کد خبر : 8379

در دوران شیوع کرونا، پس‌انداز خانوارهای آلمانی به هفت تریلیون یورو رسید.

به گزارش پیام نو، افزایش چشمگیر پس‌انداز خانوارهای آلمانی به خاطر کمتر هزینه‌کردن در دوران کرونا و نگرانی آنها از بدتر شدن شرایط اقتصادی، باعث نگرانی کارشناسان نسبت به بروز رکود اقتصادی در این کشور شده است.

آلمانی ها طبق عادت دیرینه خود همچنان در حال پس انداز هستند. بسیاری از مردم این کشور در دوران کرونا نیز پولهایشان را نزد خود نگه می دارند در نتیجه طی یک سال اخیر خانوارها در جمهوری آلمان از هر زمان دیگری ثروتمندتر شده اند.

خبرگزاری د. پ. آ. آلمان امروز (شنبه) گزارش داد؛ مردم این کشور در سال ۲۰۲۰ بخاطر محدودیت های ناشی از کرونا پول زیادی پس انداز کرده اند. بانک مرکزی آلمان مجموع دارایی های مالی خانوارهای خصوصی را با ۳۹۳ میلیارد افزایش، ۷.۱ تریلیون یورو تخمین می زند. این رقم افزایش تقریباً شش درصدی نسبت به سال قبل را نشان می دهد.

«میشائل اشتاپل» کارشناس بانک مرکزی آلمان می گوید با توجه به تهدید اشغال کوتاه مدت یا بیکاری، بسیاری از مردم پول خود را پس انداز کرده اند و محدودیت های کرونایی نیز باعث کند شدن روند مصرف گرایی شده است.

طبق برآوردهای انجمن بانکی BVR آلمان نرخ آلمانی ها پس انداز در حدود ۱۷ درصد است که نشان می دهد خانوارهای خصوصی ۱۷ یورو از هر ۱۰۰ یورو درآمد خود را پس انداز می کنند. طبق ارقام اداره آمار فدرال ، بالاترین رقم پس انداز در آلمان تاکنون در سالهای ۱۹۹۱ و ۱۹۹۲ بوده که این میزان در آن زمان کمی کمتر از ۱۳ درصد اندازه گیری شده است.

این میزان از سرمایه راکد در دست شهروندان، در حالی که امید کوتاه مدتی به بهبود شرایط اقتصادی وجود ندارد، نگرانی کارشناسان اقتصادی را به دنبال داشته است. به نظر این کارشناسان، بحران کرونا نه تنها در عادت آلمانی‌ها به اندوختن پول تاثیر گذاشته، بلکه می‌تواند نحوه مصرف آنها را نیز به نحو بارزی تغییر دهد.

نظرسنجی ها نشان می دهد سرمایه‌گذاری در بازار سهام و بورس با وجود وضعیت آشفته کنونی، بیشتر خواهد شد. آمار استخراج شده «نوریس بانک» نشان می‌دهد آلمانی‌ها بیش از پیش به این عرصه متمایل شده‌اند. این میزان قبل از کرونا ۹/ ۱۶ درصد بوده و بعد از  آغاز بحران ۲/ ۱۹ درصد شده است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر