کد خبر : 8563

گفت‌وگوی پیام نو با باربارا اسلاوین درباره برنامه برجامی دولت بایدن

مدیر بخش پروژه آینده ایران در اندیشکده «شورای آتلانتیک» معتقد است باید به دولت بایدن فرصت داد

پیام نو| دولت جو بایدن درباره برجام چه تصمیمی دارد؟ آیا فقدان تحرکات در این رابطه در واشنگتن حاکی از بی‌میلی دولت جدید به نجات این توافق است یا باید منتظر اتفاقات دیگری در روزها و هفته‌های پیش رو باشیم؟ اقدامات تهران در این زمینه چه اثری دارد؟ برای بررسی روند تحولات برجامی در هفته جاری و تا رسیدن ضرب‌الاجل مصوب مجلس در ایران، گفت‌وگویی داشتیم با باربارا اسلاوین، مدیر بخش پروژه آینده ایران در اندیشکده «شورای آتلانتیک» که سال‌هاست مشغول بررسی و مطالعه دیپلماسی ایران بوده است. اسلاوین می‌گوید بی‌صبری در ایران را می‌فهمد اما هنوز زمانی از آمدن بایدن نگذشته است. از نگاه او، خواست بایدن و تیمش، واقعا نجات این توافق است، اما لازم است بین ایران و آمریکا گفت‌وگویی صورت بگیرد و گام‌های مربوط به بازگشت به توافق بینشان هماهنگ شود.

* آیا قرار است شاهد اقدامی از سوی واشنگتن در قبال توافق باشیم؟ با توجه به ضرب‌الاجل این هفته در ایران.

جیک سالیوان در گفت‌وگو با سی‌بی‌اس گفته است «توپ در زمین ایران است» بنابراین ایالات متحده منتظر است ایران با گفت‌وگوهای غیررسمی تحت نظر بوررل، نماینده ارشد اتحادیه اروپا، موافقت کند. مطمئن نیستم آیا درباره یک نشست مجازی فکر می‌کنند یا حضوری.

* الان طرز فکر واشنگتن درباره توافق هسته‌ای و دیپلماسی با ایران چیست؟

دولت بایدن متعهد است به بازگشت به برجام است، اگر ایران برگردد. چیزی که الان لازم است دیداری است برای چینش ترتیب گام‌ها در دو طرف.

* آیا فقدان اقدام از سوی دولت جدید به این خاطر است که وضعیت را به اندازه کافی جدی نمی‌بینند یا به این خاطر است که فروپاشی توافق از نظر آن‌ها مشکلی ندارد و آماده اند با عواقبش مواجه شوند؟ یا آیا موضوع صرفا این است که فکر می‌کنند هنوز زمان دارند؟

این دولت همین حالا هم چندین قدم برداشته است، شامل پس‌گرفتن اقدام به فعال‌کردن تحریم‌های «ماشه» در سازمان ملل متحد و تجدید حمایت از قطعناه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز حذف محدودیت‌های حرکتی اضافی بر دیپلمات‌های ایران در سازمان ملل، توقف ممنوعیت مسافرت «از کشورهای اسلامی» و انتصاب راب مالی، یک حامی بزرگ برجام به عنوان نماینده وزارت خارجه در امور ایران. این‌ها از نظرگاه سیاست داخلی ایالات متحده اقداماتی نیستند که بتوان آن‌ها را نادیده گرفت.

* یک قرائت از وضعیت که در تهران شایع شده است این است که با بازگشتی دولتی اهل همکاری به کاخ سفید، ایالات متحده و اتحادیه اروپا اقداماتشان علیه ایران را هماهنگ می‌کنند و به جای کاهش فشار یک‌جانبه، فشار چندجانبه خواهیم داشت. آیا قرار است این طور شود؟

نه من این طور فکر نمی‌کنم. مهم است که بعد از چهار سال بی‌توجهی ترامپ به دیدگاه‌های اروپایی، ایالات متحده و اروپایی‌ها هماهنگ باشند؛ اما هدف نجات برجام بینشان مشترک است.

* وقتی فهرست افراد در سمت‌های سیاست خارجی و امنیت ملی اعلام می‌شد، فهرستی پر از افراد آشنا به توافق ایران بود که بسیاری خودشان در مذاکرات [برجام] نقش داشتند، برای همین برخی در ایران فرض کردند که آن‌ها نجات توافق را خواهند خواست. اکنون زمان گذشته است و تقریبا هیچ حرف ملموسی از کاخ سفید در این باره بیرون نیامده است. ایران عملا دارد خودش را برای فروپاشی توافق آماده می‌کند. آیا تیم بایدن اصلا می‌خواهد با این توافق مشکلش با برنامه هسته‌ای را حل کند یا برایشان فرقی نمی‌کند؟ یا آیا فکر می‌کنند ضربه کافی در دوران ترامپ به توافق خورده و دیگر نمی‌شود کاری کرد؟

این آدم‌ها بازگشت به توافق را می‌خواهند. بایدن تنها یک ماه است که سر کار بوده است. می‌دانم صبر سخت است اما دولت جدید ایالات متحده واقعا دارد کارها را به شکلی که باید انجام می‌دهد: در مشورت با متحدان و با کنگره. همان طور که گفتم، قدم‌هایی هم در جهت پایان سیاست «فشار حداکثری» برداشته است.

* اگر موضوع این است که دولت جدید می‌خواهد توافق را نجات دهد و با ایران تعامل کند، فکر می‌کنید قدم بعدی‌اش کی و چه خواهد بود؟

ایالات متحده پیشنهاد رفع تحریم‌ها به شکل ملموس را خواهد داد، وقتی که دو طرف دیدار کنند و بتوانند ترتیب اقدامات را هماهنگ کنند.

* قرائت شما از آن چه تهران انجام می‌دهد چیست؟

ایران دارد سعی می‌کند با تشدید گام‌ها به سمت خروج از برجام، اهرم بیشتری به دست بیاورد. امیدوارم این بیش از حد پیش نرود. حرف‌های رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای [بعد از دیدار با مقامات ایران] از این لحاظ مثبت بوده است. ایران موافقت کرده است که اجازه نظارت‌های لازم و تأییدیه‌ها را حداقل برای مدت سه ماه بدهد و بنابراین فرصت هست که آمریکا و ایران صحبت کنند.

* در مجموع، در چشم‌انداز توافق هسته‌ای ایران چه می‌بینید؟

من همچنان خوش‌بینم.

 

ارسال نظر