کد خبر : 10199

سخنگوی وزارت خارجه چین:

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با تأکید بر حمایت پکن از اجرای مؤثر برجام گفت که ایالات متحده باید سیاست اشتباه «فشار حداکثری» علیه جمهوری اسلامی ایران را کاملاً اصلاح کند.

به گزارش پیام نو، وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز (دوشنبه) در کنفرانس خبری هفتگی خود تأکید کرد که اجرای مؤثر برجام تنها شیوه درست و مناسب برای حل موضوع هسته‌ای ایران است.

روزنامه «گلوبال تایمز» چین در این خصوص گزارش کرد، ونبین در پاسخ به سؤال خبرنگاری در ارتباط بیانیه‌ تهدیدآمیز اخیر تروئیکای اروپا علیه برنامه هسته‌ای ایران گفت: «اجرای مؤثر برجام تنها شیوه درست برای حل موضوع هسته‌ای ایران است و چین قاطعانه از بازگشت هرچه سریع‌تر برجام به مسیر درست حمایت می‌کند».

تروئیکای اروپا (فرانسه، آلمان و انگلیس) در پایان نشست کشورهای صنعتی جهان موسوم به گروه ۲۰ در «رم» پایتخت ایتالیا در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از برنامه غنی‌سازی ایران گفتند که هر اقدامی را برای ممانعت از دسترسی ایران به تسلیحات هسته‌ای انجام می‌دهند.

این دیپلمات چینی با انتقاد از سیاست‌های آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران گفت: «ایالات متحده به عنوان مقصر اصلی بحران کنونی هسته‌ای ایران، می‌بایست سیاست اشتباه "فشار حداکثری" علیه ایران را کاملاً اصلاح کند و ایران نیز بر این اساس مجدداً پایبندی کامل به تعهداتش (ذیل برجام) را از سربگیرد و باقی طرف‌ها (گروه ۱+۴) باید نقش سازنده‌ای را در این خصوص ایفا کنند».

ونبین با تأکید بر لزوم ازسرگیری هرچه سریع‌تر مذاکرات «وین» برای احیای برجام گفت: «پیشرفت‌های مهمی در ۶ دور مذاکرات برای احیای تعهدات برجامی در نیمه اول امسال حاصل شد. تمامی طرف‌ها باید هرچه‌ سریع‌تر مذاکرات را ازسربگیرند و به دنبال راه‌حل‌های قابل انعطاف و واقع‌گرایانه‌ای برای حل موضوعات باقی‌مانده باشند و برای حصول پیشرفت‌های جدید تلاش کنند».

وی سپس با اشاره به این موارد ادامه داد: «چین همچنان به حفظ ارتباطات نزدیک با طرف‌های مربوطه ادامه می‌دهد و به صورت سازنده در مذاکرات مشارکت می‌کند و در عین حال از حقوق و منافع قانونی خود قاطعانه حفاظت می‌کنیم».

منبع: اعتماد

ارسال نظر