کد خبر : 7847

اباصلت کبیری| تحلیلگر

حالا زمان تعلیق است؛ چیزی میان زمین و هوا. هیچ‌کس نمی‌داند چه خواهد شد.

پیام نونگاه‌های ما ایرانیان به روزهای منتهی به ۱۷ ربیع‌الاول، ۱۳ آبان، اوایل نوامبر ۲۰۲۰ و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دوخته شده است. 

بعد از حدود سه سال فشار استخوان‌شکن بر اقتصاد کشور، ناشی از تحریم‌های ظالمانه از سوی آمریکا، شاید آرزوی شکست ترامپ و امید به پیروزی بایدن به نمایندگی از دموکرات‌ها، آبی بر آتش افتاده در خرمن کشور و برگشت به زندگی عادی مثل سایر کشورها، تلقی شود. 

از افزایش معادل نرخ دلار و کم‌بها شدن ارزش پول‌ملی تا افتضاح در بازار بورس و مسکن و تقلیل قدرت خرید و تورم افسارگسیخته، همگی از سیاست خصمانه ترامپ علیه کشورمان، ناشی شد.

خروج یکطرفه آمریکا از برجام که تمام تخم‌مرغ‌های ما در سبد آن بود، شروعی بر رنج‌های ناتمام ملت شد. با ترور ناجوانمردانه نظامی ارشد کشورمان به اوج عداوت رسید. هنوز این تراژدی ادامه دارد و این، همان چیزی بود که ترامپ، وعده آن را داده بود و عملی کرد.

حالا زمان تعلیق است؛ چیزی میان زمین و هوا. هیچ‌کس نمی‌داند چه خواهد شد. رمقی برای تفکر و پیش‌بینی نمانده. آیا امید به خانه ملت بازخواهد گشت؟ گره از کار فروبسته ما، گشوده خواه شد؟ روی خوش ثبات در بازار را خواهیم دید؟ قلدربازی ترامپ، پایان خواهد گرفت؟

به نظر می‌رسد اوضاع آنگونه که می‌بینیم، ساده و بر سبیل موافقت نیست. ترامپ، چنان جامعه آمریکا را به امری واقع مبنی بر پیروزی خود، سرگرم و همراه کرده که هویداست او تنها با کرشمه و دلخوری و بدون جنجال، مسند را رها نخواهد کرد.

علم کردن نتایج نظرسنجی‌های موسسات مختلف در روزهای پایانی که تاحدودی به نفع ترامپ بوده، با القای تقلب، همچنین نفع‌طلبی خودخواهانه از وضعیت تغییر تعداد نفوس (رای‌دهندگان) و آرای خاکستری، یکی از ابزارهای جمهوری‌خواهان ترامپ‌گرا برای کنار نکشیدن از کاخ‌سفید خواهد بود. 

با تصورات فوق برای ایران و آمریکا، البته پیروزی بایدن، نتیجه دلخواه همه ماست؛ هرچند ضرری مضاعف بر سهامداران بازار بورس را شامل شود، اما هیچ‌یک از ما راضی به دیدن دوباره ترامپ نیستیم؛ ولو که متضرر از سهم‌های خریداری شده باشیم.

حداقل برای سال اول ریاست بایدن، جو روانی آرامی بر کشور، حاصل خواهد شد و در عرصه واقعیات اقتصاد هم، بهبود اوضاع، تاحدودی محقق خواهد شد.

با قدرت یافتن بایدن، در بلندمدت اما همگرایی اروپا با آمریکای منزوی، بیشتر خواهد شد و با وعده‌هایی که بایدن به مدیریت پرونده ایران با محدودسازی وضعیت هسته‌ای و مذاکره بر روی کیس توان موشکی داده، احتمال متضرر شدن ایران، متصور است.

به‌هرحال، کاهش آلام ملت، هرچند برای چندماه اول دوره بایدن، راه تنفسی برای گلوی فشرده از دست تحریم ترامپ، خواهد بود تا شاید وقتی دیگر برای مذاکره و انتفاع و امتیازگیری، اندیشیده شود.

منبع: کانال راهبرد

ارسال نظر