کد خبر : 5325

وزارت امور خارجه چین:

چین اعلام کرد، کنترل ساختمان کنسولگری آمریکا در چنگدو را امروز (دوشنبه) و پس از بسته شدن آن در تلافی تعطیلی کنسولگری چین در تگزاس به دست گرفته است.

به گزارش پیام نو به نقل از خبرگزاری رویترز، پلیس در چنگدو دسترسی به محل‌های اطراف کنسولگری آمریکا را از امروز صبح محدود کرد و چهار مقام رسمی با پوشش‌های محافظ نیز دیده شدند که حدود ساعت ۱۰:۲۴ به وقت محلی به سمت کنسولگری می‌روند.

وزارت امور خارجه چین اعلام کرد، این کنسولگری در ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی تعطیل شد و مقام‌های مسئول وارد ساختمان شده و کنترل امور را به دست گرفتند.

پکن روز جمعه و پس از آن دستور داد که کنسولگری آمریکا در چنگدو تعطیل شود که واشنگتن چند روز قبلتر به دولت پکن ۷۲ ساعت زمان داد تا کنسولگری خود در هوستون، تگزاس را تخلیه کند؛ این اقدام نشان دهنده بدتر شدن تنش‌ها بین این دو قدرت اقتصادی جهانی است.

آمریکا تعطیلی کنسولگری خود در چنگدو را در یک فیلم نشان داد و در این فیلم آمده است: کنسولگری آمریکا در چنگدو با افتخار به تفاهم مشترک بین آمریکایی‌ها و مردم در سیچوآن، گوییژو، یونن و تبت از ۱۹۸۵ ادامه داده است. دل ما برای همیشه برای شما تنگ می‌شود.

همچنین شبکه خبری دولتی CCTV چین نیز فیلمی را در حساب کاربری ویبوی خود به اشتراک گذاشت که توسط یک خبرنگار گرفته شده بود و در آن پرچم آمریکا در مقابل کنسولگری در چنگدو در ساعت ۶:۱۸ صبح به وقت محلی امروز پایین کشیده شد.

روابط بین آمریکا و چین در طول چند دهه گذشته به دلیل بروز یکسری رویدادها شامل تنش‌های به وجود آمده بر سر تجارت، فناوری، پاندمی ویروس کرونا، ادعاهای چین در دریای چین جنوبی و سرکوب اعتراضات در هنگ کنگ به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.

منبع: ایسنا

 

ارسال نظر