کد خبر : 8720

چرا قالیباف می‌گوید «به نفع رئیسی» وارد انتخابات نمی‌شود؟

رئیس مجلس به‌یکباره راهنمای کناره‌گیری از جاده رقابت در انتخابات ریاست جمهوری 1400 را روشن کرد.

پیام نو| طی ماه‌های اخیر نزدکان رئیس مجلس هرگاه که احتمال حضور او در انتخابات ریاست جمهوری مطرح می‌شد بر یک نکته تاکید داشتند و آن عدم «حضور همزمان» و رقابت قالیباف با سید ابراهیم رئیسی بود؛ موضوعی که در روزهای گذشته قالیباف شخصاً بر آن صحه گذاشت و تأکید کرد. حال سوال این است قالیباف که طی 16 سال گذشته همواره یکی از جدی‌ترین علاقمندان دستیابی به کرسی ریاست جمهوری محسوب می‌شد و حتی در انتخابات هیات رئیسه مجلس نیز حاضر نشد به‌طور قطعی و رسمی به آن دسته از نمایندگان که مخالفت کاندیداتوری‌اش در انتخابات ریاست جمهوری بودند، این مساله را ضمانت دهد؛ این بار چرا در فاصله دور از انتخابات راهنمای کناره‌گیری از جاده رقابت در انتخابات را روشن کرده است؟

پاسخ این سوال را شاید بتوان در وقایع پس از انتخابات سال 96 جست‌وجو کرد؛ جایی که پس از شکست حامیان آقای شهردار در انتخابات شورای شهر تهران و کنار گذاشته شدن او از شهرداری تهران از همان تابستان 96، بحث‌ها در خصوص وقوع تخلفات مالی گسترده پیرامون دوران مدیریت قالیباف در شهرداری شدت بیشتری پیدا کرد. البته مساله تخلف مالی در دوران مدیریتی قالیباف اتفاق تازه‌ای نبود، پیش از آن تاریخ، یاشار سلطانی روزنامه‌نگار حوزه شهری با انتشار گزارش و اخبار در خصوص لیست واگذاری املاک در شهرداری از وقوع تخلفاتی در این واگذاری‌ها خبر داده بود؛ پرونده‌ای که به «املاک نجومی» معروف شد.

اما در تابستان 96 خبرهایی پیرامون تخلفاتی با گسترده چند هزار میلیاردی در شهرداری منتشر شد و نام عیسی شریفی قائم مقام و معاون امور مناطق قالیباف نیز همراه با این خبرها در رسانه‌ها مطرح شد. شریفی که در آن روزها از ایران خارج شده بود، مدتی بعد به کشور بازگشت و با اتهامات مالی بازداشت شد. او کمی بعد با قید وثیقه آزاد شد، در حالی که در کنار گره خوردن نامش با پرونده املاک نجومی، نقش قابل توجهی در تخلفات صورت یافته درخصوص همکاری‌های فی‌مابین شهرداری تهران با هلدینگ یاس و شرکت رساتجارت داشت که عددهای مختلفی در این مساله از 2 تا 4 هزار میلیارد تومان مطرح می‌شد.

در تابستان 97 محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران از بررسی پرونده شریفی و تخلف در قرارداد شهرداری تهران و بنیاد تعاون سپاه، موسوم به «گروه اقتصادی یاس» توسط ستاد کل نیروهای مسلح خبر داد. گفتنی است روند رسیدگی، برگزاری دادگاه، صدور حکم و نهایی شدن آن تا پایان سال 99 زمان برد و حکم نهایی آن در اسفندماه سال گذشته طی اطلاعیه‌ای توسط سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام شد که براساس آن شریفی به 20 سال حبس، جزای نقدی و استرداد وجوه تحصیلی محکوم شد. البته در این پرونده اسامی متهمان دیگری هم وجود داشت که به حبس از 2 تا 30 سال محکوم شدند. همچنین در این اطلاعیه آمده بود: «تاکنون مبلغ ۵ هزار و ۸۵۳ میلیارد و ۵۳۰ میلیون و ۶۳۶ هزار و ۷۰۶ ریال بدهی متهمان در قالب املاک و مستغلات بر اساس ارزش زمان وقوع جرم (سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵) به بیت المال مسترد شده است.»

این محکومیت اما پایان داستان پردامنه تخلفات شهرداری تهران در عصر قالیباف نبود، یکشنبه هفته جاری در جلسه صحن علنی شورای شهر تهران گزارش تحقیق و تفحص از قراردادهای شرکت «رسا تجارت و سه شهید» قرائت شد که در جریان قرائت آن مشخص شد شهرداری تهران 12 هزار و 900 میلیارد تومان را در اختیار بنیاد تعاون سپاه قرار داده است؛ عددی که از زمان قرائت گزارش و زمان مطرح شدن آن بهت و حیرت افکار عمومی را با خود به همراه داشته اما هنوز واکنش رسمی نسبت به آن مطرح نشده است.

با این حال در تمام این سال‌ها شهردار اسبق تهران، یک موضع همیشگی را دنبال کرده و آن «سکوت» است. قالیباف دو سال پس از کناره‌گیری یا کنار گذاشته شدن از شهرداری تهران و دوری از مناصب اجرایی ضمن تداوم سکوت در خصوص تخلفات صورت گرفته در دوران مدیریت خود در شهرداری، عزم کاندیداتوری مجلس کرد؛ اما هیچ توضیحی در این رابطه به رسانه‌ها و مردم ارائه نکرد. البته سخنگوی شورای نگهبان طی در یک نشست خبری پیش از برگزاری انتخابات دوم اسفند 98 گفته بود در پرونده شریفی اسمی از قالیباف مطرح نیست و اما همچنان او خود را ملزم به پاسخگویی به افکار عمومی ندید.

اگرچه اظهار نظر سخنگوی شورای نگهبان در زمستان 98، در سال 99 توسط سخنگوی قوه قضائیه نیز تکرار و اعلام شد که قالیباف در پرونده عیسی شریفی متهم نیست اما سوالات مختلفی در افکار عمومی نسبت به این مساله وجود دارد و شاید مهمترینِ آن‌ها این باشد که؛ «قالیباف از تخلفات عیسی شریفی که قائم مقام و معاون او بوده است، اطلاع داشته یا خیر؟» بی‌اطلاعی یا مطلع بودن قالیباف از این موضوع، هرکدام سوالات متعدد دیگری را به‌‌دنبال خواهد داشت؛ سوالی که تاکنون از سوی قالیباف بی‌پاسخ مانده و او هیچ واکنشی نسبت به تخلفات دوران مدیریت خود از 96 تا امروز نشان نداده است.

در نتیجه این اتفاقات می‌توان‌ گفت قالیباف می‌داند که در صورت کاندیداتوری دیگر مانند گذشته دارای شانس نیست، او همچنین احتمال می‌دهد که در صورت حضور در انتخابات؛ اگرچه توسط شورای نگهبان رد صلاحیت نخواهد شد، چراکه اکنون ریاست قوه مقننه را برعهده دارد و چنین اتفاقی دور از ذهن است اما در جریان تبلیغات انتخاباتی و مناظره‌های تلویزیونی حتماً با پرسش‌هایی پیرامون این پرونده مواجه خواهد شد. او به خوبی به خاطر دارد که در انتخابات 92 با کلیدواژه «گازانبر» و دوگانه «سرهنگ-حقوقدان» انتخابات را به روحانی واگذار کرد و در انتخابات 96 نیز اگرچه به نفع رئیسی کناره‌گیری کرد اما بعد از مناظره آخر و یادآوری اظهارات مبنی بر «لوله کردن دانشجوها» توسط روحانی، شانس او در نظرسنجی روند نزولی پیدا کرده بود؛ با چنین شرایطی اصلاً دور از ذهن نیست که در صورت کاندیداتوری در انتخابات، نه فقط از سوی کاندیدای اصلاح‌طبان بلکه حتی از جانب اصولگرایان نیز با ابهامات و سوالات درباره پرونده عیسی شریفی و هلدینگ یاس مواجه شود؛ اتفاقی که گفته می‌شد سعید محمد، فرمانده سابق قرارگاه خاتم‌الانبیاء روی آن حساب کرده است.

از سوی دیگر برخی طیف‌های نمایندگان مجلس به شدت با کاندیداتوری قالیباف که اکنون نماینده تهران در مجلس است و ریاست قوه مقننه را برعهده دارد مخالفند؛ مخالفتی که مانع از رأی موافق آنها به طرح شفافیت آراء نمایندگان شد و حسرت قالیباف را با خود به همراه داشت. افسوس و ناراحتی قالیباف زمانی که آراء نمایندگان را قرائت می‌کرد در اذهان ناظران سیاسی باقی‌ ماند، جایی که با ناراحتی گفت:«فقط سه رأی کم آورد». تصویب این طرح می‌توانست یکی از اهرم‌های تبلیغاتی او در انتخابات باشد که با شکست مواجه شد و بعد از آن یکی از نمایندگان خطاب به او در صحن گفت: «شما می‌خواهید از این طرح‌ها بهره‌برداری سیاسی و تبلیغاتی داشته باشید.» این میزان از مخالفت‌ها در درون مجلس با کاندیداتوری قالیباف، یک معنای دیگر دارد و آن هم این است که در صورت ثبت‌نام و کاندیداتوری او در انتخابات ریاست جمهوری، شانس تصدی ریاست مجلس که انتخابات آن در هفتم خرداد برگزار می‌شود را از دست خواهد داد. هم‌اکنون دو تن از نواب رئیس او در مجلس که اتفاقاً از طیف‌هایی غیر از حامیان قالیباف در مجلس، به کرسی نایب رئیسی تکیه‌ زده‌‌اند از جدی‌ترین گزینه‌ها برای جانشینی او هستند.

در مجموع قالیباف با بررسی شرایط به این نتیجه رسید که در صورت کاندیداتوری در انتخابات، ممکن است حواشی فساد مالی قائم مقامش دامنگیر او شده و عامل شکست وی در انتخابات شود و در سوی دیگر محتمل است دو هفته بعد از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری و در میانه ایام تبلغات این انتخابات، کرسی ریاست مجلس را هم از دست بدهد. او با زنده نگه‌داشتن گمانه‌زنی‌ها در خصوص حضورش در انتخابات، از خود یک چهره جدی برای کاندیداتوری ساخت و در عین حال با بهره‌گیری از اهرم‌های رسانه‌ای متعددی که در اختیار دارد این گزاره را در افکار عمومی مطرح کرد که در صورت کاندیداتوری سید ابراهیم رئیسی از او حمایت کرده و می‌خواهد به قول خودش«جبهه انقلاب با یک کاندیدا و به صورت متحد وارد انتخابات شود». به عبارت دیگر قالیباف که شانسی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری برای خود متصور نبود با مطرح کردن این دوگانه که در صورت حضور رئیسی از خودگذشتگی کرده و در انتخابات حاضر نشده و از او حمایت خواهد کرد، روغن ریخته را نذر امامزاده کرد تا از خود چهره‌‌ای پایبند و متعهد به جریان انقلاب به بدنه اجتماعی این جریان نشان دهد.

ارسال نظر