کد خبر : 10871

نشست نقد و بررسی کتاب «حامی»

نشست نقد و بررسی کتاب «حامی» با محوریت کودکان سرطانی در انتشارات «به نشر» برگزار شد.

به گزارش پیام نو، نشست نقد و بررسی کتاب «حامی» در انتشارات «به نشر» برگزار شد. این کتاب به قلم منصوره میرفتاح به نگارش درآمده و نسترن رضوی، مدیریت موسسه خیریه محمدحسین رضوی، گردآورنده آن است.

موسسه خیریه محمدحسین رضوی، اولین خیریه تخصصی مرتبط به جوانان مبتلا به سرطان در خاورمیانه است. نسترن رضوی در ابتدا به تأسیس موسسه اشاره کرد و عنوان داشت: پس از فوت برادرم در سن 23 سالگی زندگی‌ام دچار تغییر بنیادین شد و برای تسکین دلم تصمیم گرفتم تا به درمان دیگر جوانان مبتلا به سرطان کمک کنم. 

«محمدحسین» در بیمارستان فیروزگر ما را تنها گذاشت و در همان‌جا دوباره متولد شد و اولین پذیرش جوانان مبتلا به سرطان موسسه  در بیمارستان فیروزگر شکل گرفت، سپس خدمات ما در حوزه درمان، آموزش و پیشگیری و... در بیمارستان شریعتی هم راه اندازی شد.

وی که گردآورنده داستان‌های کتاب است، درباره ایده شکل گیری کتاب «حامی» گفت: در کلاس های مختلف مشاوره داستان های بچه ها را شنیدیم و برای ایجاد انگیزه بیشتر بین دیگر بچه ها تصمیم گرفتیم داستان آنها را به کتاب تبدیل کنیم تا بدانند داستان زندگی شان برای دیگران می تواند تاثیرگذار باشد. در این میان داستان زندگی من و «محمدحسین» و اتفاقاتی که تجربه کردیم هم باعث شد تا ایده شکل گیری کتاب را جدی تر دنبال کنم. گردآوری داستان ها برعهده من بود و خانم میرفتاح با عشق و قلم زیبای خودش بدل به داستان کرد و کتاب «حامی» شکل گرفت.

گردآورنده کتاب «حامی» درباره انتخاب این اسم هم عنوان کرد: همزمان با خبر دکتر مبنی بر بازگشت مجدد بیماری و عود کردن سرطان «محمدحسین»، خبری دیگر زندگی ما را متحول کرد و آن خبر بارداری خواهرم بود که تصمیم گرفتیم اسم فرزندش را «حامی» بگذاریم تا همیشه به ما یادآوری شود که باید حامی جوانان مبتلا به سرطان باشیم و به همین دلیل نام کتاب را هم «حامی» انتخاب کردیم.

منصوره میرفتاح، نویسنده کتاب «حامی» هم کار روی کتاب را معجزه دانست و گفت: کار کردن روی کتاب «حامی» معجزه ای بود چراکه آن زمان شرایط سختی روحی را تجربه می کردم و حضور من در این پروژه به کل جهان‌بینی‌ام را تغییر داد. اولین معجزه برای من آشنایی با خیریه و بچه ها و روبرو شدن با عمق دردی بود که در جریان زندگی عزیزان وجود داشت. نکته جالب برای من این است که دامنه تحول آن‌قدر در اندیشه جوانان عمیق و گسترده است که این اتفاق عجیب یعنی سرطان را به عنوان بخشی از طبیعت زندگی پذیرفته و با آن کنار می آیند.

نویسنده کتاب حامی درباره انتقاد از شیوه نگارش محاوره ای عنوان کرد: این شیوه نگارش کتاب تصمیم جمعی بود تا بگوییم هدف اصلی حرف زدن ساده با مخاطب است. هدف ما انتشار حرفه ای کتاب نبود بلکه هدف اصلی صحبت با مخاطب بود تا به ساده ترین زبان ممکن بتواند با کتاب ارتباط برقرار کند. دنبال شعار نبودیم  و گستره مخاطب ما قرار نبود بخش خاصی از جامعه‌ باشد و به همین دلیل به زبان عامه مردم نوشتیم. این سبک نوشتار صداقت بیشتری برای نشان دادن عواطف دارد.

ارسال نظر