کد خبر : 4577

از پیشنهادهای غیرواقعی تا بیان بدیهیات

۲۵ پژوهشگر مالی روز گذشته نامه‌ای را منتشر کردند که مملو از حرف‌های بدیهی و پیشنهادهای غیرواقعی چون بالا بردن فوری سود بانکی شدند.

به گزارش پیام نو، وقتی عالی‌ترین مهندسان یک کشور تعویض‌کارند، و‌ نه تعمیرکار! طبیعی است که ۲۵ پژوهشگر مثلاً اقتصادی بعد از خواندن چند خط کتاب تصور کنند که درک عمیقی از وضعیت اقتصاد دارند. توهم پیدا کنند که عقلای جامعه هستند و بیشتر برای آن‌که دیده شوند، جمع منطق و عقل‌شان بشود پنج توصیه‌ای که دم دستی‌ترین پیشنهادات برای بازار سرمایه می‌تواند باشد.

وقتی جمع فکر ۲۵ پژوهشگر مثلاً اقتصادی می‌شود خروجی ساده‌لوحانه‌ای که در دم دستی‌ترین کانال‌های تلگرامی روزی چند بار قرقره می‌شود، پس بیخود نیست که حال اقتصاد ما این‌قدر خراب است؛ چون مثلاً عقلای نسخه‌پیچ شمایید!

اگر می‌شد عرضه اولیه کرد, گرگ‌تر از من و شما نسخه‌پیچ‌ها، خود دولت بود که روزی یک سهم عرضه می‌کرد و نه ماهی یکی، شاید!

۴۲ سال برای سرکوب تورم، سود را افزایش دادند، ۲۵ پژوهشگر مالی در بخشی از نسخه خود می‌گویند سود بانکی را فوراً بالا ببرید! ۴۲ سال سود بانکی بالا بود، چه گلی به سر ما زد؟

عرضه دارایی‌های دولت سریعاً در بورس؟ دولت کم مانده صندلی وزیر را هم در بورس برای فروش، آگهی کند! چطور آن موقع که «محمود» [احمدی‌نژاد] بابت رد دیون دارایی دولت را داد، گفتند دولت فرش زیر پایش را هم فروخته و دولتی فقیر را به آیندگان تحویل می دهد، امروز چه شده که تنها راه بهبود شرایط، فروش همه دارایی‌های دولت است!؟

وقتی اطلاعات اقتصاددان‌ها از بورس و از صنعت کارگزاری در حد ساز و کار سوپرمارکت سر کوچه است، چه انتظار بیهوده‌ای است که تصور کنیم پنج پیشنهاد می‌تواند درک صحیحی از شرایط باشد... گفته‌اند سریعاً بانک‌ها از پرداخت وام جهت خرید سهام منع شوند! 

اقتصاددان‌هایی که ساده‌ترین ابزار بازار بورس دنیا را قبول ندارند! سر چه چیزی با شما بحث باید کرد؟ در دنیا اهرم یک به صد استفاده می‌کنند؛ ولی آخرین یافته دانشمندان اقتصاد ما این است که اگر اعتبار ۱۵ درصد را حذف کنیم، همه چیز درست می‌شود. نسخه‌پیچ‌های دهه ۷۰ میلادی حداقل ۲۰ سال از شما جلوتر بودند!

واقعا همه چیزمان به همه چیزمان می‌آید. مثلاً ۲۵ پژوهشگر مالی به سیستم فشل معاملاتی و نحوه مدیریت خیلی چیزهای دیگرمان، چه خوب می‌آید.

گفتنی است؛ نامه ۲۵ پژوهشگر مالی و اقتصادی برای کاهش مخاطرات بازار سهام، خطاب به دولت و بانک مرکزی را افرادی چون صادق الحسینی، علی سرزعیم، بهرنگ کمالی و محسن یزدان‌خواه امضا کرده بودند

.

ارسال نظر