کد خبر : 7945

نتایج قطعی انتخابات ممکن است تا چندین روز پس از انتخابات روشن نشده باشد.

به گزارش پیام نو، میلیون‌ها آمریکایی در روز انتخابات رای خواهند داد اما امسال به علت شیوع کرونا درصد بالایی از رای‌دهندگان در ایالت‌های گوناگون از گزینه‌های رای دادن حضوری زودهنگام (قبل از روز رسمی رای‌گیری) یا رای دادن غیابی از طریق پست استفاده کرده‌اند. شمار این گروه رای‌دهندگان تا روز شنبه ۳۱ اکتبر (۱۰ آبان) به بیش از ۹۰ میلیون رسیده است.

برخی از شبکه‌های خبری و سازمان‌های نظرسنجی نتایج پیش‌بینی‌شده خود را در ساعات پایانی روز سه‌شنبه اعلام خواهند کرد اما این نتایج در هنگامی که هنوز رای‌های پستی در حال شمارش هستند، مقدماتی هستند.

ساعات رای‌گیری

ساعت باز شدن و بسته شدن حوزه‌های رای‌گیری از ایالتی به ایالت دیگر و در برخی موارد بر اساس شهر یا بخش (کانتی) متفاوت است.

برخی از ایالت‌ها به افرادی که هنگام بسته شدن حوزه رای‌گیری هنوز در صف ایستاده‌اند، اجازه رای‌دادن می‌دهند و برخی دیگر نه.

اغلب حوزه‌های رای‌گیری در ایالت‌ها در ساعت ۶ صبح سه‌شنبه به وقت شرق آمریکا (۱/۵ بعدازظهر سه‌شنبه به وقت تهران)  باز می‌شوند و  اغلب حوزه‌ها در ایالت‌ها تا ساعت ۱۱ شب روز سه‌شنبه به وقت شرق آمریکا (۴.۵ صبح روز چهارشنبه به وقت تهران) بسته می‌شوند.

سحرخیزان در ایالت ورمونت در شرق آمریکا از ساعت ۵ صبح می‌توانند رای دهند. حوزه‌ها در برخی از نقاط ایالت‌های غربی آلاسکا و هاوایی  ساعت یک صبح روز چهارشنبه بسته می‌شوند.

زمان‌بندی اعلام نتایج انتخابات

در بسیاری از ایالت‌ها، رای‌های پستی را که به طور دیرهنگام (پس از روز رای‌گیری) رسیده باشند، می‌توان پذیرفت و شمارش کرد.

اغلب رای‌های پستی باید در طول یکی دو روز پس از روز رای‌گیری در روز سه‌شنبه ۳ نوامبر دریافت شوند، به جز چند استثنا: چند ایالت کلیدی اجازه دریافت دیرهنگام‌تر رای‌های پستی را می‌دهند، از جمله ایالت‌های پنسیلوانیا و کارولینای شمالی (تا ۶ نوامبر)، ایالت‌های مینه‌سوتا و نوادا (تا ۱۰ نوامبر) و ایالت اوهایو (تا ۱۳ نوامبر).

هر یک از ایالت‌ها روند تایید نتایج را از ۱۰ نوامبر (۲۲ آبان) شروع می‌کند، گرچه این زمان ممکن است به علت بازشماری آرا به تاخیر بیفتد. هر ایالت به جز کالیفرنیا باید روند تایید نتایج انتخابات را تا ۸ دسامبر (۱۸ آذر) تمام کرده باشد. همه اختلافات- از جمله چالش‌ها و بازشماری‌ها- باید تا این تاریخ حل و فصل شده باشند.

گزینندگان هر ایالت در ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) رای‌های الکترال آن ایالت را به طور رسمی اعلام می‌کنند و نتایج آرای الکترال هر ایالت به واشنگتن فرستاده می‌شود.

به این ترتیب که نتایج قطعی انتخابات به خصوص در این دوره که به علت شیوع کروناویروس درصد آرای پستی بسیار بالا است، ممکن است تا چندین روز پس از انتخابات روشن نشده باشد.

منبع:‌ همشهری آنلاین

ارسال نظر