کد خبر : 10595

آمار و ارقام کل‌کل رئیس سازمان جهانی غذا و میلیاردر معروف

کل‌کل توییتری بین ایلان ماسک و رئیس برنامه جهانی غذا تیتر خبرهای جهان شد.

پیام نو| روح‌الله نخعی - کل‌کل توییتری بین ایلان ماسک و رئیس برنامه جهانی غذا تیتر خبرهای جهان شد. در ماه اکتبر، دیوید بیزلی، رئیس نهاد غذایی سازمان ملل متحد تبریکی کنایه‌آمیز خطاب به ماسک منتشر کرد، بابت این که در یک روز ۳۶ میلیارد دلار درآمد داشته است: «یک‌ششم افزایش یک‌روزه ثروت تو ۴۲ میلیون زندگی را که پشت در قحطی هستند، نجات خواهد داد.»

چند روز بعد، ماسک توییت کرد: «اگر دبلیواف‌پی [برنامه جهانی غذا] بتواند در این توییت‌ها توضیح دهد که ۶ میلیارد دلار دقیقا چگونه مشکل گرسنگی جهانی را حل خواهد کرد، من همین الان سهام تسلا را می‌فروشم و این کار را می‌کنم.»

در حالی که بیزلی بلافاصله تصریح کرد توییت اولش درباره غذا رساندن به «افرادی در آستانه گرسنگی مرگبار» بود و نه حل کردن بحران گرسنگی جهانی، او ماسک را دعوت کرد که «هر جا، زمین یا فضا» قراری بگذارند و درباره این کمک بالقوه صحبت کنند.

تا اینجای کار ماسک هیچ تعهدی به این نهاد نداده است. با این حال، این گفت‌وگو این سؤال را پیش می‌کشد: وقتی بحثی غذارساندن به میلیون‌ها نفر باشد، ۶ میلیارد دلار چه قدر اثر خواهد داشت؟ به هر حال برنامه جهانی غذا سال گذشته ۸.۴ میلیارد دلار کمک جمع کرد اما بحران غذایی جهانی بدتر هم شده است.

در واقع، از زمانی که ماسک و بیزلی گفت‌وگوی توییتریشان را شروع کردند، تعداد کلی افرادی که در معرض خطر قحطی هستند به ۴۵ میلیون نفر افزایش یافته است و هزینه کمک به آن‌ها نیز همزمان بالا رفته و طبق گزارش دبلیواف‌پی، اکنون ۷ میلیارد دلار است.

بیزلی هفته گذشته در بیانیه‌ای گفت:‌«ده‌ها میلیون نفر از مردم در آستانه عمق مغاک نیستی‌ماند. درگیری‌ها، تغییرات اقلیمی و کووید ۱۹ دارند تعداد افرادی را که دچار بحران گرسنگی‌اند بالا می‌برند.

ما از کارشناسان کمک‌های انسان‌دوستانه و گرسنگی جهانی خواستیم نگاهشان را درباره بحث ۶ میلیارد دلار مطرح کنند.

اهداکنندگان باید درباره جزئیات بپرسند

آیا درست بود که ماسک از دبلیواف‌پی بخواهد برنامه‌اش برای خرج‌کردن این ۶ میلیارد دلار را توضیح دهد؟ متخصصانی که ما با آن‌ها صحبت کردیم می‌گویند بله. ایان میچل، فلوی ارشد اندیشکده «مرکز توسعه جهانی» می‌گوید: «گر چه ممکن است برخی این گفت‌وشنید را سبک‌سرانه ببینند، ماسک حق دارد انتظار داشته باشد که دبلیواف‌پی برنامه‌ای داشته باشد تا از این پول استفاده درستی کند. سازمان‌های بین‌المللی باید برنامه‌هایی مشخص داشته باشند تا درباره نتایجی که به دست خواهند آورد شفاف باشند.»

دبلیواف‌پی جزئیات قانع‌کننده‌ای برای ارائه از سابقه‌اش دارد

پژوهشگران مطمئن هستند دبلیواف‌پی، که در سال ۲۰۲۰ جایزه صلح نوبل را برای کارش برد، می‌تواند پاسخی درست به سؤال ماسک بدهد. استیو ویگینز، فلوی پژوهشی که در مؤسسه توسعه فرامرزی در لندن، روی سیاست‌های انسان‌دوستانه تمرکز دارد، می‌گوید: «کاری که دبیلواف‌پی می‌کند و آن را هم خوب بلد است، مواجهه با بحران‌های غذایی، موقعیت‌های اضطراری است و اگر کار به آن‌ها هم بکشد، با قحطی.»

دبلیواف‌پی، سال گذشته اعلام کرد به ارائه کمک‌های نجات‌بخش فوری به ۱۱۵.۵ میلیون نفر در ۸۴ کشور کمک کرده است. این سازمان این کار را با ناوگان عظیمی از ۵ هزار و ۶۰۰ کامیون، ۳۰ کشتی و ۱۰۰ هواپیما انجام داد که مالکیت و کارشان با دبلیواف‌پی بود و غذا، کارگران، تجهیزات ذخیره‌سازی غذا و دیگر تجهیزات لازم برای هماهنگی و اجرای برنامه را منتقل کردند.

تجربه ۶۰ ساله این نهاد در رساندن کمک به این نهاد کمک می‌کند به برخی از نقاط جهان که سخت‌ترین دسترسی‌ها را دارند، برسند. در پژوهشی در ماه می، ویگینز و سایمون لوین که هر دو در همان مؤسسه توسعه فرامرزی کار می‌کنند، کار انجام‌شده برای کمک به مردم در بزرگترین و طولانی‌شده‌ترین درگیری‌های سه دهه گذشته را بررسی کردند، از درگیری شمال اوگاندا که در ۲۰۰۶ تمام شد تا درگیری فعلی در افغانستان.

آن‌ها به این نتیجه رسیدند که دبلیواف‌پی در این وضعیت‌ها کار تأثیرگذاری انجام داده است، اما تا حدی. لوین می‌گوید: «نکته ترسناک این است که چه کار کمی انجام شده است» اما وقتی اساسا کمک‌رسانی در کار بوده است، آن کمک‌رسانی به شکل کمک غذایی انجام شده و بیشترش از دبلیواف‌پی بوده. نویسندگان این مقاله نوشتند که این کمک، «احتمالا دریافت‌کنندگانش را در مقابل سختی‌های غیرقابل‌قبول حفاظت کرده است.»

۶ میلیارد به کار خرید چه می‌آید؟

در پاسخ به درخواست ماسک برای جزئیات، بیزلی محاسباتش را توییت کرد: «۰.۴۳ دلار × ۴۲ میلیون × ۳۶۵ روز = ۶.۶ میلیارد دلار.»

دبلیواف‌پی می‌گوید این هزینه رسانده یک وعده غذا در روز برای یک سال به این جمعیت است. این نهاد این «وعده» را در قالب کمک غذایی، پول نقد یا کوپن غذایی خواهد رساند. دبلیواف‌پی می‌گوید این کمک غذایی شامل کالاهایی مثل برنج، ذرت و بیسکوییت‌های انرژی بالا می‌شود.

اما موضوع کمک غذایی فراتر از یک ظرف غذاست. لوین می‌گوید توجه داشته باشید که چندان دقیق نیست که تصور کنیم ۴۳ سنت تنها هزینه یک وعده غذا در روز برای هر فرد در طول یک سال است. بلکه این مبلغ سرانه‌ای است که محاسبات دبیلواف‌پی برای اجرای این عملیات نشان داده است. بنابراین علاوه بر خود غذا، پول یا کوپن، این مبلغ هزینه کارهایی را هم پوشش خواهد داد که لازم اند تا مشخص شود این کمک به سوی جوامعی که بیشترین نیاز را به آن‌ها دارند می‌رود و نیز نظارتی که تضمین خواهد کرد این پول به درستی خرج می‌شود.»

میچل می‌گوید وقتی این طور به این ارقام نگاه می‌کنید، باعث می‌شود بفهمید «فقیرترین‌های جهان دقیقا چه درآمد اندکی دارند. نیم‌دلار برای هر فرد در هر روز می‌تواند فرق بین زندگی و مرگ باشد.»

یک راه دیگر برای هزینه ۶ میلیارد دلار فرضی

برخی متخصصان می‌خواهد از تحویل کمک‌های نجات‌بخش فوری به طور کلی فاصله بگیرند. لیندیو ماژله سیباندا، استاد دانشگاه، مدیر و رئیس مرکز تعالی امنیت غذایی در اتحادیه پژوهشی دانشگاه‌ها در دانشگاه پرتوریا در آفریقای جنوبی است. او می‌گوید: «دبلیواف‌پی می‌گوید می‌خواهد به ۴۲ میلیون نفر برای ۳۶۵ روز، روزی یک وعده بدهد. روز ۳۶۷ چه؟» سیباندا می‌گوید این تحویل کمک‌ها ممکن است کشورها را بیش از حد به کمک وابسته کند. به جای این کار او می‌گوید کمک‌های بزرگ باید به سمت راه‌حل‌های بلندمدتی بروند که به دلایل ریشه‌ای قحطی و گرسنگی رسیدگی می‌کنند. برای مثال آموختن فنون بهتر به کشاورزان، تشویق مردم عادی به کاشت محصولات دارای چگالی ارزش غذایی بالا برای خودشان و نیز برای فروش و تضمین این که کشورها برنامه امنیت اجتماعی قوی‌تری برای رسیدگی به نیازهای غذایی در زمان بحران دارند.

چنین تغییرات نظام‌مندی بسیار بیشتر از این ۶ میلیارد هزینه خواهد داشت یا حتی ۸.۴ میلیاردی که دبلیواف‌پی سال گذشته جمع کرد. میچل می‌گوید: «ما دولت‌هایی داشته ایم [با هم] که سالی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار خرج مقابله با فقر شدید و گرسنگی شدید می‌کنند و همه موافق اند که این حتی نزدیک به آن چه برای رسیدگی به این بحران نیاز داریم هم نیست.»

به هر حال ۶ میلیارد بسیار بسیار مفید خواهد بود

علی‌رغم این بحث درباره بهترین روش کمک به افرادی که در معرض قحطی هستند، منابع ما همگی موافق اند که ۶ میلیارد دلار از ماسک به کارهای مفید بسیاری خواهد آمد. یک نکته‌اش این که مبلغ بسیار قابل‌توجهی است. میچل می‌گوید: «۶ میلیارد دلار برای یک نفر در یک سال کمک خیریه بسیار قابل‌توجهی خواهد بود، قطعا از بزرگ‌ترین مبالغ در طول تاریخ.» میجل ادامه می‌دهد، خرج چنین مبلغی با هدف رسیدگی به فقیرترین‌ها و گرسنه‌ترین‌های جهان «احتمالا بزرگ‌ترین اثرگذاری را در به‌باشی زندگی انسانی خواهد داشت.»

لوین می‌گوید حال اگر دیگر میلیاردرها هم وارد این جو شوند، عالی خواهد شد: «اگر جف بزوس هم ۶ میلیارد دیگر رو کند، ۱۲ میلیارد خواهد شد و ما خواهیم توانست دو برابر این کارها را انجام دهیم.»

منبع: ان‌پی‌آر

ارسال نظر