کد خبر : 10449

دمکرات‌های مجلس نمایندگان پیام انتخابات سه‌شنبه را گرفته‌اند؛ بادهای سیاسی به نفع آن‌ها نمی‌وزند.

پیام نو| اکثریت باریک ۲۲۱ به ۲۱۳ در مجلس ممکن است در خطر جدی باشد، در شرایطی که اعضای مجلس انتخابات میان‌دوره‌ای را نابردنی می‌بینند.

دمکرات‌های مجلس نمایندگان پیام انتخابات سه‌شنبه را گرفته‌اند؛ بادهای سیاسی به نفع آن‌ها نمی‌وزند.

بعد از ماه‌ها تأخیر و بن‌بست، دمکرات‌های مجلس نمایندگان طرح ۵۵۵ میلیارد دلاری عمرانی را به فاصله چند روز تصویب کردند، طرحی که پیش‌بینی‌کننده‌های سیاسی بهشان گفته بودند می‌تواند موج موفقیت جمهوری‌خواهان در انتخابات را برگرداند.

اما پیروزی گلن یانکین جمهوری‌خواه در انتخابات فرمانداری ویرجینیا احتمالا دمکرات‌های بسیار بیشتری را نسبت به آسانی حفظ کرسی‌هایشان نگران کرده است.

نگرانی‌ای هم بین برخی محافل دمکراتیک هست، نسبت به نحوه مواجهه متفاوت برخی از قانون‌گذاران با این هشدار: رها کنند و از کنگره بروند، به جای این که برای انتخاب مجدد نامزد شوند.

کنارکشیدن در مجلس نشانه‌ای شده است از حزبی که انتظار دارد قدرت را از دست بدهد. منطق ماجرا اغلب یکسان است: چرا بمانی و در یک نبرد انتخاب مجدد دیگر بجنگی وقتی حزبت سال آینده قدرتی نخواهد داشت؟

تعداد دمکرات‌هایی که در مجلس تا همین حالا تصمیم گرفته اند کنار بروند یا برای انتخابات یک جای دیگر نامزد شوند، مداوم در حال افزایش بوده است و این مشکلات حزب برای انتخابات میان‌دوره‌ای سال آینده را بیشتر می‌کند.

مایکل مک‌آدامز، مدیر ارتباطات کمیته جمهوری‌خواهان کنگره می‌گوید: «هر کنارکشیدنی از سوی دمکرات‌ها صحنه نبرد جمهوری‌خواهان را گسترده‌تر می‌کند و دمکرات‌های مجلس نمایندگان را ناامیدتر.»

در ماه اکتبر، ضربه‌ای جدی به دمکرات‌های مجلس نمایندگان خورد، وقتی چهره‌های برجسته حزبشان کناره‌گیری‌شان را اعلام کردند، شامل دیوید پرایس از کارولینای شمالی و مایک دویل از پنسیلوانیا که روی هم رفته ۶ دهه تجربه دارند.

جان یارموس از کنتاکی، رئیس کمیته بودجه مجلس در اعلام کناره‌گیری‌اش گفت در پایان دوره‌اش ۷۵ ساله خواهد شد و می‌خواهد «در سال‌های باقیمانده‌اش، کنترل بیشتری بر وقتش داشته باشد.»

دیگر کناره‌گیری مهم دمکرات‌ها شامل آن کرکپاتریک از آریزونا، چری باستس از ایلینوی و ران کایند از ویسکانسین می‌شد.

تا اینجا حدودا یک دوجین از دمکرات‌های مجلس کناره‌گیری‌شان یا تصمیمشان برای شرکت در انتخابات یک نهاد دیگر را اعلام کرده اند، اما هیچ کدام از دو حزب انتظار ندارند این پایان فهرست باشد.

فرایند تقسیم نقشه مناطق کنگره که در تمام ۵۰ ایالت در جریان است، احتمالا حتی باز هم به قانون‌گذاران بیشتری انگیزه خواهد داد که به جای شرکت دوباره در انتخابات کنار بکشند.

حزب جمهوری‌خواه مجالس ایالتی بیشتری را از حزب دمکرات در کنترل دارد بنابراین قدرت تقسیم نقشه ۱۸۷ منطقه را دارد، در مقابل ۷۵ منطقه دمکرات‌ها. برخی از ایالت‌های بسیار دمکرات هم، مانند کالیفرنیا، از کمیسیون‌های مستقل برای تقسیم نقشه استفاده می‌کنند و این کار حزب را برای «جری‌مندرینگ» [تقسیم تعمدی نقشه به نحوی که به نفع حزب باشد] سخت‌تر می‌کند.

تنها یک روز بعد از پیروزی یانکین در ویرجینیا، ان‌آرسی‌سی [کمیته ملی جمهوری‌خواهان کنگره] اعلام کرد ۱۳ دمکرات دیگر را هم به فهرست اهدافش به عنوان دمکرات‌های آسیب‌پذیر اضافه کرده است.

دبیر ان‌آرسی‌سی تام امر در اطلاعیه‌ای گفت: «در دوره‌ای مثل این، جایگاه هیچ دمکراتی امن نیست. رأی‌دهندگان دارند سیاست‌های دمکرات‌ها را رد می‌کنند، سیاست‌هایی که باعث افزایش شدید قیمت‌ها شده اند، مرزهای ما را باز کرده اند و موجب موجی سراسر از جرایم شده اند.»

در میان قانون‌گذاران دمکرات مجلس که ان‌آرسی‌سی به فهرستش اضافه کرده دارن سوتو از فلوریدا، مادلین دین از پنسیلوانیا و جنیفر وکستون از ویرجینیا حضور دارند.

اما ادی ویل، از شرکای مالک گروه «نیو پارادایم استراتژی» و چهره‌ای کهنه‌کار در کارزارهای سیاسی و قانون‌گذاری دمکرات و پیشرو، هنوز دچار ترس نشده است.

ویل می‌گوید: «الان یک نفس عمیق بکشید و عقب بروید تا تصویر بزرگ‌تر را ببینید. نمی‌گویم همه چیز گل‌وبلبل است اما در تصویر بزرگ‌تر و در پس‌زمینه ماجرا، واقعا چنین موج عظیم کناره‌گیری یا فرار همه صاحبان کرسی‌های رقابتی به کوه و بیابان در کار نیست که دلیل خاصی برای ترس باشد.»

دمکرات‌های مجلس شرطشان را روی این می‌بندند که رأی‌دهندگان باید پیش‌بردن برنامه رئیس‌جمهور جو بایدن که عموما محبوب است، به آن‌ها پاداش خواهند داد. برنامه‌ای که شامل فروریختن پول‌های عمرانی بر سر تقریبا تمام مناطق کشور و ارسال چک‌هایی مستقیم به میلیون‌ها پدرومادر خواهد شد. طرح عمرانی جمعه تأیید نهایی خود را گرفت.

اما احساس سیاسی‌ای سراسری وجود دارد که باید به آن غلبه کنند.

نظرسنجی اخیر ان‌بی‌سی‌نیوز دریافت که اکثریتی از آمریکایی‌ها حالا از عملکرد بایدن ناراضی‌اند، در حالی که نیمی در کارآمدی و متحدکردن کشور به او نمره پایینی می‌دهند و این ممکن است عاملی در کناره‌گیری‌های فزاینده باشد.

مک‌آدامز می‌گوید: «وقتی یک رئیس‌جمهور عمیقا نامحبوب است، حزبش معمولا در انتخابات میان‌دوره‌ای با شکست‌های سنگین مواجه خواهد شد. دمکرات‌های باهوش دارند از مجلس فرار می‌کنند چون می‌بینند که نمره حمایت از بایدن مثل سنگ در حال سقوط است.»

در جایگاه مقایسه، طبق آمار وب‌سایت رصد سیاسی «بَلِتوپدیا» در سال ۲۰۱۸، ۳۷ جمهوری‌خواه از تلاش برای حفظ کرسی خودداری کردند، در مقابل تنها ۱۸ دمکرات که در آن سال چنین کردند.

دی‌تریپل‌سی، کمیته کارزار دمکرات در کنگره هنوز زنگ هشدار را به صدا در نیاورده است، بلکه به جای این کار، پز موفقیت‌های دمکرات‌ها را در بیانیه‌ای داده است که می‌گوید آن‌ها «امسال را با ارقام رکوردشکن از جلب کمک‌های مالی، سرمایه‌گذاری‌هایی زودتر از همیشه در سازمان‌دهی، برنامه‌ای که به شکلی گسترده محبوب است و رکوردی در موفقیت‌های مربوط به روشن‌کردن دوباره موتور اقتصاد شروع» می‌کنند.

کریس تیلور، سخنگوی  دی‌تریپل‌سی ادامه می‌دهد، این در حالی است که در طرف دیگر، جمهوری‌خواهان مجلس سال گذشته را به این گذرانده اند: «کارزارهای بر مبنای بحث‌های پرت‌وپلا درباره مسائل علمی و ترویج «دروغ بزرگ [ادعای دزدیده شدن انتخابات]» که منجر به شورش مرگبار در ساختمان کنگره آمریکا شد.»

منبع: ان‌بی‌سی‌نیوز

ارسال نظر