کد خبر : 10399

وزیر خارجه چین:

وزیر خارجه چین با تأکید بر این که ایالات متحده با خروج یکجانبه از برجام این توافق را نقض کرد، گفت که این کشور موظف است گام‌هایی را برای جبران وضعیت فعلی برجام بردارد.

به گزارش پیام نو، وزارت امور خارجه چین امروز (یکشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که «وانگ یی» وزیر خارجه چین و «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته (شنبه) در یک تماس تلفنی درباره آینده برجام و تلاش‌‌های بین‌المللی برای احیای ثبات در افغانستان گفت‌وگو و بحث کردند.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، وانگ یی آن طور که در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است، ضمن استقبال از تصمیم ایران برای ازسرگیری مذاکرات «وین» درباره احیای برجام در تاریخ ۲۹ نوامبر (هشتم آذر ماه)، گفت: «ما خوشحالیم که ایران تصمیم به پیوستن به مذاکرات درباره برجام گرفته است که قرار است پایان این ماه (هشتم آذرماه) برگزار شود. این نشان‌دهنده نگرش مثبت تهران است».

وزیر خارجه چین همچنین با تأکید بر نقض تعهدات برجامی توسط آمریکا از طریق خروج یکجانبه از این توافق گفت: «ایالات متحده به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و باید اولین طرفی باشد که گام‌هایی را برای جبران وضعیت فعلی بردارد».

وی سپس با تأکید بر این موضوع گفت که پس از بازگشت ایالات متحده به برجام، جمهوری اسلامی ایران می‌تواند اجرای تعهداتش ذیل برجام را آغاز کند.

وانگ یی ادامه داد: «تمامی طرف‌های درگیر باید همکاری‌ها را به منظور بازگرداندن مذاکرات به حالت عادی تقویت کنند. چین از تقویت همکاری میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت می‌کند و این امر جو مناسبی را برای ازسرگیری رایزنی‌ها به وجود خواهد آورد».

وزیر خارجه چین در ادامه به ایران برای میزبانی موفقیت‌آمیز دومین نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان تبریک گفت و تصریح کرد که این نشست، «در زمان مناسب» برگزار شد.

این دیپلمات چینی در ادامه یادآوری کرد که پکن میزبان سومین دور از نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان خواهد بود و «به منظور تقویت اجماع و برای نتایج مثمرثمرتر»، آمادگی دارد تا همکاری‌ها با تهران در مسیر مناسب را تقویت کند.

وانگ یی در این خصوص توضیح داد: «چین و ایران یک همکاری راهبرد جامع با یکدیگر دارند. صرفنظر از این‌که چه تغییراتی در عرصه بین‌المللی رخ می‌دهد، پکن قاطعانه توسعه روابط دوستانه با تهران را ارتقا خواهد داد.»

منبع: ایرنا

ارسال نظر