کد خبر : 10741

بعد از یک باخت بزرگ، رئیس‌جمهور سابق هنوز بر صحنه سوار است

نماینده کنگره آمریکا گفت: حقیقت تلخ و سخت این است که دونالد ترامپ ما را به چاه برد.

پیام نو| روح‌اله نخعیآنتونیو گونزالز [جمهوری‌خواه]، از نمایندگان کنگره است که در دور بعد انتخابات شرکت نمی‌کند و در مسیر خروج است. او آخر هفته به جیک تپِر، مجری سی‌ان‌ان حرفی زد که تبلور یک سؤال است. سؤالی که وقتی پای وفاداری دنباله‌دار حزب جمهوری‌خواه به رئیس‌جمهور سابق، ترامپ مطرح می‌شود، من مدام به آن برمی‌گردم. گونزالز از ۱۰ جمهوری‌خواه مجلس بود که بابت رفتار ترامپ در ۶ ژانویه رأی به استیضاح او داد. او در گفت‌وگویش با تپر گفت: «حقیقت تلخ و سخت این است که در ۶ ژانویه، دونالد ترامپ ما را به چاه برد. رئیس‌جمهور سابق به ما دروغ گفت و هزینه این کار او [برای جمهوری‌خواهان، از دست دادن] مجلس، سنا و کاخ سفید بود.» همین.

سیاست همیشه بازی سختی بوده است. از سیاستمدارانی که می‌برند و به دیگران کمک می‌کنند که ببرند، تمجید می‌شود. کسانی که چنین نمی‌کنند هم خب چنین نمی‌شود. این یک بده‌بستان است. این حقیقت بود که باعث شد من فرض کنم بعد از شکست ۲۰۲۰ ترامپ، به‌خودآمدن قابل‌توجهی در حزب جمهوری‌خواه درباره چهارسال قبلش ایجاد شود و رویگردانی‌ای از ترامپ. به هر حال این حقیقت غیرقابل‌انکار است که او در زمان شکست‌های جمهوری‌خواهان مسئول و از عوامل آن بود.

در سال ۲۰۱۸، جمهوری‌خواهان ۴۰ کرسی و اکثریت مجلس نمایندگان را از دست دادند، در انتخاباتی که دمکرات‌ها با موفقیت آن را به یک همه‌پرسی درباره ترامپ تبدیل کردند. شاخص حمایت از عملکرد ترامپ در نزدیکی آن انتخابات کمی بالاتر از ۴۰ مانده بود و این عملا سرنوشت جمهوری‌خواهان را قطعی کرد. دو سال بعد، ترامپ نه‌تنها به شکلی قاطع ریاست‌جمهوری را از دست داد، بلکه احتمالا عامل از دست رفتن اکثریت سنا هم برای جمهوری‌خواهان شد. به این ترتیب که او چند ماه بعد از انتخابات را تقریبا منحصرا صرف صحبت‌کردن درباره دروغش کرد که پیروزی با تقلب از او گرفته شده است. دمکرات‌ها دو انتخابات دور دوم جورجیا را در حالی بردند که ترامپ مشغول پرت‌کردن حواس پایگاه رأی حزب بود و با این کار دمکرات‌ها اکثریت سنا را گرفتند.

بنابراین ترامپ در سال ۲۰۱۶ در حالی که جمهوری‌خواهان در مجلس و سنا در اکثریت بودند به ریاست‌جمهوری رسید. او در سال ۲۰۲۰ در حالی این سمت را ترک کرد که جمهوری‌خواهان در قوای مجریه و مقننه کاملا از قدرت خارج شده بودند. این سابقه شکست، اگر به تاریخ نگاه کنیم، باید چنان سایه‌ای از شکست بر ترامپ می‌انداخت که دیگر هیچ کس در حزب نخواهد اطراف او باشد، چه برسد به این که او را به عنوان رهبر دو فاکتو داشته باشد. اما با این حال، الان وضعیت این است. چه شده؟

ترامپ چگونه توانست علی‌رغم شکست پیروز شود؟ واضح‌ترین توضیح این است که خب او هرگز اذعان نکرد شکست خورده است.

بعد از میان‌دوره‌ای ۲۰۱۸ ترامپ توییت کرد: «کلی تبریک گرفتم از کلی‌ها درباره پیروزی بزرگ دیشبمان.» بعدتر او توییت کرد: «کسانی که در این انتخابات فوق‌العاده میان‌دوره‌ای با من کار کردند و برخی سیاست‌ها و اصول را پذیرفتند، نتیجه خیلی خوبی گرفتند.» بعد از شکستش در ۲۰۲۰، ترامپ ماه‌ها صرف پخش و تبلیغ این دروغ کرد که تقلب گسترده در رأی‌دادن شده است و این باعث شکست او شده. البته چنین نبود.

ترامپ حاضر است بگوید بالا، پایین است و بخش بزرگی از پایگاه رأی حزب جمهوری‌خواه حاضرند هر چه او بگوید بپذیرند. به نظر می‌رسد این موقعیتی برخلاف روندهای تاریخی برای حزب جمهوری‌خواه درست کرده است. آن‌ها به دنبالی مردی راه افتاده اند که ناظر بر ناکامی‌های گسترده برای حزب در طول چهارسال گذشته بود. تازه از این هم بیشتر. آن‌ها می‌خواهند او دوباره در سال ۲۰۲۴ در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کند!

منبع: سی‌ان‌ان

ارسال نظر