کد خبر : 8762

روسیه:

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: امید و شانس زیادی برای حفظ پیمان آسمان‌های باز باقی نمانده است.

پیام نو| ریابکوف روز سه شنبه درباره حفظ پیمان آسمان‌های باز گفت: شانس برای حفظ این پیمان کم است، دولت آمریکا و متحدان این کشور فرصت زیادی را در این مورد و حل و فصل مساله بدون سر و صدای بی مورد، هدر دادند.

وی ادامه داد: ایالات متحده آمریکا و متحدان این کشور هنوز فرصت برای تجدیدنظر در موضع خود در قبال پیمان آسمان‌های باز دارند اما بسیار بعید بنظر می‌رسد که واشنگتن از چنین فرصتی استفاده کند.   

پیمان آسمان‌های باز، توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که سال ۲۰۰۲میلادی به امضا رسید و به اجازه پرواز هواپیماهای تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده ارتباط دارد. این پیمان، یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است.

آمریکا سال گذشته از پیمان آسمان های باز خارج شد.

 ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه طرح قانونی خروج این کشور از پیمان آسمان های باز را به مجلس دومای روسیه ارائه کرد.

روز گذشته کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه از این طرح قانونی حمایت کرد.  

 

آمریکا اقدامات زیانبار در روابط با روسیه را متوقف کند

ریابکوف در ادامه مصاحبه با تاس گفت که طرف روسی امیدوار است آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار آتی با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، بر آمادگی واشنگتن برای توقف اقدامات تنش زا در روابط دوجانبه تاکید و عرصه های معینی را برای تعمیق روابط و گفت و گوها اعلام کند.  

وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا توافق کرده‌اند هفته آینده در حاشیه نشست شورای شمالگان در ریکیاویک دیدار کنند.  

این وزارتخانه افزود دو طرف توافق کردند گفتگوهای جداگانه‌ای "در حاشیه" نشست وزرای شورای شمالگان در بیستم ماه مه (۳۰ اردیبهشت) انجام دهند.

ریابکوف با بیان اینکه در نشست وزیران شورای شمالگان، زمان محدود است، اظهار کرد: من معتقدم که وزیران خارجه روسیه و آمریکا درخصوص همه موضوعات دستور کار روابط دو کشور شامل موضوعات دوجانبه و بین المللی گفت و گو می کنند.

روابط روسیه و آمریکا تیره است و واشنگتن بیش از۱۰۰ بسته تحریم های مالی و اقتصادی در مورد مسکو وضع کرده است.  

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر