کد خبر : 1826

گزارش «پیام نو» از احتمال نخست وزیری متهم ترور حاج قاسم سلیمانی درعراق

کاندیدای نخست وزیر عراق و رئیس سازمان اطلاعات این کشور به دست داشتن در ترور حاج قاسم سلیمانی متهم شده است.

علیرضا شاکر-بدنبال انصراف محمد توفیق علاوی از نخست‌وزیری عراق، اکنون نام کسی برای تصدی این پست مطرح است که متهم به دست داشتن در ترور حاج قاسم سلیمانی است.

مصطفی الکاظمی رئیس سازمان اطلاعات عراق در حالی از سوی نیروهای داخلی عراقی متهم به مشارکت در ترور شهید سلیمانی و ابومهدی مهندس است که از سوی جریان صدر و همچنین آمریکایی ها حمایت می شود.

ابوعلی العسکری، از مقامات امنیتی گردان‌های حزب الله عراق در بیانیه‌ای در حساب توییتری خود تهدید کرد در صورتی که مصطفی کاظمی، رئیس سرویس اطلاعاتی این کشور نامزد نخست وزیری شود، اعلام جنگ خواهد کرد و کشور به آتش کشیده خواهد شد.

بعد از حمله به سلیمانی، المهندس و همراهانشان در نزدیکی فرودگاه بغداد، مقامات عراقی اعلام کردند که تحقیقات درباره این حادثه و همکاری‌های احتمالی از داخل عراق با این ترور در دست انجام است. اندکی بعد نیز خبر بازداشت چند نفر، از جمله تعدادی از نیرو‌های فرودگاه بغداد در جریان تحقیقات منتشر شد. اما جزئیات بیشتری در این میان منتشر نشده است. با این حال حشدالشعبی عراق انگشت اتهام را به سوی الکاظمی نشانه رفته است. بنظر می رسد اینکار بدلیل نقشی است که او در این ماجرا داشته است.

الکاظمی کسیت؟

«مصطفی الکاظمی» متولد۱۹۶۷ در بغداد و تحصیلکرده حقوق است .الکاظمی مدتی به عنوان ستون نویس و سردبیر بخش عراق از المانیتور بین المللی کار می کرد. مقالات وی با هدف بالابردن روحیه صلح، مشارکت اجتماعی در عراق و نمایش آینده و موقعیت تاریخی مناسبی برای کشور و افشای پشت پرده ناکامی ها و سردرگمی ها با تاکید بر تجربه سیستم های  سیاسی و راه های رفع آن بود.

او همچنین در طول زندگی حرفه ای خود کتاب هایی نیز منتشر کرده است که مهمترین آنها کتابی با عنوان «مسئله عراق؛ آشتی بین گذشته و آینده» است.

الکاظمی  به عنوان یک چهره مخالفت رژیم صدام ، مدتی را در تبعید بود.وی در همان زمان با دختر مهدی العلاق از رهبران حزب الدعوه ازدواج کرد. از این رو به عنوان چهره نزدیک به حزب الدعوه شناخته شده است. با این حال وی تا سال ۲۰۱۶ از جایگاه ممتازی در ساختار حاکمیت عراق بهره مند نبود تا اینکه در این سال با حکم حیدرالعبادی نخست وزیر پیشین عراق به ریاست سرویس اطلاعاتی عراق انتخاب شد. وی در طول ۱۵ سال قبل از اینکه رئیس سرویس اطلاعاتی عراق بشود بر روی حل مناشقات داخلی متمرکز شده بود. او همچنین به عنوان مدیر اجرایی بنیاد حافظه عراق بر روی مستند سازی جنایات رژیم سابق کار کرده است. این اقدام به او  تجربه ای گرانسنگ در مستند سازی، شهادت ها و جمع آوری فیلم ها داده و همچنین منجر به همکاری با تیم های مختلف در چندین کشور شده است. الکاظمی همچنین بنیاد گفتگوی انسان دوستانه از بغداد تا لندن را مدیریت کرده است. این سازمان نیز در پی کاهش شکاف بین تمدن ها بوده است. با این اوصاف مشاهده می شود که الکاظمی با اینکه شیعه است و با دختر یکی از رهبران وقت الدعوه ازدواج کرده، لکن تقریبا فعالیت های وی بین المللی و با کشورهای غربی بوده است.

او چگونه برای نخست وزیری مطرح شد؟

پیش از اینکه نام مصطفی الکاظمی به ‌عنوان گزینه بعدی نخست‌وزیری مطرح شود، نام محمد شیاع السودانی برای تصدی این پست مطرح شده بود که خود سابقا حضور در کابینه داشته است، اما مخالفت معترضان عراقی با انتخاب او از سویی و مخالفت‌های جریاناتی مانند سائرون، النصر و الحکمه باعث کاهش شانس او شد. نام دیگری که مطرح شده بود، ابراهیم بحرالعلوم بود که او نیز با شرایطی مشابه با السودانی مواجه شد تا نام الکاظمی به‌عنوان مقام اطلاعاتی این کشور به صدر فهرست گزینه‌ها رسید.

به هر حال افرادی که برای نخست وزیر مطرح می شوند یا به حزب الدعوه نزدیک هستند که با مخالفت سائرون و دیگر جریانات مواجه می شوند یا در زمره مخالفان این جریان هستند که انوقت مخالفت اکثریت شیعیان را بر می انگیزند.

در هر صورت شاید بر روی دیگر گزینه  ها توافقی حاصل شود و یک اجماع و توافق سیاسی زمینه انتقال قدرت را فراهم کند اما بنظر می رسد الکاظمی تا نتواند پای خود را از ماجرای ترور قاسم سلیمانی به کنار بکشد، باید سودای نخست وزیر را کنار بگذارد.

 

 

 

ارسال نظر