215

سرانجام بعد از ماه‌ها گمانه‌زنی، عربستان در مساله حقوق زنان، گامی قابل توجه برداشت .

تصمیم جدید دولت عربستان برخلاف نظام «قیومیت مردان» است که براساس آن زنان مانند کودکان در طول زندگی خود نیاز به «قیم» دارند. تاکنون پدر، شوهر، جد پدری یا حتی برادر بزرگ تر باید به زنان برای دریافت گذرنامه و خروج از کشور اجازه می دادند.و پس از آن زنان عربستانی می توانند حق رانندگی را جزء شروط ضمن عقد ازدواج قرار دهند.

به گزارش «پیام نو»به نقل آسوشیتدپرس از این در حالی است که  عربستان سعودی حتی شعب رستوران‌ها و کافه‌های غربی همچون "مک دونالد" و "استار باکس" هم ملزم به رعایت اصل تفکیک جنسیتی بوده‌اند.

دولت عربستان سعودی می‌گوید رستوران‌ها دیگر ورودی‌های جداگانه‌ای برای زنان و مردان نخواهند داشت. تا پیش از این غذاخوری‌ها مجبور بودند یک ورودی جداگانه برای خانواده‌ها و زنان داشته باشند و ورودی دیگری را به مردان اختصاص دهند.

 

با این حال محدودیت‌ها عملا به تدریج و بدون سر و صدا کاهش یافته است و بسیاری از رستوران ها، کافه‌ها و سایر مکان‌های عمومی دیگر مقررات تفکیک جنسیتی را اجرا نمی‌کنند. در سال‌های اخیر یک رشته اصلاحات اجتماعی در عربستان با سرکوب شدید نارضایتی همراه بوده است.

پیشتر در سال جاری فرمانی سلطنتی به زنان اجازه داد بدون کسب اجازه از سرپرست مرد به خارج سفر کنند و در سال ۲۰۱۸ این کشور به چند دهه ممنوعیت رانندگی برای زنان پایان داد. با این حال فعالان شکایت می‌کنند که بسیاری از قوانین تبعیض آمیز علیه زنان همچنان باقی است و چندین مدافع برجسته حقوق زنان دستگیر شده اند.

روز یکشنبه وزارت شهرداری‌ها گفت که رستوران‌ها دیگر ملزم به تفکیک زنان و مردان نخواهند بود و می‌توانند خود در این زمینه تصمیم بگیرند.

تا پیش از این در داخل رستوران‌ها هم اغلب پرده‌ها یا صفحاتی برای جدا کردن خانواده‌ها و زنان از مردان وجود داشت. از زمان به قدرت رسیدن محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد در سال ۲۰۱۷، او گام‌هایی برای باز کردن جامعه شدیدا محافظه کار عربستان برداشته است.

اصلاحات او با تحسین‌هایی در جامعه بین المللی روبرو شد، اما سرکوب مخالفان تا حدود زیادی این تغییرات را تحت الشعاع قرار داده. قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار برجسته سعودی در سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول با محکومیت شدید بین المللی مواجه شد.

مقام‌های سعودی گفته اند که آقای خاشقجی در عملیات گروهی "مامور خودسر" کشته شد. اما بسیاری منتقدان اعتقادی به این توضیح ندارند و یک کارشناس سازمان ملل نتیجه گیری کرده است مرگ او "اعدامی فراقضایی" بود.

 

ارسال نظر