کد خبر : 5945

بررسی توافق امارات و اسرائیل در گفت‌وگوی پیام نو با کارشناس مسائل خاورمیانه؛

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: امارات پیش از این هم با اسرائیل رابطه داشت؛ اما این توافق ابعاد امنیتی دارد.

پیام نودر روزهای گذشته امارات متحده عربی سرانجام رسماً رابطه خود با اسرائیل را برقرار کرد و برنامه تأسیس سفارت و تعاملات رسمی بین دولت امارات متحده عربی با رژیم اسرائیل در دستور کار دو طرف قرار گرفت. اعلام این خبر با واکنش منفی و تند مقامات ایران نسبت به همتایان اماراتی همراه بود که پیشتر نیز تنش‌هایی با ایران داشت و در مسائل مختلف به‌ویژه در اختلافات تهران و ریاض، در مقابل ایران قرار گرفته بود.

برای بررسی پیامدها و تبعات این توافق، گفت‌وگویی با حسن رویوران کارشناس مسائل خاورمیانه داشتیم. رویوران در این گفت‌وگو اشاره کرد که امارات پیش از این نیز در وضعیت قطع رابطه با اسرائیل نبود و با این اقدام که با نظر واشنگتن انجام شد، تنها به روابطش رسمیت داد. او معتقد است بسته به تصمیمات ایالات متحده، دیگر کشورهای منطقه مانند بحرین و عمان نیز می‌توانند راه امارات را بروند. از نگاه رویوران البته این توافق با توجه به پیشینه روابط بین کشورهای منطقه، تغییر سیاسی جدی ایجاد نمی‌کند؛ اما به لحاظ همکاری‌ها و اقدامات امنیتی ممکن است چالش‌آفرین باشد و ایران باید در این زمینه با هوشیاری برخورد کند.

درباره ماجرای برقراری رابطه اسرائیل و امارات متحده عربی، بسیاری گفته‌اند امتیازاتی که عنوان شده، مشخصاً ماجرای کرانه باختری، در واقع اتفاقی بوده که باید می‌افتاده و صرفاً بهانه شده است. به نظر شما چرا در این مرحله این دو کشور به صرافت برقراری رابطه افتادند؟

اولاً بین اسرائیل و امارات، رابطه وجود داشت. همین دو هفته پیش بود که هواپیمای امارات  به بهانه کمک به مردم فلسطین، در فرودگاه بن‌گوریون نشست. دولت محمود عباس به همین دلیل از تحویل گرفتن کمک‌های امارات استنکاف کرد و این کار را انجام نداد. در 10، 20 سال گذشته خیلی از گروه‌های اسرائیلی وارد امارات شدند؛ چه به بهانه مسابقات ورزشی، چه در اجلاس‌های سیاسی و چه به شکل توریسم و جهانگردی. این موضوع نشان می‌دهد که رابطه وجود داشته است.

آن چه اتفاق افتاده، آشکارسازی این رابطه است. امارات رابطه‌اش را با اسرائیل آشکار کرده است. سؤال اصلی اینجاست که چرا این کار را کرده است؟ آیا برای حمایت از مردم فلسطین و جلوگیری از این که اسرائیل بخش‌هایی از کرانه باختری را ضمیمه کند؟ قطعاً این گونه نیست، به عبارتی نتانیاهو هم این را اعلام کرده است. اولاً آمریکا با بحث معامله قرن به اسرائیل اجازه داده هر کاری می‌خواهد با کرانه باختری بکند. بعد هم نتانیاهو اول جولای اعلام کرد که این کار فعلاً انجام نمی‌شود، به دلیل ترس از محور مقاومت، این کار را نکرد. سؤالی که الان وجود دارد این است که آیا موضوع رابطه در این زمینه تأثیر دارد یا خیر که پاسخ منفی است. آن بحث از قبل انجام شده است. دروغ محض است که این تصمیم کمک کرده اسرائیل برای الحاق کرانه باختری، زمینه‌سازی نکند. اساساً نتانیاهو هم اعلام کرده است که این تصمیم را عقب انداختیم؛ ولی انجام می‌دهیم.

حسن رویوران

بعضی کشورهای دیگر هم وضعیت امارات را دارند. در بحرین هم هیئت‌های رژیم صهیونیستی به بهانه‌های مختلف وارد شده اند و رابطه وجود دارد؛ عمان هم همچنین

این اتفاق در خدمت کاری است که آمریکا از آنها خواسته و عمدتاً در خدمت رژیم صهیونیستی و کمک به نتانیاهو در میانه بحران‌هایی است که دارد. بیش از یک ماه است تظاهراتی علیه نتانیاهو شروع شده است. دیگر بحث انتخابات آمریکاست که ترامپ به خاطرش، به چنین مسئله‌ای نیاز دارد تا از آن دستاوردی بسازد و در شرایط انتخاباتی استفاده کند.

گفته می‌شود که این توافق می‌تواند فتح بابی شود تا کشورهای دیگر منطقه هم دست به این کار بزنند. از بحرین به‌عنوان کشوری نام برده می‌شود که ممکن است بعد از امارات اقدام کند.

بله، ببینید بعضی کشورهای دیگر هم وضعیت امارات را دارند. در بحرین هم هیئت‌های رژیم صهیونیستی به بهانه‌های مختلف وارد شده‌اند و رابطه وجود دارد؛ عمان هم همچنین. سال گذشته شاهد بودیم که نتانیاهو از عمان دیدار کرد؛ با وجود اینکه به‌طور رسمی وابطه وجود ندارد؛ بنابراین خیلی‌ها اعتقاد دارند با توجه به سوابق، بحرین و عمان می‌توانند کشورهای بعدی باشند؛ چنانچه آمریکا بخواهد این اقدام انجام شود.

با توجه به اقدام امارات، رابطه ایران با این کشور به چه سمتی می‌رود؟ به هر حال این اتفاق، ورود رسمی اسرائیل به منطقه جنوب آب‌های خلیج فارس و دریای عمان است.

روابطی که امارات برقرار کرده، ابعاد گوناگون دارد و رابطه صرف سیاسی و مبادله سفارت نیست. ابعاد امنیتی‌اش بسیار گسترده است. اعلام این که رئیس موساد با اولین هیئت به منطقه می‌آید، نشان از همین مسئله است که ابعاد امنیتی به صورت جدی مطرح بوده و این موضوع قطعاً برای ایران قابل قبول نیست؛ چرا که اسرائیل، دشمن است و بازکردن پای‌اش به خلیج فارس، امنیت منطقه را تهدید می‌کند. آنچه آقای روحانی و آقای باقری [رئیس ستاد کل نیروهای مسلح] یا آقای قالیباف اعلام کردند، به همین مسئله برمی‌گردد؛ این که ما تحمل نمی‌کنیم ابوظبی زمینه‌های حضور امنیتی اسرائیل در منطقه را فراهم کند و اگر چنین کرد قطعاً رفتار ایران با ابوظبی متفاوت خواهد شد.

سال گذشته برای مدتی به نظر رسید ابوظبی قصد دارد از تقابل با ایران فاصله بگیرد؛ از یمن خارج شد و جلسه‌ای که مدت‌ها بین دو کشور متوقف بود را دوباره برگزار کرد. حالا این اتفاق در تقابل با آن رویکرد چطور معنا پیدا می‌کند؟

بله، چندجلسه‌ای بین ایران و امارات به عنوان هماهنگی مسائل امنیتی در خلیج فارس بحث شد؛ ولی تصور می‌کنم اکنون بعد از برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی، تمام این شرایط تغییر پیدا کرده؛ چون ایران آن موقع با اماراتی گفت‌وگو می‌کرد که حالا وضعیت متفاوتی پیدا کرده است؛ بنابراین ممکن است امارات حتی همین روند را ادامه دهد؛ اما قطعاً با هشدار جدی ایران خواهد بود.

آیا می‌توان گفت این موضوع، فصل تازه‌ای از تقابل بین کشورهای اتحادیه عرب با ایران را کلید خواهد زد یا وضعیت به همان روال گذشته ادامه خواهد یافت؟

تفاوتی با گذشته ندارد؛ اما این نظام‌ها [در کشورهای حوزه خلیج فارس] برای خودشان چالش ایجاد کردند و می‌کنند. این نظام‌ها، انتخابی که نیستند، استبدادی و موروثی هستند و حالا تصمیمی گرفته‌اند که با نظر اکثریت جوامع مسلمان در تعارض است. اتفاقی که در الجزایر افتاد در تغییر نام خیابان دبی به فلسطین یا حمله به سفارت امارات در طرابلس یا تظاهرات در مقابل سفارت امارات در چندین کشور اسلامی، همه نشان می‌دهد که کار امارات برای خودش در آینده چالش برانگیز خواهد بود.

آیا با این اقدام باید منتظر افزایش تحرکات و اقدامات اسرائیل در منطقه و علیه ایران باشیم؟

اسرائیل دشمن است و همیشه دشمن باقی خواهد ماند. ایران را به حمله به مراکز هسته‌ای‌اش تهدید کرده، دانشمندان هسته‌ای را ترور کرده و کارهای تخریبی در ایران انجام داده است. اسرائیل از هر فرصتی برای ضربه به ایران استفاده کرده و ایران قطعاً حالا با هوشیاری بیشتری باید با این رژیم متجاوز برخورد بکند.

ارسال نظر