کد خبر : 5344

اوکراین اعلام کرد که قرار است یک هیئت ایرنی روز چهارشنبه آتی با سفر به اوکراین در ارتباط با حادثه سال گذشته برای هواپیمایی این کشور گفتگو کند.

به گزارش پیام نو، «دمیترو کوله‌با»، وزیر خارجه اوکراین اعلام کرد که قرار است یک هیئت ایرانی روز چهارشنبه آتی با سفر به اوکراین در ارتباط با حادثه سال گذشته برای هواپیمایی این کشور گفتگو کند.

این مقام اوکراینی این گفتگو با هیئت ایرانی را همین هفته اعلام و موضوع آن را «پرداخت غرامت قربانیان حادثه هواپیمایی از سوی ایران» عنوان کرده است.

وزیرخارجه اوکراین که در نشست مطبوعاتی در ورشو، پایتخت لهستان حضور داشت تاکید که با توجه به شرایط حادثه هواپیمایی در تهران، دلایل مختلفی برای درخواست از ایران در جهت پرادخت بالاترین میزان هزینه غرامت وجود دارد.

این مقام اوکراینی در عین حال گفته است که هنوز نمی‌توان درباره میزان غرامت‌ها چیزی گفت و این موضوعی است که در مذاکرات به دست می‌آید.

هواپیمای اوکراینی سال گذشته در جریان تشدید تنش با آمریکا در منطقه دچار حادثه شد.

با این حال به تازگی «حجت الاسلام بهرامی» رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح در جلسه مسئولان عالی قضائی اعلام کرده است: به صورت ویژه پیگیر پرداخت غرامت و خسارت در پرونده هواپیمای اوکراینی هستیم و در این زمینه درخواست برگزاری نشستی با رئیس جمهور هم ارائه شده است تا مشکلات موجود برای پرداخت این خسارات برطرف شود.

همزمان وزارت خارجه ایران نیز در خوانش جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی بیشترین همکاری را با کشورهای درگیر در این پرونده داشته است و «محسن بهاروند»، معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه در اظهاراتی تائید کرد که سازمان هواپیمایی کشوری ایران مکاتبات ضروری را با دفتر تحقیق و تحلیل سوانح هوایی فرانسه انجام و توافقات همکاری نهایی شده است.

منبع: ایلنا

ارسال نظر