کد خبر : 1690

آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد

صدها فرشته بوسه برآن دست میزند کز کار خلق یک گره بسته واکند.

به گزارش پیام نو، آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد درباره وضعیت این روزهای ایران یادداشتی منتشر کرد.

متن یادداشت به شرح زیر است:

امتحان بزرگ الهی:

قابل توجه پزشکان متعهد و خدمتگزار کشور عزیزمان ایران:

۱_ اینجانب مکررگفته ونوشته‌ام که حرفه پزشکی از چنان قداستی برخوردار است که اگر بگوئیم این دست خداست که از آستین پزشک برای درمان انسانها بیرون می‌آید گزاف نگفته‌ایم، پزشک دوا می‌دهد و خداوند شفا. ” فاذا مرضت فهو یشفین” (بقره/۸۰) و چون بیمار شوم اوست که بهبودى‌‌ام می‌بخشد.

۲_ در بحران پیش آمده برای کشور عزیزمان تلاش شبانه‌روزی و ایثارگرانه گروه درمانی اعم از پزشکان، پیراپزشکان، پرستاران، داروخانه‌ها و … هرگز فراموش شدنی نیست و از اینجانب جز سپاس و دعا برای موفقیت وسلامتی آنان کار دیگری ساخته نیست، از درگاه خداوند متعال برای همه آنان سلامتی و مزید توفیق خواستاریم و امیدواریم که با تائیدات الهی این بلیه عظمی را بدست با کفایت آنان دفع فرماید، آمین.

۳_ به یقین این رخداد تلخ و اسفبار برای مبتلایان، بیماری و رنج و درد است ولی برای دست اندرکاران امور پزشکی امتحانی بزرگ از سوی خداوند متعال است.

۴_ به‌رغم آنکه تلاش درمانیان ایثارگر در مقابل دیدگان ملت عزیزمان مشهود وملموس است، با کمال تأسف شنیده می‌شود که دربرخی از نواحی کشور که بیماری هجوم آورده، عده‌ای از پزشکان مطب خود را تعطیل کرده و پاسخگوی ارباب رجوع نمی‌باشند، خدا کند که این خبر صحت نداشته باشد، زیرا برای شرف، اخلاق و جوانمردی ایرانی امری زشت و ناپسند است. به یقین کمبود وسائل و تجهیزات هرگز نمی‌تواند عذری برای این گناه اخلاقی به حساب آید زیرا ناگفته پیداست که تلاش برای تهیه امکانات از مقدمات واجبه این تکلیف انسانی است و تعطیلی مطب و دفتر کار طبیب راه حل نهائی نمی‌باشد. آیا این شرایط با شرایط دوران دفاع مقدس تفاوتی دارد که عزیزانی از شما به سوی جبهه برای یاری شتافتند و بی گمان برای همیشه نامشان با افتخار و سربلندی برتارک تاریخ ایران میدرخشد؟

۵_ اصولا حرفه پزشکی از نظر فقهی از واجبات کفائی است که در برخی شرائط همچون شرایط فعلی که کشور با هجوم بیماری واگیر مواجه است در فرض گسترده شدن نیاز، به واجب عینی مبدل می‌شود و تخلف ازآن گناه کبیره است.

۶_ خدمتگذاران عالیقدر: گذشته از وجوب وتکلیف شرعی، تکلیف انسانی و اخلاق پزشکی را متذکر می‌گردم، شما عزیزان تحت توجهات پروردگار از دست رنج ملت ایران این دانش را آموخته‌اید ودر دامان این مادر پرورده شده‌اید، مادری که به امید یاوری و دستگیری امروز در کنار گاهواره شما نشسته ازشما انتظار یاری به فرزندانش را دارد، حاشا به جوانمردی شما عزیزان که صدای مام عزیز وطن و ناله هموطنان را پاسخ ندهید، با توکل به یاری پروردگار وتوجهات و نزول شفای الهی دست از آستین به درآورید وبه سوی درمان بشتابید که خدا همراه شماست، من به عنوان یک روحانی خدمتگزار ملت، دست شمارا می‌بوسم، نه من بلکه: صدها فرشته بوسه برآن دست میزند کز کار خلق یک گره بسته واکند.

۷_ استدعای نگارنده از مقامات کشوری رفع نیازهای جامعه پزشکان است که با مدیریتی خردمندانه کمبودها را رفع فرمایند.

۸_ از مقامات قضائی می‌خواهیم که به امرنه خیانت بلکه جنایت جنایتکارانی که دراین شرائط به سودجوئی دست می‌یازند و وسائل مورد نیاز درمان را غارت می‌کنند و خون بی‌گناهان را می‌مکند بپردازند و به نامه پراکنی و کاغذ بازی بسنده نفرمایند.

شخصا به مراکز مربوط سرکشی فرمایند و مقصران را تذکر و ارشاد و مجرمان را تنبیه و مجازات نمایند.

والسلام

 

ارسال نظر