کد خبر : 6387

قهرمانپور|تحلیلگر مسائل سیاسی

یک تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی گفت: اروپایی‌ها به این جمع‌بندی رسیده‌اند که احتمال شکست ترامپ از بایدن جدی است و به همین خاطر می‌خواهند فضای تعلیق تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و مشخص شدن نتایج آن ادامه یابد.

 

به گزارش پیام نو، «رحمان قهرمانپور» درباره تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریمهای ایران و واکنش‌های اتحادیه اروپا نسبت به این مسئله گفت: اکنون یک وضعیت حقوقی مبهمی شکل گرفته که ناشی از خروج آمریکا از برجام است و همین مسئله موجب شده شرایط تابع معادلات سیاسی باشد تا استدلال‌های حقوقی.

وی ادامه داد: آنچه عیان و آشکار است، این است که آمریکا با فرمان اجرایی ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شده و دیگر عضو برجام نیست بنابراین از حقوق تصریح شده در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ برخوردار نیست ولی آمریکا رویکردی سیاسی نسبت به موضوع برجام و ایران دارد تا رویکرد حقوقی و فنی.

تمرکز ترامپ بر سیاست خارجی برای کمرنگ کردن ضعف‌های داخلی است

کارشناس ارشد مسائل آمریکا با اشاره به نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهار داشت: ترامپ به دلیل وضعیت شکننده‌ای که در انتخابات دارد، تصمیم گرفته برای کمرنگ شدن ضعف خود در مدیریت مقابله با کرونا، بر اقتدار ایالات متحده در عرصه سیاست خارجی سرمایه‌گذاری کرده و بر روی آن تاکید کند.

به گفته قهرمانپور، دولت آمریکا به دنبال آن است که به هر قیمتی ولو نقض رویه‌های شورای امنیت و حقوق بین‌المللی، دستاوردی داشته باشد تا آن را در سیاست داخلی خود به نمایش گذشته و به رای‌دهندگان بفروشد.

وی با تاکید بر اینکه ترامپ برای اولین بار نیست که به معاهدات و سازمان‌های بین‌المللی بی‌توجهی می‌کند، خاطرنشان کرد: از نگاه رئیس‌جمهور آمریکا، توجه به قواعد بین‌المللی و رویه‌های جهانی، اهمیت چندانی ندارد و بر همین اساس، به پیمان ناتو بی‌توجه است، توافق موشک‌های میان‌برد و استارت را لغو می‌کند، از توافق پاریس خارج می‌شود و به دنبال دستیابی به توافق یکجانبه به سود آمریکا در نفتا است.

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی با تاکید بر اینکه ترامپ خود را مقید و پایبند به حقوق بین‌المللی نمی‌داند، ابراز داشت:‌ مسئله ترامپ و دولتش این نیست که اقدامات آمریکا براساس حقوق بین‌الملل باشد بلکه مسئله او رسیدن به هدف به هر طریقی است و به همین خاطر، حتی به شکل یکجانبه می‌خواهد فشار بر ایران و اعمال تحریم‌ها را ادامه دهد چراکه به فروش آن در انتخابات نیاز دارد.

امکان تغییر نظر کشورهای کوچک وجود دارد

قهرمانپور با اشاره به مخالفت اندونزی به عنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت با طرح درخواست آمریکا در جلسه شورای امنیت بیان کرد: معلوم نیست اقدام اندونزی توسط نیجر که ریاست شورای امنیت در ماه سپتامبر را برعهده دارد، تکرار شود. از سوی دیگر، فضا در نیویورک بسیار مبهم است و ممکن است دومینیکن هم خواستار طرح بحث در جلسه شورای امنیت شود.

وی افزود: باید دید لابی روس‌ها، چینی‌ها، اروپایی‌ها و حتی ایران تا پایان فرایند ۳۰ روزه چه می‌شود چراکه ممکن است کشورهای کوچک عضو شورای امنیت نظرشان تغییر کند.

اروپایی‌ها احتمال شکست ترامپ را جدی می‌دانند

این کارشناس ارشد مسائل خلع سلاح درباره رویکرد اروپا هم یادآور شد: اروپایی‌ها به این جمع‌بندی رسیده‌اند که احتمال شکست ترامپ از بایدن جدی است و به همین خاطر می‌خواهند فضای تعلیق تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و مشخص شدن نتایج آن ادامه یابد. اگر ترامپ شکست بخورد، آنها خوشحال می‌شوند اما اگر ترامپ پیروز شود، ممکن است رویکرد و رویه آنها هم عوض شود.

قهرمانپور درباره مخالفت روسیه و چین هم عنوان کرد: روسیه و چین فعلا از ایران حمایت و با خواسته آمریکا مخالفت می‌کنند. ایستادگی آنها به قوت قلبی برای اروپا تبدیل شده است اما آنها هم منتظر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند. نکته‌ای که وجود دارد این است که روس‌ها خواهان ریاست‌ جمهوری ترامپ بوده و چینی‌ها خواهان ریاست جمهوری بایدن هستند و این عدم همسویی، فضا را مبهم می‌کند.

حمله به آمریکا، بهترین هدیه به ترامپ است

وی درباره اقدام بعدی آمریکا علیه ایران گفت: احتمال جنگ علیه ایران بعید است. براساس معادلات کمپینی هم این گزینه جواب نمی‌دهد. اگر آمریکا جنگ را آغاز کند، شکست قطعی است اما اگر دولتی به پایگاه‌های آمریکا حمله کند، این بهترین هدیه به ترامپ است.

به گفته این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی، در صورت حمله به یکی از پایگاه‌های آمریکا، ترامپ با به کار بردن مشت آهنین، بخشی از رای‌دهندگان آمریکایی را قانع خواهد کرد که او بهترین فردی است که می‌تواند رئیس‌جمهور باشد و از منافع و مصالح آمریکا دفاع می‌کند.

معادلات با ریاست‌جمهوری مجدد ترامپ تغییر می‌کند

قهرمانپور با بیان اینکه در صورتی که ترامپ خود جنگ را آغاز کند، دموکرات‌ها ترامپ را متهم می‌کنند که برای دستیابی به منافع خود، آمریکا را وارد جنگ کرده است، اظهار داشت: ترامپ بارها خود را فردی ضدجنگ معرفی کرده و گفته حمله به افغانستان و عراق، بزرگترین اشتباهات آمریکا بوده است. اگر ترامپ خود جنگ علیه ایران را آغاز کند، دموکرات‌ها با استناد به این گفته‌ها، او را دروغگو خطاب می‌کنند که می‌تواند زمینه‌ساز تردید حامیانش برای رای به او شود.

وی در پاسخ به این سوال که ناتوانی آمریکا از اجماع‌سازی علیه ایران تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نقش مهمی برای پاسخ دادن به این سوال را دارد. اگر ترامپ رئیس‌جمهور شود، ممکن است معادلات به سود ترامپ تغییر کند.

این کارشناس ارشد مسائل آمریکا در پاسخ به این سوال که احتمال تغییر رویکرد ترامپ نسبت به ایران در دوره دوم ریاست‌جمهوری‌اش وجود دارد، خاطرنشان کرد: ترامپ فرد بلندپروازی است. او بدش نمی‌آید، میراث و دستاوردی داشته باشد. اگر ترامپ راحت مجددا رئیس‌جمهور شود، شاید مواضعش نسبت به ایران هم نرم‌تر شود ولی اگر رقابت سختی با دموکرات‌ها داشته و سخت برنده انتخابات شود، احتمالا رویکرد فشار حداکثری علیه ایران را ادامه می‌دهد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر