کد خبر : 10769

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین:

سخنگوی وزارت خارجه چین با ابراز امیدواری درباره پیشرفت مذاکرات «وین» تأکید کرد که برجام تنها راه‌ حل مؤثر برای مسئله هسته‌ای ایران است.

به گزارش پیام نو، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز گذشته (جمعه) در جمع خبرنگاران تأکید کرد که حفظ برجام تنها راه‌حل مسئله هسته‌ای ایران است.

بنا بر گزارش وبگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه چین، لیجیان در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی در خصوص همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد: «من گزارش‌های مربوطه (آژانس) را مشاهده کرده‌ام. چین امیدوار است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) و ایران بتوانند اختلافات مربوط به نظارت و راستی‌آزمایی را از طریق گفت‌وگو و مشورت بر اساس احترام متقابل به درستی حل کنند. ما همچنین از همه طرف‌های ذی‌ربط می‌خواهیم که در این زمینه نقش سازنده ای ایفا کنند».

وی سپس با تأکید بر لزوم حفظ برجام ادامه داد: « چین همواره بر این باور است که حفظ و اجرای برجام تنها راه مؤثر برای حل و فصل موضوع هسته‌ای ایران است».

این دیپلمات چینی با ابراز امیدواری درباره ازسرگیری مذاکرات «وین» برای احیای برجام ادامه داد: «همه طرف‌ها باید تلاش‌های دیپلماتیک خود را افزایش داده و اقدامات مشخص و منسجمی را برای از سرگیری آرام مذاکرات برای ازسرگیری پایبندی به برجام و دستیابی به نتایج مثبت انجام دهند».

ژائو لیجیان در پایان تأکید کرد: « ما همچنین امیدواریم که طرف‌های مربوطه منافع کلی را در نظر داشته باشند، منطقی باشند و خویشتنداری کنند و از اخلال در تلاش‌های دیپلماتیک برای پیشبرد مذاکرات اجتناب کنند».

سخنگوی وزارت خارجه چین در حالی درباره لزوم احیای برجام سخن به میان آورده است که مقام‌های دولت آمریکا علی‌رغم آن که ظاهراً برای بازگشت به این توافق هسته‌ای ابراز تمایل می‌کنند، اما در عمل اقدام ملموسی را برای کمک به احیای برجام انجام نمی‌دهند.

منبع: فارس

ارسال نظر