کد خبر : 7383

نوازنده نامدار هلندی تسلیم سرطان شد؛

سال 2012 از طرف مجله معتبر «دنیای گیتار»، یکی از 100 گیتاریست برتر تمامی دوران شناخته شد

پیام نو| اشکان گلشاهی 26 ژانویه سال 1955، در آمستردام هلند، دنیا شاهد تولد یکی از نوابغ موسیقی راک دنیا بود؛ نوازنده‌ای که با هوش و خلاقیت، شیوه نوازندگی سازش را چند سده به جلو برد. عاشق موسیقی بود و با بزرگان همکاری داشت تا خود بزرگترین شد.

ادی فان هالن با نام کامل «ادوارد لودویک فان هالن» در خانواده‌ای هنرمند به دنیا آمد. پدرش نوازنده کلارینت، ساکسیفون و پیانیست و برادرش نوازنده درام بود. سال 1962 بود که «ادی» به همراه خانواده به کالیفرنیای آمریکا مهاجرت و در آنجا به همراه برادرش شروع به آموختن پیانو کرد. «ادی» توانست در رقابت سالانه پیانونوازی کالج «لانگ بیچ سیتی»، جایگاه نخست را کسب کند.

او در مصاحبه‌ای گفته بود: «من اصلاً قادر به خواندن و نواختن نت‌ها نبودم و هر چه می‌نواختم از دیدن و یادآوری نوازندگی استادانم بود.» بعد از نواختن در رقابت سالانه کالج، داوران همه اذعان داشتند که «ادی» استعدادی عجیب در بداهه‌نوازی قطعات کلاسیک دارد و نوازنده‌ای تواناست. با این تفاسیر نواختن پیانو برای «ادی» و برادرش «الکس» جذابیت زیادی نداشت. از این رو وقتی «الکس» اولین گیتار را برای خودش خرید، «ادی» هم یک درام ست کوچک تهیه کرد.

«ادی» بعد از اجرای درام برادرش در آهنگ «Wipe out» به فکر همراهی با او با یک گیتار اکتریک افتاد. «ادی» در خاطراتش گفته بود: «ساعت‌ها در اتاق دربسته تمرین می‌کردم و حتی وقتی در خانه راه می‌رفتم برای استراحت یا خوردن چیزی، گیتار الکتریکم به گردنم آویخته بود و تمرین می‌کردم». بالاخره «ادی»، «الکس» و سه پسر دیگر با همدیگر گروه «The Broken Combs» (شانه‌های شکسته) را تشکیل دادند و اولین اجرا را در مدرسه همیلتون به روی صحنه بردند.

در سال 1972 بود که دو برادر، گروه «فان هالن» را تشکیل دادند و به موفقیتی چشمگیر دست یافتند. گروه «فان هالن» در بهترین کلوب‌ها و سالن‌ها اجرا داشت و در نهایت در سال 1977 کمپانی مطرح «وارنر رکورد» به این گروه پیشنهاد همکاری داد. آلبوم راک (هارد راک-هوی متال) برادران «فان هالن» توانست در «بیلبورد» جایگاه 19 را به خود اختصاص دهد که جایگاه مناسبی بود. ششمین آلبوم این گروه با نام «1984» هم توانست با قطعه «Jump» (پرش) نامزد «گرمی» شود و سولوی بهترین قطعه راک را به خود اختصاص دهد.

در سال 1992 بالاخره نهمین آلبوم گروه، برنده جایزه «گرمی» بهترین خواننده سبک هارد راک شد. برادران «فان هالن» غیر از کارهای گروه خود در بسیاری از پروژه‌های موسیقی شامل موسیقی فیلم، آهنگسازی و همکاری با خوانندگان و گروه‌های مطرحی چون «مایکل جکسون»، «گروه کیس»، «راجر واترز» از «پینک فلوید»، «برایان می» از «کویین» و همچنین در رقابت‌ها و برنامه‌های مختلف فعالیت داشتند. تک‌آهنگ «ادی» هم که برای «مایکل جکسون» در سال 1982 ساخته بود با نام «Beat it»  (بزن به چاک) برنده جایزه «گرمی» در قسمت تک‌آهنگ‌ها شد.

«ادی» بارها در مصاحبه‌هایش گفته بود که تحت تأثیر نوازندگانی چون «اریک کلاپتون» و «جیمی پیج» انگلیسی بوده است. «ادی» در سال 2012 از طرف مجله معتبر «دنیای گیتار» و رأی مردمی، یکی از 100 گیتاریست برتر تمامی دوران شناخته شد. بی‌شک «ادی فان هالن» یا به عبارت مشهورتر «ادی ون هیلن» نقش به‌سزایی در تکامل شیوه نوازندگی گیتار الکتریک داشت.

او خالق بسیاری از تکنیک‌ها از جمله «تپینگ» بود که به‌واسطه آن نوازنده این توانایی را پیدا می‌کند که آرپژها را روی دسته گیتار و با سرعتی به شدت بالا اجرا کند. از دیگر خلاقیت‌ها و تکنیک‌های «ادی» می‌توان به ارتقای «ترمولو پیکینگ» و «آرتیفیشال هارمونیکس» اشاره کرد. «ادی» به خاطر علاقه و ارادتش به موسیقی کلاسیک، اسم پسرش را «ولفگانگ» (برگرفته از نام ولفگانگ آمادئوس موتسارت) گذاشت. در سال 1999 علائم سرطان دهان در «ادی» ظاهر شد. او مصرف سیگار و الکل را کنار گذاشت و حالش رو به بهبود رفت، ولی بعد از چند سال، عوارض بیماری دوباره ظاهر شدند تا 6 اکتبر 2020 (15 مهر 99) که در سن 65 سالگی درگذشت.

ارسال نظر