کد خبر : 2454

نخست‌وزیر بریتانیا در بخش مراقبت‌های ویژه

بریتانیا نگران جان و سلامتی نخست‌وزیر خود است: بوریس جانسون پس از آنکه شرایط جسمانی‌اش به دنبال ابتلا به ویروس کرونا رو به وخامت گذاشت، در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و از دومینیک راب، وزیر خارجه این کشور، خواست هر آنچه ضروری است را انجام دهد. اما چه اتفاقی خواهد افتاد اگر جانسون بیش از این ناتوان شود.

به گزارش پیام نو، قوانین رسمی بریتانیا مشخص نکرده که در صورت بروز چنین اتفاقی، عرصه تصمیم‌گیری در بریتانیا به چه سمتی کشیده خواهد شد و این از عواقب قانون اساسی نانوشته بریتانیاست. اکنون وزیر خارجه بریتانیا، مأمور انجام وظایف جانسون شده است، بنابراین اگر موضع رسمی بریتانیا تغییر یا نخست‌وزیر به طور کامل نتواند در فرایند تصمیم‌گیری‌ها شرکت کند، راب به عنوان نخستین فرد، کنترل امور دولتی را در دست خواهد گرفت.

در بیانیه دولت در لندن آمده است که انتقال جانسون به بخش مراقبت‌های ویژه جنبه احتیاطی دارد و این اقدام برای آن صورت گرفته که در صورت نیاز نخست‌وزیر بریتانیا به دستگاه ‌تنفسی، این امکان برای او فراهم باشد.

جانسون که ۵۵ سال دارد، پنجم ماه آوریل به علت ابتلا به بیماری کرونا به بیمارستان منتقل شده بود.

در ابتدا گفته شده بود انتقال او به بیمارستان برای انجام معاینات اولیه و تست‌ بوده اما ششم آوریل وضعیت جسمانی او رو به وخامت می‌گذارد.

همین موضوع علت انتقال جانسون به بخش مراقبت‌های ویژه اعلام شده اما دفتر نخست‌وزیری بریتانیا در بیانیه خود تأکید می‌کند جانسون از مراقبت‌های عالی تیم پزشکی برخوردار است و شخصا از همه همکاران بخش خدمات درمانی بریتانیا برای تلاش و کار سخت و دشوارشان ابراز امتنان کرده است. در اوایل ماه مارس، بوریس جانسون با بسیاری از افراد در بیمارستانی دست داده بود که از جمله چند بیمار کرونایی در آن بستری بودند. او در آن هنگام گفته بود از انجام چنین کاری پشیمان نیست و در آینده نیز چنین کاری را تکرار خواهد کرد.

اکنون دولت بریتانیا در امر مقابله با شیوع بیماری کرونا با مشکلات بسیاری روبه‌روست که به‌ناچار لندن را بیش از گذشته به جانسون و دولت او، وابسته می‌کند.

طبق قانون اساسی در بریتانیا، در برخی از امور فقط نخست‌وزیر اجازه تصمیم‌گیری دارد اما در موارد دیگر وزیر خارجه کنونی او می‌تواند بدون مشکلی به انجام امور بپردازد؛ برای مثال، او می‌تواند مقامات ارشد قضائی برای انتصاب را به ملکه معرفی یا برای انتصاب مقامات عالی در کلیساهای این کشور شخصا تصمیم‌گیری کند. اما در زمان اتخاذ تصمیمات مهم دولتی، راب باید با کابینه و سایر مقامات ارشد مشورت کند.

اما اگر جانسون بیش از حد ناتوان شود یا بمیرد، ملکه از دومینیک راب خواهد خواست دولت موقت تشکیل دهد، مگر اینکه اعضای کابینه تصمیم بگیرند شخص دیگری عهده‌دار امور شود.

این شرایط تا زمانی که حزب محافظه‌کار فرد دیگری را به عنوان رهبر معرفی کند، ادامه خواهد داشت چراکه بر اساس قانون بریتانیا، نخست‌وزیر فقط در صورت مرگ یا استعفا می‌تواند در دفتر کارش حاضر نشود. در این حال، یکی از کارشناسان بریتانیایی می‌گوید اگر نخست‌وزیر ناتوان شود یا بمیرد، احزاب سیاسی توانایی آن را دارند که رهبر موقت معرفی کنند اما قانون اساسی این کشور نقشی برای این رهبر موقت در نظر نگرفته است.

    آرزوی شفا

به دنبال انتشار خبر بستری‌شدن بوریس جانسون در آی‌سی‌یو، شماری از مقام‌ها و سیاست‌مداران این کشور، از جمله رهبر جدید حزب کارگر، شهردار لندن و چند عضو کابینه، نسبت به وضعیت او ابراز نگرانی کردند و در پیام‌هایی، برای بوریس جانسون ۵۵ساله آرزوی بهبودی کردند.

 امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، نیز در توییتر از حمایت کامل کشورش از بریتانیا خبر داد و برای نخست‌وزیر بریتانیا شفای عاجل آرزو کرد. مکرون در توییتر نوشت حمایت کامل خود را از جانسون، خانواده او و مردم انگلیس در این دوره دشوار اعلام می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، هم در کنفرانسی خبری گفت آمریکایی‌ها برای بوریس جانسون دعا می‌کنند و ما با تیم پزشکی جانسون در تماس مداوم هستیم.

ترامپ تأکید کرد: همچنین می‌خواهم صمیمانه‌ترین و بهترین درود خودم را به دوست بسیار عزیزم و دوست مردم آمریکا بفرستم. رئیس‌جمهوری آمریکا ادامه داد از دو شرکتی که در زمینه تولید و کشف داروهای درمان کووید۱9 کار می‌کنند، خواسته است کمک لازم را به تیم پزشکی بوریس جانسون داشته باشند.

 

منبع شرق

ارسال نظر