کد خبر : 8679

سازمان جهانی بهداشت مجوز استفاده اضطراری از واکسن کووید-۱۹ ساخت شرکت دولتی داروسازی سینوفارم را صادر کرد.

پیام نو| به نقل از سایت رسمی سازمان جهانی بهداشت، این مجوز که روز جمعه صادر شده است، چراغ سبز برای استفاده از این واکسن در جهان است.

 این واکسن یکی از دو واکسن اصلی ساخت چین است که به صدها میلیون نفر در چین و خارج از این کشور ارائه شده است.

برای اولین بار مجوز سازمان جهانی بهداشت را از واکسن‌های ساخته شده توسط یک کشور غیرغربی دریافت کرده است.

رویترز نوشت: این اولین بار است که سازمان جهانی بهداشت مجوز استفاده اضطراری از یک واکسن چینی را برای به بیماری عفونی صادر کرده است. اوایل هفته گذشته، کارشناسان دیگری از سازمان جهانی بهداشت درباره کیفیت اطلاعات این شرکت چینی درباره عوارض احتمالی واکسن ساخت این شرکت ابراز نگرانی کرده بودند.

مجوز اضطراری سازمان جهانی بهداشت به مسئولان تنظیم مقررات دارویی چین نشان می‌دهد که این دارو بی خطر و موثر است. قرار گرفتن واکسن چینی در لیست استفاده اضطراری سازمان جهانی بهداشت همچنین اجازه می‌دهد  این واکسن در برنامه جهانی کوواکس برای تامین واکسن برای کشورهای عمدتا فقیر  که با کمبود شدید عرضه مواجه هستند استفاده شود.  

بروس آیلوارد مشاور ارشد سازمان جهانی بهداشت گفت سینوفارم باید تصمیم بگیرد که چه تعداداز دوزهای واکسن را به این برنامه کمک می‌کند. وی با این حال گفت: این شرکت تلاش می‌کند در این زمینه کمک اساسی کند و همزمان با واکسینه کردن مردم چین به اندازه کافی واکسن در دسترس قرار دهد.

سازمان جهانی بهداشت تاکنون مجوز استفاده اضطراری از واکسن های کووید ساخت شرکت‌های فایزر-بیون تک، آسترازنکا، جانسون اند جانسون و مدرنا را داده است.

گروه مشاوره فنی این سازمان درباره تصویب واکسن سینوفارم تصمیم‌گیری کرده است. این گروه از ۲۶ آوریل  (۶ اردیبهشت) برای بررسی اطلاعات بالینی جدید و تولید این واکسن تشکیل جلسه داده است.  

تدروس ادهانوم دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت به دنبال تصویب این واکسن گروه کارشناسی مشاوران راهبردی (سیج) توصیه کرده که افراد ۱۸ سال به بالا دو دوز از این واکسن را دریافت کنند.

در بیانیه سازمان جهانی بهداشت نیز آمده است: بر اساس همه شواهد موجود این سازمان توصیه می‌کند که واکسن سینوفارم برای افراد ۱۸ سال به بالا در دو دوز و با فاصله سه تا چهار هفته تزریق شود.

سینوفارم دو واکسن کووید تصویب شده در چین را تولید کرده است و بیش از  ۲۰۰ میلیون دوز را در داخل و خارج این کشور تزریق کرده است. سینوواک نیز بیش از ۳۰۰ میلیون دوز واکسن را به کشورهای سراسر جهان و نیز در در داخل این کشور داده است. واکسن‌های ساخت این دو شرکت چینی به بسیاری از کشورها از جمله کشورهای آمریکای لاتین، کشورهای آسیایی و افریقایی صادر شده است.

سازمان بهداشت جهانی ضمن هشدار در خصوص احتمال بروز شکاف میان کشورهای فقیر و غنی نسبت به در دسترس بودن واکسن کرونا هشدار داده است.

 دبیرکل سازمان جهانی بهداشت همچنین نسبت به ملی‌گرایی در زمینه واکسن هشدار داده و گفته چنین مساله‌ای می‌تواند باعث گسترش همه‌گیری شود.

 

ارسال نظر