کد خبر : 8706

جوسپ بورل:

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اسرائیل را عامل اصلی تعویق انتخابات فلسطین در قدس اشغالی دانست.

پیام نو| «جوسپ بورل» روز دوشنبه در آستانه برگزاری اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به خبرنگاران در بروکسل گفت که موضوع "تعویق انتخابات فلسطین و نحوه حمایت از فلسطینیان، در دستور کار جلسه امروز وزرای خارجه قرار دارد .

وی با بیان اینکه انتخابات فلسطین قرار بود با اصرار اتحادیه اروپا برگزار شود، افزود: اما اسرائیل اجازه برگزاری انتخابات در قدس شرقی را نداد و آن‌ها را وادار کرد که از برگزاری انتخابات منصرف شوند.

بر اساس فرمان ریاستی رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، قرار بود انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین در روز ۲۲ ماه مه‌ (یکم خرداد ماه) و انتخابات ریاست جمهوری در ۳۱ ژوئیه (۹ مرداد ماه) برگزار و چنانچه انتخابات مجلس قانونگذاری به مرحله دوم کشیده شود، در ۳۱ اوت (۹ شهریور ماه) برگزار شود.

تصمیم تشکیلات خودگردان فلسطین برای نخستین بار پس از ۱۵ سال برای برگزاری انتخابات مجلس قانونگذاری، ریاست جمهوری و مجلس ملی، با استقبال حماس رو به رو شده بود.

با این حال دهم اردیبهشت رییس تشکیلات خودگردان فلسطین رسما به تعویق افتادن انتخابات در سرزمین های فلسطین را اعلام کرد. محمود عباس در پی نشستی که درباره انتخابات برگزار شده بود تصریح کرد: برگزاری انتخابات باید شامل تمامی سرزمین های فلسطین از جمله قدس باشد.

وی با بیان اینکه «به تلاش برای تقویت وحدت ملی و تحکیم مقاومت مسالمت آمیز مردمی ادامه خواهیم داد» افزود: از جامعه جهانی می خواهیم اسرائیل را برای توقف اقدامات خصمانه اش تحت فشار قرار دهد.

رئیس تشکیلات خودگردان عنوان کرد: برای تشکیل دولت وحدت ملی که به قطعنامه های بین المللی و تقویت سازمان آزادیبخش فلسطین پایبند باشد، تلاش خواهیم کرد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر