کد خبر : 10687

رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید برای انتخاب مجدد در سال ۲۰۲۴ شرکت می‌کند، اما همه دمکرات‌ها حرف او را باور نمی‌کنند.

پیام نو| روح‌اله نخعی - رئیس‌جمهور جو بایدن می‌گوید قصد دارد برای انتخاب مجدد در سال ۲۰۲۴ شرکت کند، اما همه دمکرات‌ها حرفش را باور نمی‌کنند. قانع هم نشده‌اند که اگر بایدن تصمیم بگیرد نیاید، شماره دو، وارث آشکار او خواهد بود. 

در حالی که معاون اول کامالا هریس با پروژه‌هایی ظاهرا نشدنی و مسئولیت‌هایی دست و پنجه نرم می‌کند که او را از مرکز توجه ملی دور کرده‌اند، مثل وقتی او جمعه با برنامه «زوم» از پاریس به صورت آنلاین در جلسه کابینه درباره طرح زیرساخت شرکت کرد، دمکرات‌های دیگر تصویر ملی خود را ارتقا می‌دادند.

پیت بوتجج، وزیر راه و حمل‌ونقل نفر اول اجرای بخش بزرگی از توافق دوحزبی زیرساخت است. این پاییز، سناتور کوری بوکر، دمکرات از نیوجرسی، در انتخاب دوباره اخیر شهردار منچستر نیو همپشایر از او حمایت کرد و ارتباطش با متحدانش را در این ایالت که نقش مهمی در انتخابات مقدماتی دارد، حفظ کرده است. این را افرادی که از تماس‌های او خبر دارند می‌گویند. سناتور ایمی کلوبشار، دمکرات از مینه‌سوتا، مشغول تور معرفی کتابش است و در ویرجینا در کارزار تری مک‌آلیف شرکت کرد. سناتور الیزابت وارن، دمکرات از ماساچوست، در این سال گذشته از کاندیداهای چپ‌گرا و پیشرو خارج از ماساچوست حمایت کرد.

سخنگویان این چهار نفر یا از اظهارنظر خودداری کرده اند یا تأکید کرده اند که این اقدامات ربطی به جاه‌طلبی‌های انتخاباتی آینده آن‌ها ندارد. اما زمینه انجام این کارها جلب توجهی برای آن‌ها داشته است که برای وقتی رئیس‌جمهور مستقر هنوز در سال اول خود است، غیرعادی است. بایدن، علنی و خصوصی گفته است که می‌خواهد در انتخابات بعدی شرکت کند و انتظار متحدانش این است که اگر رئیس‌جمهور سابق، دونالد ترامپ تصمیم بگیرد در انتخابات ۲۰۲۴ مقابل او قرار بگیرد، این فقط احتمال شرکت دوباره بایدن را بیشتر می‌کند، چون باید به چشم‌انداز رقابت دیگر دمکرات‌ها با ترامپ بدبین است.

منبعی که از گفت‌وگوهای بایدن درباره برنامه‌هایشان برای ۲۰۲۴ خبر دارد می‌گوید: «او به آدم‌ها گفته است که دوباره شرکت می‌کند و این که «آماده خواهیم بود.»»

اما در حلقه‌های دمکرات‌ها گپ‌وگفت‌های مداومی بوده است که ممکن است او تصمیم بگیرد چنین نکند. بحث بر سر جانشینی او هم در روزهای اخیر به صحنه علنی سرریز کرده است و حتی یکی از متحدان نزدیک بایدن، کریس داد، سناتور سابق کانتیکت درباره جایگاه هریس در انتخابات مقدماتی بالقوه ۲۰۲۴ مشغول گمانه‌زنی است. همه این‌ها سطح جدیدی از بی‌اطمینانی انتخاباتی به موضوع اضافه می‌کند که حزب دمکرات و به‌خصوص هریس با آن مواجه هستند، در شرایطی که به موفقیت بایدن وابسته اند و درباره آینده او تصویر قطعی ندارند.

نینا اسمیت که برای پیت بوتجج و استیسی ایبرامز کار کرده است می‌گوید: «قطعا الان مشغول شطرنج هستند. بازی بلندمدت را بازی می‌کنند و منتظرند ببیند اوضاع چگونه تغییر و تحول پیدا می‌کند.»

گر چه انتظار همچنان این است که بایدن وارد رقابت انتخاب دوباره خواهد شد، فعالان حزب دمکرات برای این احتمال که چنین اتفاقی به وقوع نپیوندد آماده می‌شوند و توجهشان به چشم‌انداز تاریک بایدن در میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲ و سن اوست. بایدن در پایان دور دومش ۸۶ ساله خواهد شد. بایدن این را هم گفته است که می‌خواهد پلی به نسل آینده باشد و این باعث تقویت گمانه‌زنی‌ها شده است، درباره این که ممکن است کنار بکشد تا راه را برای کاندیدای جوان‌تر دمکرات باز کند.

معمولا فردی که در سمت دیگر پل است، معاون اول خواهد بود. اما کمتر از یک سال بعد از دوران حضورش در قوه مجریه، بیش از یک دوجین مقام دمکرات که برخی نزدیک به کاندیداهای بالقوه هستند، می‌گویند هریس در حال حاضر هیچ رقیب بالقوه‌ای را نترسانده است.

یکی از فعالان کهنه‌کار در نیوهمپشایر در این باره می‌گوید: «اگر قطعا صحنه لعنتی را از رقبا خالی نخواهد کرد.»

دفتر هریس به خوبی از این احساسات و چشم‌انداز پیش رویش آگاه است. آن‌ها همچنان تأکید دارند که تمرکزش روی این است که «برای جو بایدن، جو بایدن» باشد. این راهبردی است که هم می‌تواند او را برای بایدن و شبکه سیاسی‌اش محبوب کند و هم به طور بالقوه دستاوردش حمایت بایدن باشد، اگر زمان آن برسد.

دفتر معاون اول از اظهارنظر درباره این گزارش خودداری کرد؛ اما با تأکید بر دغدغه‌ها درباره آینده او، متحدانش خارج از دولت این استدلال را مطرح کرده اند که پرونده‌هایی که به او داده شده اند، او را برای شکست مهیا می‌کنند.

دو گزینه کاری اصلی هریس، حقوق رأی‌دهندگان و مهاجرت از مثلث کشورهای آمریکای مرکزی هستند. هر دوی این موضوعات، موضوعات پردردسری هستند که راه‌حل‌های آسان اندکی دارند. همچنین به خاطر فقدان پیشرفت واضح در هر دوی این موضوعات، هریس هم از طرف راست و هم از طرف چپ سوژه انتقاد شده است. در واقع، کاندیداهای بالقوه‌ای هستند که در هر دو جبهه در سطح ملی سروصدایی به پا کرده اند.

ایبرامز که در حفظ ارتباطش با دمکرات‌های سطح ملی و حامیان مالی‌شان دقت داشته است، مستقیم به موضوع حقوق رأی‌دهندگان مربوط است. اگر سال آینده در انتخابات شرکت کند و برنده فرمانداری ایالتش شود، فعالان دمکرات انتظار دارند لااقل به کاخ سفید فکر کند. دیگر دمکرات‌ها در سراسر کشور نیز او را جلب کرده اند که با توجه به کشش او در پایگاه رأی حزب و توانایی‌اش به عنوان یک جلب‌کننده کمک‌های آنلاین، برای حمایت از آن‌ها ایمیل بفرستد.

در عین حال، هشدار هریس به مهاجران که «نیایید» در اوایل امسال، در عین این که موضع رسمی دولت است، خشم برخی حلقه‌های دمکرات را برانگیخته است. خورخه راموس، روزنامه‌نگار مشهور، بعد از این اظهارات او مطلبی خشم‌آلود نوشت، با این سؤال: «اگر یک سیاستمدار ایالات متحده به مادر هندی یا پدر جامائیکایی هریس گفته بود برای تحصیل به ایالات متحده نیایند، چه اتفاقی می‌افتاد؟»

همزمان، خولیان کاسترو، کاندیدای سابق ریاست‌جمهوری به کرات در صفحه تلویزیون حاضر شده است تا از دولت باید برنامه‌اش درباره مهاجرت انتقاد کند و در جایگاه حمایت از اعمال سیاستی انسانی‌تر در مرز قرار بگیرد.

دیگر مقامات دمکرات متوجه این بوده است که ممکن است چهره‌های جدیدی هم در کار باشند. مثل گرچن ویتمر، فرماندار میشیگان، اگر در انتخابات دوباره در این سمت در سال ۲۰۲۲ پیروز شود و رابطه خوبی با بایدن داشته باشد.

چارلز برسن زمان شرکت ال گور در انتخابات ریاست‌جمهوری رئیس دفتر کاخ سفید او بود. او می‌گوید هریس هنوز فرصت دارد گزینه‌ای بزرگ را در پرونده‌های کاری‌اش به دست بگیرد که «غیرممکن» نباشد و بتواند به او اجازه دهد که «تصویرش را در جایگاهی که حزب و ملت به عنوان رهبر به آن نگاه می‌کنند» بالا ببرد.

جوئل کی گلدستین، نویسنده کتاب «معاونت اول کاخ سفید:مسیری به سوی اهمیت، از ماندیل تا بایدن» است. او می‌گوید، فعلا هریس در فضایی در رسانه فعالیت می‌کند که «این فرض وجود دارد که یک معاون اول صحنه را از رقبا خالی خواهد کرد». گلدستین اضافه می‌کند که توانایی استفاده از معاونت اول به عنوان سکوی پرتابی به سوی نامزدی و در نهایت کاخ سفید، امتیازی است که تقریبا هر کاندیدای بالقوه‌ای آن را به سناتور بودن یا حتی حضور در کابینه ترجیح خواهد داد.

گلدستین می‌گوید: «چیزی که به دست می‌آوری این است که فرصتی پیدا می‌کنی در اتاق وضعیت بنشینی و آخرین فرد در اتاق باشی و به فرانسه بروی و با (امانوئل) مکرون دیدار کنی.» اما از طرف دیگر، معاونان اول، محبوبیت یا نامحبوبی دولت را به ارث می‌برند و می‌شود گفت بزرگترین چالش این است که «از سایه رئیس‌جمهور بیرون بیایی و این ایده را حفظ کنی که یک رهبر هستی و نه فقط یک پیرو.»

در حالی که دیگران می‌توانند برای خودشان فعالیت کنند یا در نمونه بوتجج، کارشان به رهبری یکی قوانین دوحزبی بسیار محبوب دولت برسد، معاونت اول هریس بیشتر یک جایگاه مشاوره ارشد است. به او نزدیکی به رئیس‌جمهور را داده است اما علاوه‌براین آینده سیاسی او را در جایگاه ثانویه قرار داده است، در حالی که او خط دولت را دنبال می‌کند. متحدان او اشاره کرده اند که رأی‌دهندگان در بسیاری نقش‌های هریس او را نمی‌بینند یا مشاوره‌ای را که در اتاق بیضی به بایدن می‌دهد نمی‌شنوند. این او را در معرض تلون مزاج تصویر عمومی و پوشش رسانه‌ای نقشی که بازی می‌کند قرار می‌دهد. با سنایی هم که در وضعیت ۵۰ - ۵۰ قرار دارد، هریس مجبور شده است نزدیک واشنگتن دی‌سی بماند تا در صورت نیاز و بالقوه رأی شکننده تساوی را به نامزدهای بایدن بدهد. این ظرفیتش را برای تماس‌های مستقیم عمومی محدود کرده است، گرچه او در اولین سالش به نیوهمپشایر، کارولینای جنوبی و نوادا رفته است که در انتخابات مقدماتی ایالت‌های کلیدی و زودهنگام هستند.

کسانی که در حلقه‌های هریس هستند به ده‌ها دیداری اشاره می‌کنند که او با رأی‌دهندگان دمکرات داشته است، به عنوان امتیازی برای هر نوع کارزار آینده. این دیدارها می‌تواند دو هدف را تأمین کند: تقویت روابط با گروه‌ها در حال حاضر و در عین حال برپایی یک شبکه سیاسی منتظر در سکوت.

اسمیت می‌گوید یک راه حل برای هریس این است که راه بیفتد و این جلسات را در سفرهایش داشته باشد. او می‌گوید: «این می‌تواند جای خوبی برای او باشد. از ۲۰۲۰ و از زمان مقدماتی، فکر می‌کنند همه به نوعی جای خود را پیدا کرده اند و به نظر می‌رسد که او هنوز در جست‌وجوی جایش است. به نظرم او نیاز دارد به خانه بیاید، یعنی لازم دارد با مردم سیاه‌پوست صحبت کند. لازم دارد تا جایی که ممکن است با پایگاه رأی حرف بزند و نه فقط جلساتی که در محل اقامتش یا در کاخ سفید هستند. بلکه منظورم رفتن به میان مردم در جامعه است.»

ارسال نظر