کد خبر : 450

واکنش اسماعیل کهرم به سخنان رئیس سازمان زمین شناسی

رئیس سازمان زمین شناسی گفته است که احتمالا در شمال سونامی بیاید. مشاور رئیس سازمان محیط زیست در یادداشتی برای «پیام نو» به این سخن واکنش نشان داده است

اسماعیل کهرم

سونامی ژاپن آنقدر مهیب و خانمان برانداز بود که همه دنیا را تکان داد؛ شاید به این خاطر است که برخی از مسولان هر از چندگاهی درباره سونامی در دریاهای کشور هشدار می دهند تا از این پدیده جلوگیری شود یا تدابیر لازم برای آن اندیشیده شود، اما هنگامی که خبر سونامی احتمالی در شمال کشور را  از سوی رئیس سازمان زمین شناسی کشور شنیدم، تا ساعت ها متعجب بودم. احتمال اینکه بعد از زلزله سونامی رخ بدهد؛ دلیلش هم این است که سونامی پدیده ای است که در عمق و ژرفای اقیانوس ها صورت می گیرد.

به عنوان مثال وقتی زلزله در اقیانوس کبیر یا اطلس رخ می دهد آب به اندازه 30 یا 35 سانتی متر بالا می آید و موج به اهستگی باعث بالا آب می شود  در این شرایط موج  هزار کیلومتر حرکت می کند تا به ساحل برسد، موج اول به ساحل می خورد و بر می گردد در حالیکه موج دوم در راه است این دو موج یکی به سمت دریا، به سمت ساحل در حال حرکت است. وقتی همدیگر را ملاقات می کنند، موج سوم بزرگی تولیدی می شود که ارتفاعش شاید 30 یا 40 متر باشد که وقتی به ساحل می آید به سونامی تبدیل می شود.

 دریای مازندان  از ایران تا داخل روسیه فقط حدود 900 کیلومتر طول دارد؛ اگر چنین اتفاقی بیفتدد فاصله تا سواحل ما آنقدری نیست که  امواج مهیبی به این صورت بیاید که تبدیل به سونامی شود. بنابراین تاکید می کنم دریای خزر خصوصیات سونامی را ندارد.

هیچ گاه ایران  سابقه سونامی نداشته است. درباره گسل البرز باید بگوییم این گسل در داخل آب نیست بنابراین خطری ما را تهدید نمی کند. برای ایجاد سونامی گسل باید داخل آب باشد.بنابراین فرضیه رئیس سازمان زمین شناسی مردود است.  وقتی در اقیانوس کبیر سونامی شد، امواج آب  سه چهار هزار کلیومتر سفر کردنند از کف دریای مازندران فاصله ایی نداریم .

متخصصان نباید درباره موضوعاتی که احتمال اتفاق افتادنش خیلی کم است صحبت کنند؛ به نظرم رئیس سازمان زمین شناسی کشور با طرح چنین موضوعی فقط به دنبال شهرت است در حالی که باعث نگرانی در سطح جامعه می شوند، هیچ دلیلی برای وقوع سونامی نداریم بهتر است دیگر با گفتن چنین مسایلی کشور را دچار التهاب نکنیم این روزها کشور به دلیل آلودگی هوا و افزایش قیمت و... ملتهب است.

*مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

 

ارسال نظر