کد خبر : 437

در بحبوحه افزایش نگرانی‌ها نسبت به اینکه ممکن است کره شمالی به رویارویی با واشنگتن بازگردد، رهبران ژاپن و کره جنوبی امروز (دوشنبه) با رئیس جمهور چین در پکن دیدار خواهند کرد.

در بحبوحه افزایش نگرانی‌ها نسبت به اینکه ممکن است کره شمالی به رویارویی با واشنگتن بازگردد، رهبران ژاپن و کره جنوبی امروز (دوشنبه) با رئیس جمهور چین در پکن دیدار خواهند کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن امروز به صورت جداگانه با شی جینپینگ، رئیس جمهور چین در پکن دیدار خواهند کرد. پس از این دیدار رهبران ژاپن و کره جنوبی برای شرکت در یک نشست سه جانبه با لی کچیانگ، نخست وزیر چین به شهر چنگدو واقع در جنوب غرب چین می‌روند.

اگرچه مسائل مختلف اقتصادی از جمله تنش‌ها میان سئول و توکیو در برنامه این دیدار قرار دارد ولی احتمالا موضوع کره شمالی در راس برنامه این نشست قرار خواهد داشت.

رسانه دولتی کره شمالی موسوم به KCNA روز یکشبنه گزارش داده بود که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی نشستی با مقامات ارشد ارتش برگزار و درباره تقویت توانایی نظامی این کشور گفت‌وگو کرده بودند.

کره شمالی ضرب‌الاجل پایان سال میلادی را برای آمریکا تعیین کرده تا در بحبوحه بن بست در تلاش‌ها برای پایان دادن به برنامه اتمی پیونگ یانگ و برقراری صلح پایدار، سیاست خصمانه خود را تغییر دهد.

چین و روسیه هفته گذشته پیشنهاد داند که با هدف از بین بردن بن بست کنونی و جلب حمایت طرفین، شورای امنیت سازمان ملل برخی از تحریم‌ها علیه کره شمالی را رفع کند اما هنوز مشخص نیست که آیا پکن می‌تواند سئول و توکیو را برای قطع همبستگی خود با واشنگتن که با رفع نسبی این تحریم‌ها کاملا مخالف است و می‌تواند هر گونه قطعنامه‌ای را وتو کند، متقاعد سازد یا خیر.

اگرچه کره جنوبی چین را وسیله‌ای برای احیای مذاکرات می‌بیند اما تاکنون به سوالات درباره اینکه آیا از پیشنهاد جدید پکن و مسکو حمایت می‌کند یا خیر پاسخی نداده است. ژاپن نیز از اظهار نظر در خصوص این پیشنهاد امتناع کرده است.

ارسال نظر