کد خبر : 7135

در اولین مناظره انتخاباتی؛

ترامپ در مناظره سه‌شنبه شب همان‌طور رفتار کرد که در چهار سال گذشته رفتار کرد.

به گزارش پیام نو، رویارویی دونالد ترامپ و جو بایدن در اولین مناظره انتخاباتی به مسابقه‌ای زشت از فریادهای بلند تبدیل شد. مناظره‌ای که به گفته بسیاری از ناظران در تاریخ آمریکا بی‌سابقه بود و نه تنها به سوال‌های رأی‌دهندگان پاسخ نداد بلکه فضای سیاسی آمریکا را آشفته‌تر از پیش کرد.

ترامپ در مناظره سه‌شنبه شب همان‌طور رفتار کرد که در چهار سال گذشته رفتار کرد: ایجاد غوغا و خشم و داستانی کامل برای تحمیل اراده خود بر روند جریانات. اما چند بخش از این مناظره بسیار حائز اهمیت بود؛ ترامپ از محکوم کردن برتری نژادی سفیدپوستان امتناع کرد. بسیاری از اظهاراتش غیرواقعی و دروغ بود و در نهایت روند رأی‌گیری پستی را زیر سوال برد.

ترامپ سفیدپوستان نژادپرست را محکوم نکرد

در بخشی از مناظره که به اعتراضات ضد نژادپرستی اخیر در آمریکا و خشونت پلیس مربوط بود، ترامپ با وجود پرسش مستقیم جو بایدن و کریس والاس، از محکوم کردن سفیدپوستان نژادپرست امتناع کرد و در عوض به یک سازمان راست افراطی پیامی عجیب فرستاد: «باید عقب بایستید و کنار بمانید.»

پیامی که با استقبال گسترده این گروه تندرو در شبکه‌های اجتماعی و انتقاد شدید فعالان جنبش ضد نژادپرستی همراه بود.

تحقیر رقیب و سخنان غیرواقعی

گرچه اظهارات ترامپ درباره گروه‌های راست افراطی به سرعت به مهم‌ترین بخش مناظره تبدیل شد، اما او طبق معمول از روش تمسخر و تحقیر رقیب نیز استفاده کرد. نحوه ماسک زدن جو بایدن و قدرت تفکر او را مسخره کرد و اصرار داشت بایدن می‌خواهد بودجه پلیس را قطع کند، در حالی که نامزد دموکرات دقایقی قبل اعلام کرده بود چنین برنامه‌ای ندارد. به نظر می‌رسید ترامپ بیش از خود جو بایدن مشتاق است با کاریکاتور او رقابت کند.

ترامپ در بخش دیگری از مناظره با روش همیشگی در ستایش از خود به زبان سوم‌شخص گفت: «بسیاری از فرمانداران دموکرات شما گفتند که رئیس‌جمهور ترامپ کار خارق‌العاده‌ای انجام داده است.»

و بعد تکرار کرد: «رئیس‌جمهور ترامپ کار خارق‌العاده‌ای انجام داده است. ما انجام دادیم.»

وقتی ترامپ در مورد سرعت در دسترس بودن واکسن، زندگی‌هایی که گویا نجات داده است و ایمنی در تجمع‌هایش صحبت می‌کرد با واکنش رقیب دموکراتش روبه‌رو شد.

بایدن در جواب رئیس‌جمهور ایالات متحده با یادآوری رفتار او در مقابله با ویروس کرونا گفت: «اگر با توجه به همه دروغ‌هایی که در مورد کووید-۱۹ گفته لحظه‌ای به آنچه او به شما می‌گوید باور داشته باشید، اما هنوز حتی اعتراف نکرده است که می‌دانسته این اتفاق می‌افتد.»

پس از پایان مناظره رسانه‌های مختلف آمریکا تک‌تک ادعاهای ۲ کاندیدا را مورد راستی‌آزمایی قرار دادند. همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد بیشتر سخنان ترامپ غیرواقعی و دروغ بود.

ترامپ با تکذیب واقعیت‌هایی که برایش ناخوشایند است روز سه‌شنبه بینندگان را دعوت کرد تا نسخه دلخواه او را از وقایع دوران ریاست‌جمهوری‌اش بپذیرند.

مناظره پر از خشم و هیاهوی ترامپ و بایدن اما در کنار ایجاد حس ناامیدی از ۲ حزب مطرح کشور موجب بروز نگرانی جدی برای آینده آمریکا نیز شده است.

نگرانی جدی برای دموکراسی آمریکا

تلاش ترامپ برای زیر سوال بردن نتایج انتخابات حتی پیش از آغاز رأی‌گیری به گفته توماس ال فریدمن، ستون‌نویس نیویورک تایمز، دموکراسی آمریکا را با خطر جدی مواجه کرده است.

فریدمن معتقد است: «پرزیدنت ترامپ در هفته‌های اخیر بدون تردید روشن کرده- و در مناظره روز سه‌شنبه حتی واضح‌تر از قبل- که ۲ نوامبر در مقابل رأی‌دهندگان فقط ۲ گزینه وجود دارد- و انتخاب جو بایدن یکی از آنها نیست.

رئیس‌جمهور به طرق مختلف به ما گفته است که یا دوباره انتخاب خواهد شد یا با این ادعا که همه برگه‌های رأی‌گیری پستی- روش سنتی که جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها را به سمت ریاست‌جمهوری رسانده و مورد استفاده خود ترامپ هم قرار گرفته- نامعتبر است، مشروعیت رأی‌گیری را زیر سوال خواهد برد.

انگیزه ترامپ واضح است؛ در صورت عدم پیروزی در کالج الکترال، او نتایج را زیر سوال خواهد برد تا دادگاه عالی یا مجلس نمایندگان (جایی که هر یک از نمایندگان ایالت یک رأی دارند) در مورد نتیجه انتخابات تصمیم بگیرد. و ترامپ در حال حاضر در هر دوی آنها دست بالا را دارد.

من نمی‌توانم این موضوع را واضح‌تر بگویم: دموکراسی ما در معرض خطر وحشتناکی قرار دارد؛ خطری بیشتر از زمان جنگ داخلی، خطری بیشتر از پرل هاربر، خطری بیشتر از بحران موشکی کوبا و خطری بیشتر از واترگیت.

دوست دارم فکر کنم چنین اتفاقی در آمریکا نمی‌افتد. دوست دارم فکر کنم اما خیلی خیلی نگرانم.»

بایدن در واکنش به سخنان ترامپ گفت: «مردم باید به سایت مربوطه بروند و رأی بدهند. رئیس اف‌بی‌آی و اطلاعات داخلی گفتند که هیچ نشانه‌ای از ناامنی وجود ندارد. باید کسان بیشتری که می‌خواهند رأی بدهند هم بتوانند این کار را انجام دهند. باید موانع را از سر راه مردم برداریم.»

او خطاب به مردم اظهار کرد: «بروید و رأی بدهید. او نمی‌تواند جلوی شما را بگیرد. نتیجه انتخابات را هرچه باشد می‌پذیرم. اگر ما رأی را بگیریم، او باید برود.»

در حالی که نظرسنجی‌ها از برتری عملکرد بایدن در اولین مناظره انتخاباتی می‌گوید، طبق آمار تنها ۱۰ درصد از آمریکایی‌ها هنوز تصمیم خود را نگرفته‌اند. تصمیمی که با توجه به واکنش‌ها به اولین مناظره انتخاباتی، به نظر می‌رسد انتخاب بین بد و بدتر باشد.


منبع: اعتماد آنلاین

ارسال نظر