کد خبر : 464

اعلام حکم اعدام برای قاتلان خاشقجی، تأثیری در قضاوت‌ها نداشت

مقامات ترکیه، بازرس و دبیر کل سازمان ملل، رسانه‌ها از گاردین بریتانیا تا ان‌پی‌آر آمریکا و بسیاری دیگر، با واکنش‌هایی منفی به استقبال این خبر تازه رفته‌اند. سازمان ملل حتی از ادامه تحقیقات می‌گوید. علت مشخص است...

بعد از گذشت ماه‌ها، حکومت سعودی سرانجام نتیجه‌ای برای تحقیقات خود درباره قتل خاشقجی اعلام کرد و پنج نفر از دست‌اندرکاران این قتل فجیع را به اعدام محکوم کرد. «حکومت سعودی» یا به عبارت دقیق‌تر محمد بن‌سلمان، این کار را پس از آن انجام داده که در صحنه جهانی، قضاوت‌های سنگین و تندی درباره حکومت او شد و در خانواده سلطنتی نیست، اجرای فاجعه‌بار پروژه حذف خاشقجی از انتقادات نسبت به او بود.

بن‌سلمان البته در صحنه سیاسی، صدمه چندانی بابت این ماجرا ندید و پشت محکومیت‌های مکرر مقامات بین‌المللی، اقدام عملی چندانی وجود نداشت؛ اما کمی پیش از این فاجعه، بن‌سلمان وقت، انرژی و هزینه هنگفتی صرف سفرها و دیدارهای خارجی و مصاحبه‌ها کرده‌بود تا تصویر خود را در رسانه‌های جهانی و نزد افکار عمومی به عنوان ولیعهد جوان و اصلاح‌گر سعودی ترسیم کند. این تصویر طبعاً پس از آن که یکی از منتقدان میانه‌روی بن‌سلمان در ساختمان دیپلماتیک سعودی در ترکیه زجرکش و تکه‌تکه شد، به باد رفت.

واکنش‌ها حالا نشان می‌دهد، اعلام حکم اعدام برای پنج نفر از اعضای پایین‌دستی این پروژه نیز تأثیری در حل این مشکل بن‌سلمان نداشته‌است. مقامات ترکیه، بازرس و دبیر کل سازمان ملل، رسانه‌ها از گاردین بریتانیا تا ان‌پی‌آر آمریکا و بسیاری دیگر، با واکنش‌هایی منفی به استقبال این خبر تازه رفته‌اند. سازمان ملل حتی از ادامه تحقیقات می‌گوید. علت مشخص است: کسانی که به اعدام محکوم شده‌اند، تنها تعدادی از عاملان این جنایت بوده‌اند و آمران آن، چنان که در تحقیقات رسانه‌ها و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشورهای مختلف مشخص شده، دچار هیچ دردسری نشده‌اند. طبیعی هم هست که در دادگاه بن‌سلمان که خود آمر اصلی این پرونده بوده، خبری از برخورد با آمران نباشد اما در شرایطی که روند ماجرا، شفاف و آشکار در مقابل دید همه قرار گرفته، احکام مبهم و نصفه‌ونیمه این چنینی، دیگر اثری ندارند. بماند که اساساً در بسیاری از گوشه‌های صحنه سیاسی و فکری غرب، صدور حکم «اعدام» نمی‌تواند مترادف با «خبر خوب» باشد.

به نظر می‌رسد اگر عربستان سعودی در صحنه سیاست به جایی رسیده که حتی یک سلاخی این چنینی هم اثری در روابطش ندارد، تصویر عمومی بن‌سلمان از طرف مقابل به جایی رسیده که دیگر مجازات اعدام برای قاتلان خاشقجی هم نظر کسی را تغییر نمی‌دهد. بن‌سلمان خود متهم اصلی قتل خاشقجی است و در این پرونده از هیچ راهی نمی‌تواند وجهه خود را نجات دهد.

 

ارسال نظر