کد خبر : 10494

علی قنبری اقتصاددان

یک اقتصاددان نوشت: تا زمانی که اقتصاد کشور را سامان نبخشیم وثبات پیدا نکند، مسائل سیاسی در بازار اقتصادی حل نشود، مسائلی مثل احیای برجام و اف ای تی اف حل نشود و ما همچنان به صورت نااطمینان در تاریکی حرکت کنیم، وضعیت بازار بورس همین آش است وهمین کاسه.

پیام نو| بازار بورس، بحث پیچیده‌ای است که متاسفانه در دولت گذشته و دولت فعلی چندان به آن توجه نشده و معمولا آمار و اطلاعاتی که از بازار بورس، پخش می‌شود، شفاف نیست. هم خصوصی‌ها، هم حقیقی‌ها و هم حقوقی‌ها تحت تاثیر شرایط خاص کشور از لحاظ مسائل سیاسی، اقتصادی و مسائل روز جهانی هستند. درواقع بازار بورس با یک بی‌اعتمادی همراه با ریسک مواجه است. این درحالی است که سرمایه‌گذاران کوچک هم با همه سرمایه اندک‌شان که متاسفانه ناشی از فروش دارایی‌هایشان است و فریب قول و قرارهای مسئولان نظام را خوردند، با کاهش ارزش قابل توجهی نزدیک به 30 درصد مواجه شدند. ضروری است که مسئولان ، وزیر اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی و مدیر صنایع راهکار عملی و اطمینان‌بخشی به بازار بورس بدهند و به این بازار اعتبار تزریق کنند تا بازار بتواند از وضعیت نابسامان امروزی خارج شود.

درحقیقت اگر مسئولان با شیوه جاری و به صورت شعاری با این موضوع برخورد کنند و حرفی که آقای قاضی‌زاده هاشمی گفت ظرف سه روز راهکار ارائه می‌دهد که مشکلات حل شود و بازار بورس را دستکم بگیرند، قطعا مسائل نه در کوتاه‌مدت، نه میان‌مدت و نه بلندمدت حل نمی‌شود، مگر اینکه وضعیت بازار بورس را سامانی بخشند که اطمینان به این بازار تزریق شود و از تسلط حقیقی‌ها بر بازار بورس پرهیز شود و به نحوی عمل شود که چارچوب بازار بورس در یک روال منطقی و به دور از عدم اطمینان حرکت کند تا بازار بورس بازاری تصور شود که بتوان در آن سرمایه گذاری کرد و از آن سرمایه‌هایی که در این بازار سرمایه گذاری می‌شود، هم مردم و هم حقوقی‌ها بتوانند سود لازم را ببرند و در یک چارچوب مطمئن حرکتی به سمت توسعه بازار و رشد اقتصادی کشور باشد. واقعیت این است که بازار بورس، نماد وضعیت اقتصادی کشور است و متاسفانه وضعیت اقتصادی ما ناخوش است و خیلی سرپا نیست.

به دلیل مشکلات تحریمی،مشکلات تولیدی، دخالت دولت در بازار و تحمیل قیمت‌های آنچنانی به بازار بورس، این بازار به سامان نخواهد رسید و تا زمانی که دولت بورس را صندوقی برای درآمدهای خود بداند و در این بازار دخالت کند، قطعا این بازار چارچوب مناسبی نخواهد داشت و به رونق اقتصادی کشور کمکی نخواهد کرد. اگر به این شکل حرکت کند،چون دولت هیچ برنامه مشخصی درمورد بازار بورس ارائه نداده؛هیچ امیدی هم نیست که در کوتاه‌مدت و حتی در میان‌مدت برای حل مشکل فعلی این بازار راهکاری وجود داشته باشد. تا زمانی که اقتصاد کشور را سامان نبخشیم وثبات پیدا نکند، مسائل سیاسی در بازار اقتصادی حل نشود، مسائلی مثل احیای برجام و اف ای تی اف حل نشود و ما همچنان به صورت نااطمینان در تاریکی حرکت کنیم، وضعیت بازار بورس همین آش است وهمین کاسه.

 

ارسال نظر