کد خبر : 2965

کارشناس قانون اساسی اسرائیل:

دادگاه عالی رژیم صهیونیستی درحال بررسی این است که به بنیامین نتانیاهو به رغم اتهاماتی که به او وارد شده اجازه تشکیل دولت را بدهد.

دادگاه عالی رژیم صهیونیستی به اظهارات مخالفان و موافقان با بازگشت بنیامین نتانیاهو به پست نخست‌وزیری به رغم اتهامات وارده به وی در سه پرونده فساد گوش داد.

جلسات دادگاه از سوی یک کمیته گسترده شامل 11 قاضی از حزب لیکود و آبی - سفید و شاخه‌های دولت که دادگاه را به عدم مداخله در تعیین نتانیاهو ترغیب کردند، تشکیل شد.

رسانه‌های اسرائیلی به نقل از سوزی نافوت، کارشناس قانون اساسی اعلام کردند که جلسات رو به پایان است و به نظر می‌رسد قضات نمی‌خواهند مانع نخست‌وزیری نتانیاهو شوند.

آویتال سومبولینسکی، وکیل و نماینده اداره حقوقی کنست گفت: این تصمیم سیاسی و بسیار پیچیده است و به روابط میان کنست و دولت مربوط است.

انار هیرمان، نماینده مشاور قضایی دولت نیز گفت: وضعیت کنونی باعث نمی‌شود نتانیاهو پست نخست‌وزیری را برعهده نگیرد.

وی بر خطر اتهاماتی که نتانیاهو با آن مواجه است، تأکید کرد.

به گفته رسانه‌های اسرائیلی دادگاه قرار است امروز (دوشنبه) به درخواست‌های باقی‌مانده درخصوص توافق ائتلافی نتانیاهو و بنی گانتس، رئیس ائتلاف آبی - سفید رسیدگی کند.

به موجب این توافق شش ماه اول دولت باید به مقابله با کرونا بپردازد. این توافق شامل تغییرات ریشه‌ای در نظام قانون اساسی اسرائیل است.

قرار است کنست به موجب این توافق سه قانون را تغییر بدهد.

درحالی که دادگاه مشغول بررسی درخواست‌ها در رابطه با اتهامات وارده به نتانیاهو در پرونده فساد است، روز یکشنبه حدود 200 تن از جنبش «پرچم سیاه» علیه فساد در مقابل منزل او تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان اعلام کردند: همانطور که کسی که به کودکان تجاوز جنسی کرده نمی‌تواند در مدرسه تدریس کند فردی هم که متهم به دریافت رشوه، فریبکاری و خیانت در امانت است، نمی‌تواند دولت تشکیل دهد.

 آن‌ها تأکید کردند: این‌ روزها، روزهای سرنوشت‌سازی در تاریخ اسرائیل هستند. این روزها مشخص می‌کنند که آیا به عنوان یک دولت دموکرات ادامه می‌دهیم یا مانند نظام اردوغان می‌شویم. ما به مبارزه برای داشتن دولتی دموکرات و خالی از فساد ادامه می‌دهیم.

 

منبع: ایسنا

 

ارسال نظر