کد خبر : 10404

هشدار چند نماینده جمهوری‌خواه:

عضو مجلس نمایندگان به هم‌حزبی‌های جمهوری‌خواهش درباره ترامپ هشدار داد.

پیام نو| آنتونیو گونزالز، عضو مجلس نمایندگان که اعلام کرده است برای دور آینده نامزد نخواهد شد، برای هم‌حزبی‌های جمهوری‌خواهش یک هشدار دارد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق، تلاش خواهد کرد انتخابات بعدی را بدزدد.

گونزالز یکی از ۱۰ جمهوری‌خواهی است که پس از حمله ۶ ژانویه به ساختمان کنگره، رأی به استیضاح ترامپ دادند. در مواجهه با حملات و تهدیدات بی‌امان علیه او و اعضای خانواده‌اش، پس از آن ماجرا، این جمهوری‌خواه از ایالت اوهایو، تصمیم گرفت در پایان دوره‌اش از کنگره برود و از مواجهه با چالش در انتخابات مقدماتی با نامزدی دارای حمایت ترامپ بپرهیزد.

حالا که به نظر می‌رسد ترامپ برای یک رقابت دیگر در انتخابات ریاست‌جمهوری در ۲۰۲۴ آماده می‌شود، گونزالز به سی‌ان‌ان می‌گوید، تلاش خواهد کرد جلوی این را بگیرد که ترامپ همان نقشه را برای برگرداندن نتیجه یک انتخابات دیگر اجرا کند، اما هشدار می‌دهد که ترامپ ممکن است دوره بعدی کمک بیشتری بگیرد از کسانی که در جایگاه برگزاری و تأیید انتخابات هستند.

گونزالز می‌گوید: «۶ ژانویه تلاشی برخلاف قانون اساسی بود، با هدایت رئیس‌جمهور ایالات متحده برای برگرداندن نتیجه انتخاباتی آمریکایی و بازگرداندن نامشروع او به قدرت. این یعنی ما در قلمرو یک ملت سقوط کرده هستیم. یک در قلمرو یک کشور جهان سومی هستیم. خانواده من برای دورماندن از چنین سرنوشتی کوبا را ترک کرد. اجازه نخواهم داد این اتفاق اینجا بیفتد.»

او می‌افزاید: «فکر می‌کنم همه چیز ما را به سمت یکی از دو نتیجه هل می‌دهد: او یا قانونا برنده می‌شود که ممکن است چنین کند یا اگر دوباره ببازد، به سادگی تلاش خواهد کرد که انتخابات را بدزدد.»

گونزالز یکی از چندین جمهوری‌خواهی بود که در این یک سال پس از انتخابات ۲۰۲۰ هدفشان قرار داد، بعد از این که آن‌ها در مقابل تلاش‌هایش در جهت برگرداندن شکست انتخاباتی‌اش در مقابل جو بایدن ایستادند. بسیاری از مقامات جمهوری‌خواه که هدف خشم ترامپ قرار گرفتند، با سی‌ان‌ان صحبت کرده اند و درباره خطری که ترامپ هنوز برای دمکراسی آمریکایی دارد هشدار داده اند، در حالی که او به پخش کردن این دروغ که انتخابات از او دزدیده شد، ادامه می‌دهد.

دیگر عضو مجلس نمایندگان، لیز چنی از وایومینگ که به خاطر انتقاداتش از ترامپ از هیئت رئیسه مجلس بیرون انداخته شد، می‌گوید: «نگرانم که این نوع خشونت سیاسی، این نوع رهاکردن حکومت قانون و این نوع رهاکردن قانون اساسی که تماشاگرش بودیم، بنیان‌های دمکراسی را تهدید می‌کند، بنیان‌های نظام ما را.»

چنی می‌افزاید: «این حقیقت هم که بسیاری در حزب من حاضرند در مقابل این ساکت باشند، شریک این جرم هستند و به آن اجازه وقوع می‌دهند، این خطر را بسیار بیشتر می‌کند.» چنی یکی از دو جمهوری‌خواهی است که در کمیته انتخاب‌شده مجلس نمایندگان برای تحقیق درباره ۶ ژانویه حضور دارد.

بیل گیتس [نه بیل گیتس معروف به خاطر مایکروسافت، بلکه] از ناظران جمهوری‌خواه انتخابات در منطقه مری‌کوپای آریزونا که در مقابل ادعای تقلب در نتایج انتخابات ۲۰۲۰ ایستاد، می‌گوید: «من نگرانی‌هایی جدی درباره آینده دمکراسی دارم. فکر نمی‌کردم در دمکراسی‌مان، چنین کششی به سمت استبدادگرایی داشته باشیم.»

گونزالز به مقامات انتخاباتی مانند گیتس به عنوان دلایل کلیدی این موضوع که ترامپ در تلاشش برای برگرداندن نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ ناموفق بود، اشاره می‌کند.

او می‌گوید: «نهادها خودشان، خودشان را حفظ نمی‌کنند. در لحظه حساس، باید آدم‌های مناسب را داشته باشید تا سخت‌ترین آزمون‌ها را پشت سر بگذارند. ما فقط حداقل ممکن و کافی از آدم‌های این چنینی را در ۶ ژانویه داشتیم که آزمون را پشت سر گذاشتند. باید تضمین کنیم که به همان تعداد آدم‌های کافی داریم که به پشت سر گذاشتن این آزمون ادامه دهند.»

اما گونزالز و برخی دیگر از جمهوری‌خواهان از این می‌ترسند که مقاماتی که ترامپ را در ۲۰۲۰ متوقف کردند، ممکن است با کسانی جایگزین شوند که «بیشتر از سوگندشان به ترامپ متعهد باشند»  و این به لطف کارزار انتقام‌جویی رئیس‌جمهور سابق علیه کسانی است که با دروغ‌های انتخاباتی او مقابله کردند.

انتخابات وزیر دولت ایالتی معمولا انتخابات کم‌سروصدایی هستند اما ترامپ در ایالت‌های کلیدی رقابتی در این انتخابات برای این سمت‌ها از جمهوری‌خواهانی حمایت کرده است که دروغ‌های او را درباره انتخابات پذیرفتند و به دنبال جایگزین‌کردن مقاماتی رفته است که کارزار فشار او را رد کردند، مانند برد رفنسبرگر، جمهوری‌خواه از ایالت جورجیا.

گونزالز می‌گوید: «به نظر من می‌آید که او ارزیابی کرده است که در ۶ ژانویه چه چیز درست پیش نرفت: چرا او نتوانست انتخابات را بدزدد؟ چه کسی سر راه او ایستاد؟ به شکلی روش‌مند هم ایالت به ایالت پیش می‌رود در انتخاباتی که می‌دانید، از رقابت‌های سنای ایالتی گرفته تا پایین‌ترین سطح در رقابت‌های کمیسیونر محلی و تلاش می‌کند کسانی، جمهوری‌خواهانی را شکست دهد که به قول او راینو [RINO، Republican In Name Only، فقط به اسم جمهوری‌خواه] هستند و جلوی این مسیر را گرفتند، جلوی او را گرفتند که انتخابات را بدزدد.»

به جز گونزالز، ترامپ دیگر ۹ عضو جمهوری‌خواه مجلس را که رأی به استیضاح او به جرم تحریک به شورش ۶ ژانویه دادند را هم هدف گرفته است و از رقبایی در انتخابات مقدماتی علیه اکثریت این قانون‌گذاران حمایت کرده است. ۷ سناتور جمهوری‌خواه هم رأی به محکومیت ترامپ دادند و رئیس‌جمهور سابق در مقابل تنها کسی از آن میان که سال آینده پای صندوق است، از یک رقیب مقدماتی حمایت کرده است، یعنی در مقابل لیسا مرکاوسکی از آلاسکا.

در ماه سپتامبر، گونزالز اعلام کرد که به جای شرکت دوباره در انتخابات برای حفظ کرسی، [در پایان دوره‌اش] از کنگره کنار خواهد رفت و بخشی از دلیل این تصمیم را فضای «سمی» در حزب جمهوری‌خواه خواند.

او به سی‌ان‌ان گفت: «این سبک زندگی، این سفرهای مداوم، این تلاش مداوم برای جمع‌کردن پول برای کارزار انتخاباتی... پیش از ماجرای استیضاح هم جواب نمی‌داد. خیلی واضح بود که الان زمانش رسیده که از این فضا کناره‌گیری شود.»

هفته گذشته، آدام کینزینگر، نماینده جمهوری‌ها از ایالت ایلینوی که به خاطر پیوستن در کنار چنی به کمیته انتخابی تحقیق درباره ۶ ژانویه از کنفرانس جمهوری‌خواهش طرد شده است، اعلام کرد که او هم کنار خواهد رفت. تا اینجا، هشت جمهوری‌خواه دیگر مجلس که رأی به استیضاح ترامپ دادند، در حال آماده‌شدن برای حفظ کرسی‌های خود در سال آینده هستند.

ساعاتی بعد از شورش ۶ ژانویه، دوسوم جمهوری‌خواهان مجلس رأی به اعتراض به پیروزی بایدن در آریزونا و پنسیلوانیا دادند، شامل کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه، استیو اسکالیس، دبیر اقلیت جمهوری‌خواه و الیس استفانیک، رئیس فعلی کنفرانس جمهوری‌خواه در مجلس که اوایل امسال، جای چنی را در هیئت رئیسه جمهوری‌خواه گرفت.

کینزینگر، این اتهام را زد که هیچ کدام از آن‌ها دروغ‌های ترامپ را باور ندارند که انتخابات دزدیده شده است، اما فقط برای این که با ترامپ در رابطه خوبی بمانند، با آن همراه شده اند.

کینزینگر به سی‌ان‌ان گفت: «یک کلمه‌اش را هم نه. فکر نمی‌کنم آن‌ها هیچ از این حرف‌ها را باور دارند. اما فکر می‌کنم اگر تصمیمت را گرفته باشی می‌توانی خودت را قانع کنی که فقط یک کم بیشتر این بازی را ادامه می‌دهم تا برای هدایت ماجرا به سمتی جدید این‌جا باشم. یا به بازی ادامه می‌دهم چون قدرت و نفوذ تغییر مسیر را ندارم.»

در حالی که گونزالز در حال رفتن از کنگره است، او می‌گوید که از صحنه سیاسی کنار نخواهد رفت. به‌خصوص اگر ترامپ دوباره در انتخابات شرکت کند.

او می‌گوید: «اگر او نامزد شود یا دوباره شرکت کند، همه کاری که بتوانم خواهم کرد تا جلوی او را بگیرم. آیا می‌توانم؟ اصلا نمی‌دانم. اما باورم این است که به عنوان یک شهروند این کشور که این کشور را دوست دارد و به قانون اساسی احترام می‌گذارد، این مسئولیت من است.»

منبع: سی‌ان‌ان

ارسال نظر