کد خبر : 10728

تلاش سخنگوی دولت برای کنترل اخبار منفی درباره معاون اول نشان داد

منابع نزدیک می‌گویند در میان تنش‌های فزاینده با بایدن، کامالا هریس کنار گذاشته شده است.

پیام نو| روح الله نخعی - تیترها بی‌رحمانه بوده اند. یکی در سی‌ان‌ان می‌نویسد: «کلافگی و اختلال عملکرد: روایت درونی از شروع ناامیدکننده کامالا هریس به عنوان معاون اول» دیگری در پولیتیکو می‌نویسد: «گفت‌وگو درباره جانشین بایدن بالا گرفته و هریس کسی را از ورود به صحنه دور نکرده است» این هم از نیویورک پست: «منابع نزدیک می‌گویند در میان تنش‌های فزاینده با بایدن، کامالا هریس کنار گذاشته شده است» خلاصه کلی این مطالب اگر دقیقا یکی نباشد، لااقل شبیه به هم است. معاون اول در نقشش به کلنجار افتاده است. کلافه است. بعضی‌ها در حلقه رئیس‌جمهور جو بایدن هم به همان اندازه از دست او کلافه هستند.

چنان که آخر این هفته سی‌ان‌ان نوشت: «اعضای کلیدی بال غربی [تیم اجرایی و سیاسی دفتر رئیس‌جمهور] که از آن چه اختلال عملکرد نهادینه‌شده و بی‌تمرکزی می‌بینند، خسته شده اند و تا حد زیادی در مقابل معاون اول کامالا هریس و تیمش کار را رها کرده اند. آن‌ها تصمیم گرفته اند که به طور خلاصه الان وقت سروکله‌زدن با آن‌ها را ندارند، به‌خصوص وقتی که رئیس‌جمهور جو بایدن با دغدغه‌های به سرعت در حال تکثیر تقنینی و سیاسی مواجه است.

تیترهای بعد بخشی از روال عادی کار هر دولتی است. نقش معاون اول هم، به‌خصوص برای کسی مثل هریس که عمدتا به عنوان کسی که نگاهش به سمت بالاتر است، دیده می‌شود، به پرمانع بودن بدنام است.

اما کاملا مشخص است که این سریال خبرها روی اعصاب کاخ سفید رفته است. شاهد این ماجرا تصمیم به موضع‌گیری جن ساکی، سخنگوی دولت در یک‌شنبه شب است که در آن او نسبت به هریس ابراز اعتماد و اطمینان می‌کند. ساکی توییت کرد: «برای هر کس که لازم دارد بشنود، معاون اول نه‌تنها همراهی کلیدی برای رئیس‌جمهور است، بلکه رهبری جسور است که به مقابله با چالش‌هایی کلیدی و مهم پیش روی کشور رفته است، از حقوق رأی‌دهندگان تا رسیدگی به علل ریشه‌ای مهاجرت تا گسترش اینترنت پرسرعت.» این را در نظر بگیرید که ساکی این توییت را ۹:۲۰ شب فرستاد که چندان ساعت عادی کاری نیست.

بعد این را در نظر بگیرید که نیاز به انتشار توییتی که اصرار دارد همه چیز بین رئیس‌جمهور و معاون اول کاملا خوب است، این را به نظر می‌آورد که اوضاع آن قدر خوب نیست. آدم‌های باهوش نیازی ندارند به شما بگویند چقدر باهوش هستند. ورزشکاران نیازی ندارند درباره موفقیت‌هایشان در زمین پز بدهند و روابط محکم نیازی ندارند به صورت علنی به عنوان روابط محکم اعلام شوند.

پس چرا کاخ سفید احساس نیاز کرد پاسخ بدهد؟ آیا این بایدن بود یا کسی نزدیک به او که می‌خواست از هریس حمایت کند؟ یا این تیم هریس بود که نگران معنای این تیترها برای او بود، هم در حال حاضر و هم در ۲۰۲۴ یا ۲۰۲۸ و به خاطر این نگرانی درخواست چنین رأی اعتمادی کرد؟

در هر حال این حقیقت که کاخ سفید احساس نیاز به واکنش به دنباله اخیر پوشش رسانه‌ای منفی درباره هریس کرده است، گویای این حقیقت است که آن‌ها هم ۱. از این وضعیت آگاه هستند؛ ۲. نگران این وضعیت هستند. اگر نبودند چنین موضع‌گیری‌ای لازم نبود.

به یاد داشته باشید که وقتی بایدن برای ریاست‌جمهوری کاندیدا شد، تعمدا خود را در جایگاه کاندیدایی معرفی کرد که نوعی پُل برای دمکرات‌هاست: کسی که این سمت را به دست می‌گیرد تا وقتی که برخی از ستاره‌های جوان‌تر حزب که چندین نفرشان با او رقابت کردند، آماده باشند که پرچم رهبری را به دست بگیرند. بایدن در مارس ۲۰۲۰ وقتی در کنار هریس، سناتور کوری بوکر از نیوجرسی و فرماندار گرچن ویتمر از میشیگان در برنامه‌ای در کارزار انتخاباتی‌اش شرکت کرده بود، گفت: «ببینید، من خودم را به عنوان یک پل می‌بینم، نه چیز دیگر. یک نسل کامل از رهبران هستند که دیدید پشت سر من ایستاده اند. آن‌ها آینده این کشور هستند.»

وقتی بایدن هریس را به عنوان معاون اولش انتخاب کرد، پیام واضح بود: او آینده حزب است. اما از آن زمان دو اتفاق افتاده است:

۱. بایدن عمومی و خصوصی گفته است که برنامه دارد برای دوره دومش در انتخابات ۲۰۲۴ شرکت کند، زمانی که در اوایل دهه هشتاد عمر خود خواهد بود.

۲. هریس در راه خود لغزیده است، یا به خاطر مأموریت‌های سختی که بایدن به او محول کرده است یا با کلنجارهای خودش در کار به عنوان مقام دوم.

پلی که بایدن تصویر می‌کرد، لغزنده است و چنان که توییت ساکی مشخص می‌کند، کاخ سفید این را می‌داند.

منبع: سی‌ان‌ان

ارسال نظر