کد خبر : 409

«امیر محبیان» در گفتگو با «پیام نو»

بزرگ‌ترین خطر این است که چشم بر واقعیت‌ها ببندیم و خودفریبی کنیم.اعتراضات درواقع به نوعی «مساله حل‌نشده» باقی مانده است

اعتراضات آبان ماه با اینکه آرام گرفت ، اما این پرسش را برای دلسوزان نظام و کشور به وجود آورد که برای جلوگیری از اینگونه وقایع چه باید کرد؟ برای پاسخ به این سوال بیش از هر چیزی باید ریشه ها و دلایل وقوع اینگونه اعتراضات پاسخ داده شود. «امیر محبیان» روزنامه نگار و فعال سیاسی اصولگرا معتقد است اعتراضات آبان ماه منشا اقتصادی دارد و در صورت عدم حل مشکلات، این اعتراضات با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت. وی با اشاره به آماری معتقد است که بیش از 95 درصد اعتراضات اقتصادی بوده است.

این جامعه شناس در گفتگویی کوتاه با «پیام نو» خاطرنشان کرد:در حال حاضر جامعه ما روی بمب ساعتی قرار دارد و چشم‌اندازها زیاد روشن نیست؛ بنابراین بزرگ‌ترین خطر این است که چشم بر واقعیت‌ها ببندیم و خودفریبی کنیم.

وی با اشاره به اعتراضات سالهای گذشته تصریح کرد: اعتراضات طی دو سال اخیر شدت بیشتری پیدا کرده است و من پیش‌بینی می‌کنم این شدت، افزایش پیدا کند؛ اعتراضات درواقع به نوعی «مساله حل‌نشده» باقی مانده است؛ به خصوص در حوزه اقتصاد.

محبیان در ادامه یادآور شد: در ذهن فرد، وضعیت موجود با وضعیت مطلوب فاصله دارد و بر اساس آن، فرد احساس نارضایتی می کند. از این جهت به مسئولین از جهت ناکارآمدی نظام تصمیم‌گیری هشدار می‌دهم.

این فعال اصولگرا با بیان برخی آمار تاکید کرد: نظرسنجی‌ها هم نشان می‌دهد که منشا اصلی اعتراضات آبان ماه اقتصادی بوده است. در اتفاقات دی ماه ۹۶ انتظار زلزله 7 ریشتری را داشتم که زلزله 4.5 ریشتری اتفاق افتاد این واقعه در آبان ماه امسال تشدید شد و تصور می‌کنم همچنان تمام نشده و در صورت عدم اصلاح سیاست‌گذاری‌ها، باز هم تکرار شود.

وی درباره مشارکت در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: اتفاقات آبان ماه ممکن است بر مشارکت مردم در انتخابات تاثیرگذار باشد اما چون ماهیت انتخابات مجلس با ریاست‌جمهوری متفاوت است، این عدم مشارکت شاید به میزان معنادار و مشخصی نباشد. چون در برخی مناطق مردم به صورت قومی یا محله‌ای رای می‌دهند.

محبیان درباره احتمال ارائه لیست واحد از سوی اصولگرایان نیز ادامه داد: این احتمال را بسیار پایین می‌دانم. با توجه به  گرایش‌های مختلفی که در بین اصولگرایان وجود دارد، امکان این که بتوانند به لیست واحدی برسند بسیار کم است.

 

ارسال نظر