کد خبر : 9821

مرتضی نجفی‌قدسی تحلیلگر مسائل سیاسی

جمع زیادی از شیعیان در حین نماز جمعه در مسجد فاطمیه قندهار به‌دست جنایتکاران داعشی به خاک و خون کشیده شدند.

پیام نو| جمع زیادی از شیعیان در حین نماز جمعه در مسجد فاطمیه قندهار به‌دست جنایتکاران داعشی به خاک و خون کشیده شدند. این حادثه اولین و آخرین جنایت دشمنان بشریت در افغانستان نیست ولی توالی جدید این حوادث نشان از برنامه‌ریزی‌های دشمنان اسلام برای اهدافی بزرگ‌تر دارد. در اردیبهشت‌ماه همین سال جنایتکاران داعشی صدها دختر مظلوم از شیعیان افغانستان را در مقابل مدارسشان با انفجارات پیاپی قتل‌عام کردند. جمعه گذشته نیز با انفجار مهیبی در نماز جمعه مسجد جامع سید‌آباد قندوز نیز ده‌ها تن از شیعیان از کودکان خردسال تا پیرمردان را وحشیانه به شهادت رساندند و در این جمعه نیز نمازگزاران مسجد فاطمیه قندهار را آماج حملات جنایتکارانه خود قرار دادند. مردم مظلوم افغانستان سال‌هاست که مورد ظلم و جنایت ستمکاران هستند.

بیست سال پیش آمریکا به منظور ساقط کردن حکومت طالبان و تروریست‌ها به افغانستان لشکرکشی کرد و در طول این مدت هم صدها هزار نفر از مردم افغانستان به خاک و خون کشیده شدند ولی تروریست‌ها نابود نشدند و همواره مردم بی پناه مورد هدف قرار می‌گرفتند و گویا اصلاً هدف واقعی آمریکا نابودی تروریست‌ها نبود بلکه تقویت و تجهیز و پرورش آنها در گروه‌ها و فرقه‌های جدید بود که یکی از جنایتکارترین آنها همین گروه داعش است که به‌وسیله آمریکا و در زمان ریاست‌جمهوری اوباما شکل گرفت و خانم هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا در کتاب خود با عنوان «گزینه‌های دشوار» اعتراف می‌کند که داعش درواقع ساخته دست آمریکا با هدف جنگ‌افروزی و تقسیم خاورمیانه بوده است. پس از شکست آمریکا و داعشی‌ها در سوریه و عراق، هزاران داعشی راهی افغانستان شدند و اهداف بلند‌مدتی دارند و علاوه بر افغانستان، مخدوش کردن امنیت کشورهای آسیای میانه و جمهوری اسلامی ایران جزء اهداف آنهاست و لذا تشکیلات داعشی خراسان را ایجاد کرده‌اند و در پی عضوگیری از اقوام مختلف هستند و لذا آینده این منطقه آبستن حوادث جنایتکارانه زیادی است که باید به هوش بود و با تدبیر نقشه‌های آنان را خنثی کرد.

اما آنچه که در وضعیت فعلی به شیعیان مظلوم افغانستان و دیگر اقوام این کشور اعم از ازبک‌ها، تاجیک‌ها و پشتون‌ها توصیه می‌شود این است که منتظر ننشینند تا امنیت را از بیرون برای آنها بیاورند، بلکه خودشان دست به‌کار شوند و با ایجاد بسیج مردمی به حفاظت از مردم، مساجد و محلات خود به‌پا‌خیزند. سکوت در برابر این جنایات بر هیچ‌کس جایز نیست و همه اقوام و ملت افغانستان باید این کشتارهای وحشیانه را محکوم کنند و با شیعیان ستمدیده افغانستان همدردی نمایند. البته رسالت علمای اهل سنت در این بحث بسیار مهم است و از آنجا که غالب این گروه‌های تروریستی با افکار وهابی گونه، ریختن خون شیعیان و حتی دیگر مسلمانان غیر وهابی را بر خود جایز می‌شمرند، آنان باید همواره و آشکارا این قبیل جنایات ضد‌بشری را به اشد وجه محکوم نمایند و به جوانانشان روشنگری کنند که هر گونه قتل نفس در اسلام حرام است، چه شیعه و چه سنی باشد و یا حتی مسیحی و غیر مسلمان باشند، کسی حق ندارد خون دیگری را بر زمین بریزد و هر کس انسانی را بکشد در فرهنگ قرآن به‌مثابه آن است که تمامی انسان‌ها را کشته است.

منبع: آرمان ملی

ارسال نظر