کد خبر : 10212

وزیر دولت جورجیا:

وزیر دولت جورجیا از هم‌حزبی‌های جمهوری‌خواهش در جورجیا بابت موضع‌نگرفتن علیه ادعاهای نادرست ترامپ درباره تقلب در انتخابات انتقاد کرد.

پیام نو| اوایل ژانویه ۲۰۲۱، رئیس‌جمهور وقت، دونالد ترامپ تلاش کرد وزیر دولت ایالتی جورجیا، برد رفنسپرگر را قانع کند که نتیجه انتخابات ایالت را برگرداند. رفنسپرگر درخواست‌های ترامپ و نیز ادعاهای بی‌اساس او درباره تقلب انتخاباتی را رد کرد. حالا رفنسپرگر در انتخابات مقدماتی ۲۰۲۲ با جودی هایس، عضو مجلس نمایندگان مواجه است و ترامپ برای سمت وزیر دولت ایالت جورجیا از هایس حمایت کرده است.

کتاب جدید رفنسپرگر، «درستکاری مهم است» در نوامبر منتشر می‌شود. او در این کتاب تجربه‌اش از هدف‌قرارگرفتن توسط ترامپ و هوادارانش را توصیف می‌کند. رفنسپرگر همچنین از هم‌حزبی‌های جمهوری‌خواهش در جورجیا بابت موضع‌نگرفتن علیه ادعاهای نادرست ترامپ درباره تقلب در انتخابات و نیز برکناری او از جایگاه رئیس کمیته انتخابات جورجیا در سال جاری انتقاد می‌کند. او درباره این نیز توضیح می‌دهد که چرا حمایت عمده‌ای از قوانین جدید انتخاباتی دارد که از زمان انتخابات ۲۰۲۰ توسط جمهوری‌خواهان جورجیا تصویب شده است. وب‌سایت ۵۳۸ در مصاحبه‌ای با او از او پرسیده است که این ماجراها برای دمکراسی در این کشور چه معنایی دارد. ترجمه گزیده‌ای از این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

* آیا شما و اعضای خانواده‌تان [بابت تهدیدهایی که بعد از انتخابات ۲۰۲۰ علیه‌تان شد] نگران بودید؟

فکر می‌کنم داریم نگران می‌شویم. ما مشخصا چند روزی خانه‌مان را ترک کردیم چون صحبت‌هایی بود که تجمع بزرگی در مقابل خانه‌مان برگزار شود. این تجمع با تشویق افرادی صاحب قدرت نیز انجام شد، شامل رئیس‌جمهور.

* آیا اوضاع اطراف شما آرام شده است؟ آیا دیگر مقامات و مجریان انتخابات تهدید نمی‌شوند؟

چنین چیزی [آرام‌شدن تهدیدها] را نمی‌بینم. در کتاب، آخرین پیامکی که برای تریشا رسید را نوشته ام که حوالی عید پاک امسال بود. کسی نوشته بود، به نام مسیح، بله به نام مسیح، «هر روز برای مرگت دعا می‌کنیم...

* همسر شما؟ پس یعنی این مسائل بعد از ۶ ژانویه ادامه پیدا کرد؟

اوه بله. خیلی بعد از ۶ ژانویه ادامه پیدا کرد.

* می‌دانم که شما از تغییرات کلی امسال در روند برگزاری انتخابات حمایت کردید. اما آن قوانین شمال این بودند که شما دیگر رئیس کمیته انتخابات ایالت نباشید که مسئول نظارت بر انتخابات در جورجیاست. این کرسی حالا توسط نمایندگان ایالتی انتخاب می‌شود. آیا این تغییر انتخابات جورجیا را برای دستکاری توسط نمایندگان مستعدتر می‌کند؟

خب، الان کاری که واقعا می‌کند این است که پاسخگویی کمیته انتخابات ایالت را کم می‌کند.

* خب، پاسخگویی در مقابل دستکاری و خراب‌کاری بالقوه؟

دقیقا.

* اصلا چرا باید این کار را کرد؟

خب این جنبه‌ای بود که من از آن حمایت نکردم. چون وقتی وزیر دولت رئیس کمیته انتخابات ایالت است، رأی‌دهندگان من را مسئول می‌کنند. پس این را هم می‌فهمم که باید به رأی‌دهندگان گزارش دهم. حالا رئیس کمیته انتخابات ایالت در واقع به مجلس نمایندگان ایالتی پاسخگوست. بنابراین اگر تصمیمی که گرفته می‌شود را دوست نداشته باشید، با چه کسی تماس می‌گیرید؟ چه طور پاسخگویی دارید؟ کار چندان پراکنده می‌شود که هر کسی می‌تواند انگشت اتهام به سوی هر کس بگیرد و شبیه واشنگتن دی‌سی می‌شود. «او کار من نبود. کار او بود، کار دیگری بود...». چه می‌توانید کسی را مسئول بدانید؟ اما وقتی ریاست کمیته انتخابات ایالت  با وزیر دولت است، چنان که از ابتدای تاریخ این ایالت در جورجیا بوده است، آن وقت بلافاصله می‌دانید که پاسخگویی دارید.

* آیا این به نظر شما انتقام شخصی بود؟

اوه بله. می‌دانید که چنین بود. در واقع انتقال تقصیر بود. نمی‌دانستند چه کسی چه کار کرده و چه اتفاقی افتاده و هیچ کس نمی‌خواست مسئولیت قبول کند و واقعا حقیقت را به همه بگوید و بگوید حقایق اینها هستند: رئیس‌جمهور ترامپ هیچ رأیی از آن ۲۸ هزار رأی‌دهنده نگرفت. آن‌ها صرف‌نظر کردند. ۲۸ هزار نفر از پرکردن برگه رأی ریاست‌جمهوری صرف‌نظر کردند.

* چرا جمهوری‌خواهان جورجیا این حقیقت را نگفتند؟

شجاعت اخلاقی. فقدان شجاعت اخلاقی. ژنرال پتن  هم گفت این احتمالا یکی از جنبه‌های بشریت است که بیشترین کمبود را در آن داریم.

* خب این محکومیت بزرگی برای قانون‌گذاران جمهوری‌خواه در حزب شماست که آن‌ها شجاعت اخلاقی ندارند. آیا این باعث می‌شود شما از خودتان بپرسید آیا این حزب برای شماست یا نه؟

اوه نه. این طور نیست. هر دو حزب همین هستند. درباره این هم باید صادق باشیم. چپی‌ها هم در مقابل خیلی از حملاتی که از سمت چپ افراطی‌شان می‌شنوند نمی‌ایستند و این‌ها هم نمی‌خواهند در مقابل راست افراطی بایستند. من یک محافظه‌کار اساسی ام. اما گاهی لازم است به مردم بگویی - و فکر می‌کنم با مهربانی و نرمی، اما باید حقیقت را بگویی.

منبع: Five Thirty Eight

ارسال نظر