کد خبر : 9669

امرالله صالح، به موجب قانون اساسی فعلی افغانستان به‌عنوان سرپرست ریاست‌جمهوری شناخته می‌شود

پیام نو| با سقوط ناگهانی کابل در پی یورش طالبان به شهرهای مختلف افغانستان و عقب‌نشینی اردوی ملی و متعاقب آن فروپاشی نیروهای امنیتی اکثریت قاطع ولایات و ولسؤالی‌های افغانستان به تصرف طالبان در‌آمد که با غلبه ناگهانی طالبان بر افغانستان باوجود ادعای عفو عمومی و تشکیل دولت فراگیر از سوی طالبان افکار عمومی شاهد قتل و اعمال خشونت نسبت به گروه‌های مختلف اجتماعی و فرار گسترده شهروندان از کشور شد. مقارن با این وقایع احمد مسعود و امرالله صالح، معاون رئیس‌جمهور افغانستان در منطقه پنجشیر جبهه مقاومت در برابر طالبان موسوم به مقاومت دوم را تشکیل دادند. مقاومت پنجشیر به‌عنوان مقاومت ملی افغانستان و مورد حمایت گروه‌های ضد‌طالبان و شهروندان افغانستان؛ لازم است به‌عنوان یک جریان مشروع از سوی جامعه بین‌المللی مورد شناسایی قرار بگیرد که از چند جهت این شناسایی ضرورت دارد:

۱- طالبان در یک‌ماهه اخیر با آغاز تهاجمش به شهرهای مختلف افغانستان مرتکب قتل و اعمال خشونت نسبت به گروه‌های مختلف شد که این اعمال مغایر با حقوق بنیادین انسانی است و هر نوع شناسایی طالبان عملا تصدیق نقض حقوق بنیادین انسانی است.

۲- حکومت طالبان موسوم به امارت اسلامی افغانستان، یک حکومت مردم‌سالار نیست که در یک فرایند دموکراتیک از طریق انتخابات و در یک رقابت سیاسی سالم به وجود آمده باشد و صرفا از طریق اعمال زور و تصرف شهرها خود را پیروز نامیده است که هر نوع همکاری و تأیید با چنین رژیمی مغایرت با حاکمیت مردم، صلح و مشارکت سیاسی شهروندان دارد.

۳- از 30 سال قبل گروه‌های تروریستی چون القاعده و شبکه حقانی از همکاران و متحدان طالبان بودند که در ترور و اقدامات خشونت‌بار سابقه دارند و هر نوع شناسایی طالبان در افغانستان منجر به تقویت و تأیید گروه‌های تروریستی و ایجاد پایگاهی امن در خاورمیانه می‌شود که شناسایی این گروه‌ها مغایر با صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است.

۴- از زمان سقوط کابل توسط طالبان گروه‌های آسیب‌پذیر مثل زنان و کودکان در معرض تهدیدهای جدی قرار گرفته‌اند و عملا حقوق آنان به‌صورت گسترده نقض می‌شود که این نقض‌ها شامل حقوق مختلف چون حق بر مشارکت سیاسی، برابری جنسیتی، عدم تبعیض، حق بر سلامت، حق بر آموزش و حق بر تجمع مسالمت‌آمیز است که شناسایی یک جریان مشهور به نقض حقوق بشر با اصول و اهداف ملل متحد مغایرت دارد و باید گفت نقض حقوق بین‌الملل است.

۵- امرالله صالح، به‌عنوان معاون ریاست‌جمهوری افغانستان به موجب قانون اساسی فعلی افغانستان به‌عنوان سرپرست ریاست‌جمهوری شناخته می‌شود که ضروری است جامعه بین‌المللی با توجه به شناسایی رژیم سابق افغانستان تا زمان برگزاری یک انتخابات آزاد و عادلانه امرالله صالح و مقاومت پنجشیر را به‌عنوان دولت قانونی افغانستان مورد شناسایی قرار بدهد.

۶- مقاومت پنجشیر از زمان شکل‌گیری در ماه گذشته دستور کار و اهداف خود را در حفظ منافع تمام مردم افغانستان، مقابله با ترور و خشونت و تشکیل دولت فراگیر با مشارکت تمام اقوام و گروه‌ها اعلام داشت و از سوی دیگر افکار عمومی افغانستان و جهان نیز به‌صورت صریح مقاومت پنجشیر را مورد تأیید قرار داده‌اند که به‌عنوان یک نمونه ساده میلیون‌ها هشتگ در توییتر نشانه حمایت قاطع افکار عمومی از مقاومت پنجشیر است؛ بنابراین شایسته است جامعه بین‌المللی جریانی را که به دنبال صلح، تضمین حق بر مشارکت سیاسی و برابری در همه عرصه‌ها است، مطابق با استانداردهای حقوق بین‌الملل مورد شناسایی قرار بدهد.

***

شناسایی مقاومت پنجشیر طبق حقوق بین‌الملل یک اقدام حقوقی مؤثر در نفی خشونت و اعمال زور و حمایت از مشارکت سیاسی و مدنی برای تمامی شهروندان افغانستان به‌منظور تضمین صلح و امنیت ملی و منطقه‌ای است.

 

منبع: روزنامه شرق

ارسال نظر