کد خبر : 10596

سخنگوی دولت ترامپ مدعی شده او چندین جلسه «مخفیانه» در کاخ سفید برگزار کرده است.

پیام نو| روح‌الله نخعی - ستفانی گریشام، مدعی شده است دونالد ترامپ «پارانویید» چندین جلسه «مخفیانه» خارج از روال رسمی در کاخ سفید برگزار کرده است تا جزئیات آن‌ها را از اسناد ملی بیرون نگاه دارد. گریشام که در دوران دولت ترامپ به عنوان سخنگوی دولت و نیز رئیس دفتر بانوی اول فعالیت کرده بود، به سی‌ان‌ان گفت که رئیس‌جمهور وقت جلسات «بسیاری» پشت درهای بسته برگزار کرد که از تقویم عمومی بیرون نگاه داشته شدند.

او می‌گوید با غیررسمی نگاه داشتن جلسات «هر چیزی که نوشته می‌شد می‌توانست به سطل زبانه انداخته شود.» گریشام که اخیرا کتابی جنجالی با روایت همه اتفاقات درباره دورانش با ترامپ‌ها منتشر کرده است، در حالی به بیان این خاطرات پرداخته است که رئیس‌جمهور سابق همچنان تلاش می‌کند جلوی آزادشدن اسناد ملی مربوط به شورش ۶ ژانویه در ساختمان کنگره را بگیرد. کمیته انتخابی ۶ ژانویه مجلس به عنوان بخشی از تحقیقاتش روی شورش خشونت‌آمیز طرفداران ترامپ این اسناد را درخواست کرده است. این شورش ۵ کشته داشت. اما طبق آن چه گریشام می‌گوید، بسیاری از بحث‌ها در این باره حتی وارد اسناد رسمی هم نشدند.

او می‌گوید: «بسیاری از جلسات در محل اقامت [رئیس‌جمهور در کاخ سفید و نه در دفتر رسمی کار او] برگزار شدند. امیدوارم به اسناد تماس‌های آنجا نگاه کنند اما احساسی به من می‌گوید حتی گاهی در اسناد تماس هم اتفاقات ثبت نشدند.»

گریشام می‌گوید این کار با دو هدف انجام شد: «بسیاری از جلسات برگزار شدند چون رئیس‌جهمور در آن زمان بسیار پارانویا داشت، نسبت به درز این که بسیاری از جلسات در محل اقامت برگزار می‌شدند. دلیل اول این بود که او بتواند پیگیر باشد که چه کسی در جلسه است و اگر درزی اتفاق افتاده بتواند بفهمد کار چه کسی بوده است. اما دلیل دوم این بود که این‌ها با تأکید خارج از اسناد نگه داشته می‌شدند و هر چیزی که نوشته می‌شد را می‌توانستند دور بیاندازند جایی که کسی هم نمی‌توانست بیاید و بردارد و ثبت کند.»

او می‌افزاید: «یعنی این اتفاق بسیار می‌افتاد و مطمئن نیستم که کمیته انتخابی از این آگاه است یا نه و به این نگاه می‌کند یا نه.»

گریشام ادعا می‌کند که مارک مدوز، رئیس دفتر سابق کاخ سفید در برنامه‌ریزی برخی از این گونه جلسات دخیل بود: «مارک مدوز اواخر ماجرا یکی از کسانی بود که قطعا در حال کمک به برنامه‌ریزی این جلسات بود بنابراین فکر می‌کنم باید با مدوز حرف بزنند، فکر هم می‌کنم که او معطل خواهد کرد [و حاضر به پاسخگویی نخواهد شد].»

مدوز جمعه صبح در اقدامی که حالا او را در معرض اتهام قانونی به دلیل سرپیچی از کنگره قرار می‌دهد، در جلسه شهادت در مقابل کمیته انتخابی مجلس حاضر نشد. این مقام ارشد سابق کاخ سفید احضاریه‌ای از برنی تامپسون، نماینده میسیسیپی و رئیس کمیته دریافت کرده بود که در مقابل کمیته برای ارائه شواهد حاضر شود و اسناد مربوط به شورش ساختمان کنگره را تسلیم کند. مهلت تبعیت او از این احضاریه تمدید شده بود و او در تلاش برای مذاکره درباره شرایط تبعیتش با کمیته بود، اما روز پنج‌شنبه به او دستور داده شد که صبح روز بعدش در مقابل کمیته حاضر شود.

تامپسون و لیز چنی، عضو ارشد این کمیته تأیید کرده اند که مدوز حاضر نشده است و گفته اند که در حال بررسی تحت تعقیب قرار دادن او به اتهام سرپیچی از کنگره هستند. ناکامی او در حضور در همان روزی اتفاق افتاد که قرار رسمی علیه استیو بنن صادر شد، توسط دادگستری و به اتهام سرپیچی از کنگره، پس از این که او از تبعیت از احضاریه‌های کمیته خودداری کرد. بنن که به عنوان مشاور ترامپ کار می‌کرد، بعد از رأیی که هفته پیش در مجلس گرفته شد به دادگستری ارجاع داده شد.

اما جمعه ضربه‌ای هم به کار کمیته خورد، بعد از این که دادگاه تجدیدنظر فدرال به طور موقت جلوی دفتر اسناد رسمی را برای ارائه اسناد به کمیته گرفت. سه‌شنبه یک قاضی فدرال حکم داده بود که اسناد باید تا ضرب‌الاجلی در جمعه تحویل شوند. اما دادگاه تجدیدنظر واشنگتن دی سی حکم توقف موقتی در این باره صادر کرد، در حالی که ترامپ همچنان نسبت به صدور این اسناد اعتراض دارد. به تیم حقوقی ترامپ فرصتی ۳۰ روزه داده شده تا برای ارائه شفاهی ادعاهای خود علیه این حکم، حاضر شوند.

منبع: ایندیپندنت

ارسال نظر