کد خبر : 7055

وزارت خارجه روسیه:

وزارت خارجه روسیه از ارمنستان و آذربایجان خواست فوراً آتش‌بس و مذاکره را آغاز کنند.

به گزارش پیام نو، وزارت خارجه روسیه امروز یکشنبه در پی بالا گرفتن تنش مرزی میان ارمنستان و آذربایجان در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ، از دو طرف خواست به سرعت آتش‌افروزی را متوقف و مذاکرات را آغاز کنند.

به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، مسکو اعلام کرد: ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم فوراً آتش‌بس کنند و برای تثبیت اوضاع به مذاکره روی بیاورند.
این وزارتخانه در ادامه به گزارش‌ها درباره تشدید تنش‌ها در منطقه مورد مناقشه اشاره کرد و شواهد مبنی بر وجود تلفات در نتیجه درگیری‌های امروز را مورد تایید قرار داد.
پیش‌تر وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرده بود مواضع و شهرک‌های مرزی این کشور از سوی نیروهای مسلح ارمنستان هدف خمپاره قرار گرفته که تلفاتی از میان نظامیان و غیرنظامیان به همراه داشته است.
باکو در ادامه از انجام اقدامات تلافی‌جویانه خبر داد و افزود واحدهای پیشرفته ارتش آذربایجان در حال به کار بستن اقدامات تلافی‌جویانه برای سرکوب تحرک دشمن هستند تا از امنیت جمعیت غیرنظامی که نزدیک خط مقابله نظامی زندگی می‌کنند اطمینان یابند.
بعد از آن، نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان از حمله نیروهای آذربایجانی به شهرک‌های مسکونی ارمنستان در منطقه ناگورنو-قره‌باغ خبر داد.
وزارت دفاع ارمنستان هم اعلام کرد نیروهای این کشور دو بالگرد و سه پهپاد آذربایجانی را در واکنش به حملات باکو به مناطق مسکونی ساقط کرده است.
جمهوری آذربایجان و ارمنستان دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و تلاش‌ها برای حل مناقشه قره‌باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکنون بی‌نتیجه بوده است.
در جدیدترین درگیری میان دو کشور در ماه ژوئیه، دو طرف تلفاتی را گزارش کردند. روز دوشنبه هم وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد یک نظامی این کشور در پی گلوله‌باران طرف ارمنستانی در مرز دو کشور کشته شد.


منبع: فارس

ارسال نظر