کد خبر : 8664

با پایان مهلت دستیابی به ائتلاف

با پایان مهلت مقرر برای تشکیل دولت اسرائیل، نخست وزیر این رژیم شکست خورده و تشکیل دولت را مجدداً به ریولین سپرد.

پیام نو| به نقل از آناتولی، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر ۷۱ ساله اسرائیل که پیش از این از سوی روون ریولین، رئیس این رژیم برای تشکیل دولت مکلف شده بود، با انقضا مهلت مقرر نتوانست دولت را تشکیل دهد.

نتانیاهو که رهبری حزب راستگرای لیکود را عهده‌دار است، در انتخابات اخیر نتوانست ۶۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست (پارلمان اسرائیل) که برای تشکیل دولت الزامی است کسب کند.

شامگاه سه شنبه و همزمان با انقضای مهلت ۲۸ روزه قانونی، نتانیاهو به ریولین اعلام کرد که موفق به تشکیل دولت نشده است. این سومین شکست نتانیاهو در تشکیل دولت طی دو سال گذشته است.

این مهلت می‌تواند برای مدت دو هفته با تایید رئیس اسرائیل تمدید شود.

در بیانیه سخنگوی دفتر ریولین آمده است که وی از صبح امروز چهارشنبه مذاکرات در مورد ادامه روند تشکیل دولت را ادامه خواهد داد.

در این بیانیه آمده است: مدت ۲۸ روز مقرر در قانون اساسی که در اختیار نخست وزیر برای تشکیل دولت قرار گرفت نیمه شب به پایان رسید و اندکی قبل از نیمه شب، نتانیاهو اعلام کرد که قادر به تشکیل دولت نبوده است.

در همین حال یک منبع رسمی در لیکود به شبکه کان گفت: "شانس تشکیل دولت برای ما وجود ندارد و ما خواهان تمدید مهلت مقرر نیستیم."

در آخرین تلاش ، نتانیاهو از نفتالی بنت، رهبر حزب"یمینا"  خواست به وی در دولتی چرخشی بپیوندد. وی در توئیتی نوشت: "نفتالی ، ثابت کن که تو یک مرد راست‌گرا هستی".

حزب لیکود نیز در توئیتی نوشت: "پس از مخالفت بنت که قطعاً منجر به تشکیل دولت می‌شد، نتانیاهو این اختیار را به ریولین بازگرداند."

نتانیاهو با سابقه‌ای نزدیک به ۱۵ سال طولانی‌ترین نخست وزیر اسرائیل است که با اتهامات نقض اعتمادعمومی، کلاهبرداری و رشوه‌ در سه پرونده فساد روبرو است.

در حال حاضر ریولین سه روز مهلت دارد تا یکی از رقبای نتانیاهو را برای تشکیل دولت مامور و یا تشکیل دولت را به کنست محول کند. بحران جاری موجب نمی‌شود که نتانیاهو فورا از سمت خود به عنوان نخست‌وزیر کنار گذاشته شود. برخی گزارش‌ها نیز از رایزنی رقبای نتانیاهو برای آماده کردن چارچوب تقسیم قدرت حکایت دارد.

انتظار می‌رود رئیس اسرائیل، یائیر لاپید، رهبر حزب "آینده ای هست" را برای تشکیل دولت ظرف ۲۸ روز منصوب کند.

طبق قوانین اسرائیل در صورت عدم موفقیت دومین فرد در تشکیل دولت، رئیس این رژیم می‌تواند ظرف سه هفته از پارلمان بخواهد که کاندیدایی را از کنست انتخاب کند و اگر پارلمان قادر به این کار نباشد ، انتخابات جدید در پاییز سال جاری برگزار می‌شود و به معنی ادامه بحران سیاسی در ماه‌های پیش رو است.

طی دو سال گذشته اراضی اشغالی شاهد برگزاری چهار انتخابات پارلمانی بود. برخی رسانه‌های اسرائیلی نیز پیش برگزاری انتخابات پنجم را پیش بینی کرده‌اند.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر