کد خبر : 9256

علی کیانی| روزنامه‌نگار

رقم شگفت‌انگیز قبض برق علی کریمی، واکنش‌های فراوانی در فضای مجازی به همراه داشت.

پیام نو| در روزهای گذشته مشکلات قطع برق در اکثر نقاط ایران مشاهده شد و برخی از شهرها در روز بیش از ۶ ساعت برق نداشتند؛ مشکلی که علاوه بر گرما و مصرف بیش از حد مردم، آن را به استفاده از دستگاه‌های استخراج‌کننده ارزهای دیجیتال نظیر بیت‌کوین و اتریوم مرتبط دانسته و کارشناسان صنعت برق معتقد هستند با خاموش شدن مزارع استخراج رمزارز، می‌توان از قطع شدن برق جلوگیری به عمل آورد. هرچند در چند روز اخیر با کم شدن قطعی برق؛ مشکلات برق و مصرف آن از صدر اخبار خارج شد، اما علی کریمی کاری کرد که حساسیت مردم نسبت به برق بیشتر شود. 

علی کریمی، فوتبالیست مشهور در فضای مجازی، قبض برق منزل خود را منتشر و نسبت به اداره برق اعتراض داشت که چرا اخطار قطع برای او آمده است، اما آنچه در فضای مجازی بیشتر مورد توجه قرار گرفت؛ نه اعتراض علی کریمی بلکه مبلغ قبض برق بود.

رقم شگفت‌انگیز ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی قبض برق علی کریمی، واکنش‌های فراوانی در فضای مجازی به همراه داشت و بسیاری سوال پرسیده بودند که مگر در خانه علی کریمی چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا این رقم قبض، عددی معقول و منطقی است یا علی کریمی مشغول فعالیت دیگری است؟ 

چند ساعت پس از اعتراض کریمی؛ مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور در مصاحبه‌ای عنوان کرد: «منزل آقای کریمی بسیار بزرگ بوده و عمارت تلقی می‌شود. برق ۱۰۰ آمپر سه فاز خانگی است، متوسط مصرف ماهیانه در کل دوره‌ها بیش از هفت هزار کیلووات ساعت بوده است.»

واکنش سخنگوی صنعت برق کشور تنها درباره مبلغ برق بود و نه اعتراض علی کریمی، اما عده‌ای از فعالان حوزه رمزارز به نکته جالبی اشاره کردند.

متوسط مصرف برق دستگاه ماینر S9j که یکی از پراستفاده‌ترین دستگاه ها برای استخراج بیت‌کوین به حساب می‌آید در ماه با هزینه برق صنعتی، یعنی هر کیلووات ساعت ۹۰ تومان، نزدیک به ۸۸ هزار تومان است. با رقم مصرف برق منزل علی کریمی یعنی ۵۲ دستگاه ماینر S9j می‌تواند فعالیت کند. ۵۲ ماینر S9j یعنی درآمد بیش از ۱۷۲ میلیون تومان در ماه! هزینه خرید هر دستگاه از این مدل حدود ۲۰ میلیون تومان است و بیش از یک میلیارد برای خرید ۵۲ دستگاه آن نیاز است. 

البته برخی از کاربران فضای مجازی هم واکنش جالبی نسبت به واکنش سخنگوی صنعت برق کشور داشته و می‌گویند اداره برق که با این سرعت می‌تواند آمار مصرف برق منزل علی کریمی را منتشر کند، چطور از پیدا کردن مشترکان پرمصرف دیگر عاجز مانده و با آنها برخورد نمی‌کند؟ 

به طور حتم علی کریمی مزرعه استخراج رمزارز در خانه ندارد و هزینه برق عمارت علی کریمی، میلیونی است اما یک فرد عادی اگر چنین قبض برقی برایش بیاید، باید به فعالیت‌هایش شک کرد.

ارسال نظر