کد خبر : 10853

یادداشت اختصاصی

«متاوِرس» بیشترین واژه‌ای است که در دنیای ارزهای دیجیتال به چشم می‌آید.

پیام نو| این روزها شاید بیشترین کلمه و واژه‌ای که در دنیای ارزهای دیجیتال به چشم می‌آید و به گوش می‌رسد «متاوِرس» باشد؛ پروژه‌ای که هر چه بیشتر جلو می‌رود و از آن بیشتر حرف زده می‌شود باز هم دالان‌های مبهم و گنگ زیادی دارد و البته جذابیت‌های خاص خود را هم نمایان می‌کند. بسیاری آن را شبیه یک رویا می‌دانند و از حالا به دنبال سرمایه‌گذاری در این پروژه هستند و عده‌ای دیگر با دید منفی به آن نگاه می‌کنند و معتقدند که این یک بازی پانزی یا حداقل موضوعی است که سر و ته آن برای ما ایرانی‌ها مشخص نیست یا باید با نگاه محافظه‌کارانه مورد نقد قرار بگیرد. 

متاورس چیست؟ 

قبل از اینکه بخواهیم پروژه متاورس را بررسی کنیم و بگوییم که این غول پلتفرم‌ ارزهای دیجیتال قرار است چه اقدام‌هایی را انجام دهد، باید به معنی این پروژه بپردازیم. متاورس (Metaverse) در اصل از دو بخش تشکیل شده است. متا (Meta) به معنی ماورا و ورس (Verse) به معنی جهان است که از واژه یونی‌وِرس (Universe) استعاره گرفته شده است، به همین دلیل ما با پروژه‌ای روبرو هستیم که جهان ماورایی را به تصویر می‌کشد، اما این جهان تا حد زیادی هم واقعی به نظر می‌آید. به همین جهت از نظر فنی برخی‌ها معتقدند این پلتفرم را باید واقعیت مجازی دانست. 

این پروژه خود را به عنوان یک پروژه بلاکچین عمومی و منبع باز معرفی می‌کند که هدف آن ارائه زیرساخت اصلی برای اهداف اجتماعی و شرکتی است. هدف آن ایجاد جهانی است که در آن دارایی‌های دیجیتال (توکن هوشمند متاورس و توکن قابل شناسایی متاورس) و هویت‌های دیجیتال (آواتار) از تراکنش‌های دارایی از طریق یک واسطه ارزشمند (اوراکل) پشتیبانی کنند. متاورس فضاهای آنلاینی ایجاد می‌کند که در آن تعاملات کاربر چندبُعدی‌تر از فناوری فعلی است. به‌جای مشاهده صرف محتوای دیجیتال، کاربران در متاورس قادر خواهند بود خود را در فضایی غوطه‌ور کنند که در آن دنیای دیجیتال و فیزیکی همگرا می‌شوند.

این کلمه زمانی در اخبار ظاهر شد که در اواسط اکتبر 2021 میلادی شایعاتی در مورد تغییر نام تجاری «فیس‌بوک» با نامی جدید برای پذیرش تعهد این شرکت به متاورس شروع شد. مارک زاکربرگ، مدیرعامل «فیس‌بوک»، نام جدید «متا» را در کنفرانس «فیس‌بوک کانکت» 2021 در تاریخ 28 اکتبر اعلام کرد و وب‌سایت جدیدش آن را به عنوان «یک شرکت فناوری اجتماعی» معرفی کرد. او در این خصوص گفت: «در آینده، شما قادر خواهید بود با دوستان و خانواده دور هم جمع شوید، کار کنید، یاد بگیرید، بازی کنید یا خرید کنید. تجربیات کاملاً جدیدی که واقعاً با طرز فکر ما در مورد رایانه یا تلفن امروز مطابقت ندارد!»

در این میان باید توجه داشت که در ابتدا متاورس در بازی‌های ویدئویی و «دیجیتال گیمینگ» خودش را نشان داد، اما با ظهور بلاک‌چین این مفهوم هم وارد فاز جدیدی شد و بازی‌هایی را وارد صنعت گیمینگ کرد که گیمرها در آن می‌توانستند توکن معامله کنند. در واقع در این بازی‌ها، دارایی گیمرها به صورت توکن درآمد که یک نمونه آن را باید بازی «اکسی اینفینیتی» (Axie Infinity) دانست. انجام بازی‌های ویدئویی در متاورس تنها بخش کوچکی از این جهان ماورایی مجازی (اما واقعی) است و کاربردهای آن به اینجا ختم نمی‌شود. 

شما می‌توانید در محیط متاورس ملاقات کاری و مجازی داشته باشید و با انتخاب شخصیت مجازی مورد علاقه و انتخاب لباس‌های مناسب برای آن، در جلسات مجازی شرکت کنید. این اتفاق می‌تواند خیلی جذاب باشد و در حقیقت شما از خودتان یک آواتار می‌سازید. بهره‌مندی از آموزش‌های مجازی نیز می‌تواند از کارکردهای مهم متاورس باشد. بازی‌های کسب درآمد، خریدهای آنلاین در محیط متاورس، گردشگری مجازی بدون هیچ هزینه‌ای، تحول اقتصادی با دارایی‌های دیجیتال از جمله کاربردهای دیگر متاورس است، اما در این میان یک سوال عمده و اساسی برای همه مطرح است که کدام پروژه‌های ارز دیجیتال بر بستر متاورس را باید خریداری کرد. 

8 ارز اصلی متاورس

بدون تردید ارزهایی که در پروژه متاورس حضور خواهند داشت و طی سال‌های آتی می‌تواند سود خوبی نصیب سرمایه‌گذاران کند بیش از 8 یا 10 عنوان است؛ به گونه‌ای که همین حالا اگر پروژه متاورس را در سایت «کوین مارکت کپ» (Coin Market Cap) مورد مطالعه قرار دهید به وضوح می‌بینید نام 132 ارز دیجیتال در آن ثبت شده، اما مهمترین آنها فعلاً بدین شرح است:

1-اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

توکن معروف بازی به همین نام که قیمت فعلی آن در محدوده 128 دلار است.

2- دیسنترالند (Decentraland) 

این ارز که بیشتر با عنوان مانا (Mana) شناخته می‌شود یکی از ارزهای اصلی متاورس به حساب می‌آید که در بخش خرید املاک و مستغلات به عنوان ارز مرجع خرید و فروش به حساب می‌آید. قیمت زنده این ارز در زمان نگارش این متن حدود 4 دلار است.

3- سند باکس (The Sandbox) 

قیمت فعلی این ارز چهار دلار و 65 سنت است.

4- انجین کوین (Enjin Coin)

این ارز هم از سری پروژه‌های معروف متاورس به حساب می‌آید که با نماد اختصاری ENJ شناخته می‌شود و قیمتی در حدود 3 دلار و 50 سنت دارد. 

5- بلاکتوپیا (Bloktopia) 

یکی از توکن‌های اختصاصی پروژه متاورس به حساب می‌آید که بر بستر ارز معروف پالیگان (Polygon) سوار است. قیمت آن در رزوهای اخیر از 7 سنت تا 11 الی 12 سنت سیال بوده است. 

6- استار اطلس (Star Atlas) 

این ارز هم از سری توکن‌های متاورس به حساب می‌آید که بر بستر سولانا قرار دارد و گفته می‌شود که آینده درخشانی می‌تواند داشته باشد. در حال حاضر قیمت این توکن 15 و نیم سنت است. 

7- لوکسو (Lukso) 

این ارز هم یکی دیگر از بلاکچین‌های اختصاصی متاورس به حساب می‌آید که با نماد اختصاری LYXE شناخته می‌شود و قیمتی در حدود 21 دلار دارد. 

8- متاورس ایندکس (Metaverse Index) 

آخرین ارز پروژه متاورس هم متاورس ایندکس است که با نماد اختصاری MVI شناخته می‌شود و قیمت زنده آن حدود 266 دلار گزارش شده است. 

این هشت ارز، نه به‌عنوان پیشنهاد خرید و فروش بلکه به عنوان بسترهای مناسب آینده و با پتانسیل پروژه متاورس شناخته می‌شوند، اما پروژه‌های دیگری مانند آلیس (MyNeighborAlice) هم پتانسیل‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری درون خود دارند. 

فرشاد گلزاری

ارسال نظر