کد خبر : 10127

منابع آگاه گزارش دادند؛

منابع آگاه گزارش دادند که بررسی آخرین وضعیت قفقاز جنوبی، سوریه و لیبی ازمحورهای مهم دیدار آتی روسای جمهور ترکیه و آمریکا خواهد بود. پیش از این، رئیس‌جمهور ترکیه گفته بود مناقشه آنکارا و واشنگتن بر سر جنگنده‌های اف-۳۵ از اولویت‌های دستورکار گفت‌وگوی او با همتای آمریکایی‌اش در اسکاتلند خواهد بود.

به گزارش پیام نو، منابع مطلع روز شنبه گزارش دادند که در دیدار آتی بین روسای جمهور ترکیه و آمریکا آخرین وضعیت قفقاز جنوبی مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد گرفت.

«ابراهیم کالین» سخنگوی رئیس جمهور ترکیه  حاضر در نشست گروه ۲۰ در شهر «رم» پایخت ایتالیا گفت: «انتظار می‌رود "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه در روزهای آینده با "جو بایدن" همتای آمریکایی خود دیدار کند.»

وی افزود: «این نشست در ایتالیا یا انگلیس محل برگزاری بررسی تغییرات اقلیم هوایی برگزار می شود. جزئیات این نشست در حال بررسی است. در این نشست وضعیت افغانستان، لیبی، سوریه و قفقاز جنوبی، و همچنین روابط دوجانبه مورد بحث قرار خواهد گرفت.»

پیش از این، رئیس‌جمهور ترکیه گفته بود مناقشه آنکارا و واشنگتن بر سر جنگنده‌های اف-۳۵ از اولویت‌های دستورکار گفت‌وگوی او با همتای آمریکایی‌اش در اسکاتلند خواهد بود.

بایدن روز پنجشنبه عازم ایتالیا شد و روز جمعه قبل از شرکت در نشست سران گروه ۲۰ در رم با پاپ فرانسیس در شهر واتیکان دیدار کرد. وی هفته آینده  به گلاسکو برای شرکت در اجلاس رهبران جهان در تاریخ اول و دوم نوامبر در آغاز بیست و ششمین کنفرانس اعضای کنوانسیون چارچوب سازمان ملل در مورد تغییرات آب و هوا موسوم به «کُپ۲۶» سفر خواهد کرد.

اردوغان در هر دو گردهمایی شرکت خواهد کرد و در صورت هماهنگی برنامه‌های او و بایدن، امکان برگزاری یک جلسه بین آن‌ها وجود دارد.

مناقشه بین آمریکا و ترکیه که منجر به حذف آنکارا از برنامه اف-۳۵ شد، بعد از تصمیم دولت ترکیه برای خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس-۴۰۰ ساخت روسیه آغاز شد. در پاسخ، واشنگتن فروش جت‌های اف-۳۵ به ترکیه را به دلیل ادعای افشای اسرار نظامی به روسیه لغو کرد. با این حال ترکیه تاکید کرد که پدافند هوایی روسیه هیچ تهدیدی برای امنیت آمریکا یا ناتو ندارد.

روسیه و ترکیه در دسامبر ۲۰۱۷ قراردادی به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار برای تحویل چهار باتری اس-۴۰۰ امضا کردند. تحویل تمام اجزای سامانه‌های موشکی دفاع هوایی اس-۴۰۰ به ترکیه در سال گذشته تکمیل شد.

 

ارسال نظر