کد خبر : 6217

خبرگزاری فرانسه گزارش داد؛

عینک مهاتما گاندی در خانه حراج شرق بریستول انگلیس فروخته شد.

به گزارش پیام نو، خانه حراج شرق بریستول انگلیس اعلام کرد یک عدد عینک گرد متعلق به مهاتما گاندی، قهرمان استقلال هند , ۲۶۰ هزار پوند (معادل ۲۸۸ هزار یورو) در این حراجی فروخته شد.

این خانه حراج در شبکه اینستاگرام به همراه ویدیویی از فروش عینک که شامگاه جمعه انجام شد، نوشت: لحظه‌ای را که عینک گاندی ۲۶۰ هزار پوند فروخته می‌شود، نگاه کنید. حدود چهار هفته پیش ما آن را در صندوق نامه‌ها پیدا کردیم که آقایی در آن قرار داده بود. عموی این شخص آن را از خود گاندی دریافت کرده بود. نتیجه‌ای باور نکردنی برای شیئی باور نکردنی. قیمت این عینک گرد با روکش طلا بین ۱۰ هزار تا ۱۵ هزار پوند (معادل ۱۱ هزار تا ۱۷ هزار یورو) برآورد شده بود. این عینک در پاکتی در صندوق نامه‌های خانه حراج قرار داده شده بود.

اندرو استو (Andrew Stowe)، یکی از کارشناسان حراج به شبکه تلویزیون اسکای نیوز گفت: یکی از همکاران من نامه را برداشت و آن را باز کرد و این نوشته را در آن پیدا کرد «این عینک به گاندی تعلق دارد، به من زنگ بزنید».

بعد از تلفن به فروشنده ما جستجو و تحقیق کردیم و دریافتیم که این کشفی تاریخی است... من به آن آقا یادآوری کردم، او به من گفت: اگر ارزشی ندارد، خودتان را از شرش خلاص کنید. این کارشناس افزود فروشنده وقتی از ارزیابی کارشناس حراج اطلاع یافت، تقریبا از صندلی پایین افتاد.

خانه حراج در پایگاه اینترنتی افزود: پیام آور عدم خشونت (گاندی) ”اغلب عینک‌های قدیمی خود یا عینک‌هایی را که نمی‌خواست، به کسانی که نیاز داشتند یا کسانی که به او کمک کرده بودند، می‌بخشید.

خانه حراج اعلام کرد عینک مورد نظر را گاندی در سال‌های دهه ۱۹۲۰ به عموی فروشنده که در آن زمان برای شرکت بریتیش پترولیوم در آفریقای جنوبی کار می‌کرد، داده بود. به گفته کارشناسان خانه حراج, تصور می‌شود که گاندی این عینک را به عنوان سپاسگزاری از عملی خیر بخشیده است.

منبع: صدا وسیما

ارسال نظر