کد خبر : 8771

شبکه خبری فرانسوی از انجام یک پرواز طولانی مدت خطوط هوایی ایرفرانس به مقصد کانادا با استفاده از نوعی سوخت پایدار با منشا روغن پخت و پز خبر داد.

پیام نو| به نقل از تارنمای شبکه خبری فرانس۲۴، خطوط هوایی ایرفرانس کی ال ام (Air France-KLM) دیروز سه شنبه با استفاده از سوخت بیولوژیک ایرباس A۳۵۰ از پاریس به مونترال پرواز کرد و آمادگی این شرکت را برای استفاده از سوخت با آلاینده‌های کم به رغم اختلافات عمیق در مورد تصویب استفاده از سوخت‌های پایدار نشان داد.

پرواز ۳۴۲ ایرفرانس از فرودگاه "شارل دوگل" فرانسه با مخلوط ۱۶درصد "سوخت پایدار هواپیمایی" (SAF) که در تولید آن از روغن پخت و پز استفاده شده، انجام گردید.

سوخت پایدار عنوانی است که به انواع پیشرفته سوخت زیستی هوایی مورد استفاده در هواپیماهای جت گفته می شود. ضایعات روغن پخت و پز یکی از منابع مورد استفاده در تولید چنین سوخت هایی است. منابع دیگر آن هم شامل چربی‌های حیوانی و روغن‌های گیاهی دیگر، زباله‌های جامد از جمله کاغذ و بسته‌بندی و حتی ضایعات غذایی می‌شود.

شرکت ایرفرانس به دنبال انجام این پرواز در بیانیه‌ای اظهار داشت: این پرواز نشان دهنده "بلندپروازی‌های مشترک برای کربن‌زدایی نظام حمل و نقل هوایی و توسعه زنجیره تامین سوخت پایدار هوایی در فرانسه" است.

گفته می‌شود سوخت تولید شده این جت امکان کاهش انتشار کربن را دارد هرچند هزینه تولید آن در مقایسه با نفت سفید بسیار بالاتر است.  

براساس اهداف تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا، از سال آینده پروازهای خروجی از فرانسه باید از یک درصد سوخت پایدار استفاده کند و این مقدار تا سال ۲۰۲۵ باید به دو درصد و تا سال ۲۰۳۰ باید به پنج درصد برسد.

اما شرکت‌های هواپیمایی با استدلال اینکه شرط استفاده از سوخت‌های پایدار در پروازهای طولانی مدت آنها را در معرض رقابت ناعادلانه خارجی قرار دهد و از این رو سعی در معافیت پروازهای طولانی مدت در استفاده از این نوع سوخت دارند.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر