کد خبر : 8708

مسئول دفتر سیاسی جنبش مقاومت فلسطین (حماس) در نوار غزه هرگونه مذاکره با اسرائیل را تا محقق نشدن کامل شروط تعیین شده، رد کرد.

به گزارش امروز (سه شنبه) پایگاه خبری «العربی الجدید»، در حالی که مصر در تلاش است تا اسرائیل و مقاومت فلسطین را به آتش بس دعوت کند، برخی از منابع مصری فاش کردند که حماس به مقامات سرویس اطلاعات مصر اعلام کرده، تا زمانی که اسرائیل خواسته‌های آنها از جمله  عقب‌نشینی نیروهای اشغالگر از مسجد الاقصی، آزادی همه بازداشت‌شدگان از زمان آغاز بحران اخیر به ویژه آوارگی مردم محله "شیخ جراح" در قدس و تمامی تصمیمات خود در این زمینه را متوقف نکند، مذاکره نخواهد کرد.

منابع خبری مصر گفتند: پافشاری مقامات سیاسی حماس بر انجام خواسته های خود، اقدامات بین‌المللی اعمال شده توسط برخی واسطه‌ها برای جلوگیری از بروز یک رویارویی جامع یا انتفاضه جدید را بی نتیجه گذاشته است.

این منابع افزودند: برآوردهای مصر با توجه به در دسترس بودن اطلاعات مربوط به آمادگی گروه‌های فلسطینی برای انجام عملیات خاص در عمق سرزمین‌های اشغالی و به دنبال آن پاسخ اسرائیل برای حفظ توازن قدرت، اوضاع را متشنج خواهد کرد.

این منابع فاش کردند که حماس در پیامی که از طریق مصر به اسرائیل فرستاده، اعلام کرده، در صورت عدم پاسخگویی به درخواست‌های مقاومت در ساعات آینده، گروه‌های فلسطینی با استفاده از موشک‌های دوربرد جدیدی که در اختیار دارند، سایت‌های شناسایی شده در اسرائیل را برای اولین بار هدف قرار خواهند داد.

از سوی دیگر منابع خبری وابسته به جنبش حماس گفتند که بیانیه کوتاه «محمد الضیف» فرمانده ارشد نظامی این جنبش تهدیدی توخالی نیست و نیروهای قسام و گروه های مقاومت عملیات گسترده خود علیه اسرائیل را آغاز خواهند کرد و موضوع تنها در موشک‌ها خلاصه نخواهد شد و اسرائیل ضررهای زیادی را متحمل خواهد شد.

«زیاد النخاله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز عصر دیروز (دوشنبه) هشدار داد که اشغالگران نباید به تجاوزات خود علیه الاقصی ادامه دهند.

وی در بیانیه کوتاهی گفت: دشمن صهیونیستی تجاوز به بیت المقدس را آغاز کرده است و اگر متوقف نشود، تلاش‌های سیاسی برای آتش بس معنایی ندارد.

اسرائیلی در ماه مبارک رمضان با یورش به منطقه "باب العمود" و صحن‌های مجاور مسجد الاقصی، به سمت فلسطینیان روزه دار گاز اشک آور پرتاب کردند و آنان را مورد ضرب و شتم شدید قرار دادند.

بر اساس این گزارش، هزاران شهرک نشین اسرائیل به مسجد الاقصی  و دروازه باب العمود یورش بردند و حملات آن‌ها علیه فلسطینیان در ماه مبارک رمضان افزایش یافته است.

اشغالگران اسرائیل همچنین پس از دستگیری فلسطینی‌ها، ده ها نفر از آنان را از قدس اخراج و خانه های آنان را نیز تخریب کردند.

هلال احمر فلسطین امروز صبح اعلام کرد که ۷۱۴ فلسطینی در اراضی اشغالی از جمله ۵۲۰ نفر در قدس شرقی در درگیری با نظامیان اسرائیلی زخمی شدند.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر