کد خبر : 7322

رئیس جمهور قرقیزستان امروز جمعه آمادگی‌اش برای استعفا از سمتش اعلام کرد.

 

به گزارش پیام نو، به نقل از خبرگزاری رویترز، قرقیزستان از روز سه شنبه گذشته که در جریان تظاهرات حامیان مخالفان دولت چند ساختمان دولتی تصرف شد، درگیر ناآرامی بوده است.
هر چند که پیشنهاد سورونبای جینبکف برای استعفا از ریاست جمهوری در یک بیانیه، می تواند باعث تسهیل انتقال قدرت در آینده شود اما شاید تاثیر چندانی در حل بن بست سیاسی در قرقیزستان که اخیرا از سوی روسیه به عنوان "وضعیت آشوب زده" توصیف شد، نداشته باشد.
گروه های اپوزیسیون قرقیزستان بعد از مجبور کردن کابینه دولت به استعفا و همچنین مجبور ساختن کمیسیون انتخابات به لغو نتایج انتخابات پارلمانی یکشنبه گذشته که جرقه اعتراضات را زد، تا کنون از موافقت با این که چه کسی رهبری دولت موقت را به دست داشته باشد خودداری کرده اند.
پارلمان در حال کناره گیری قرقیزستان نیز همچنین تشکیل جلسه نداده یا یکی از سه نامزد نخست وزیری موقت را منصوب نکرده و قانونگذاران پارلمان می گویند که نگران امنیتشان هستند.
دو حزب سیاسی نزدیک به جینبکف اکثر آرای انتخابات پارلمانی یکشنبه گذشته را به خود اختصاص دادند اما دست کم ۱۱ حزب دیگر از پذیرفتن نتایج انتخابات خودداری کردند و ناظران غربی گفتند که انتخابات با یک سری ادعاهای معتبر خرید آرا همراه بوده است.
به نظر می رسد با وجود وضعیت بی اطمینانی موجود در قرقیزستان و عدم وجود رهبران مشروع در آن، مقامهای کهنه کار کنترل نیروهای امنیتی آن را در دست دارند.
کمیته امنیت کشور قرقیزستان امروز اعلام داشت ازبکستان سه فردی که در تاریخ ششم اکتبر به هنگام سقوط دولت قبلی از مرز به طور غیرقانونی عبور کردند را به این کشور تحویل داده است.
یکی از آنها تیلک ماترایموف، یک شهردار منطقه ای و عضو خانواده با نفوذ ماترایموف است.


منبع: ایسنا

ارسال نظر