کد خبر : 8812

در پی نشاندن هواپیما برای دستگیری مخالف سیاسی

اتحادیه اروپا تصمیم به تشدید تحریم علیه بلاروس گرفت و رفت‌وآمد پروازهای هواپیمایی رسمی این کشور به فرودگاه‌های اروپایی را ممنوع کرد.

پیام نو|  این اتحادیه همچنین از شرکت‌های هواپیمایی اروپایی نیز خواسته است به حریم هوایی بلاروس نروند. این هفته دولت بلاروس در اقدامی که با واکنش منفی گسترده مواجه شده است، یک هواپیمای مسافربری از هواپیمایی رایان ایر را با استفاده از هواپیماهای جنگی و ادعای وجود بمب در هواپیما مجبور به فرود کرد تا یک مخالف سیاسی را دستگیر کند. در پی این اقدام اتحادیه اروپا دست به اقدامات مجازاتی زده است که شامل تحریم برخی از شرکت‌ها و چهره‌های برجسته نزدیک به قدرت در بلاروس نیز می‌شود.

رومن پروتاسویچ، فعال سیاسی مخالف و همسرش سوفیا ساپگا در حال حاضر بازداشت هستند. اخیرا ویدئویی از پروتاسویچ در بازداشت منتشر شد که در آن او می‌گفت حالش خوب است و برخورد خوبی با او شده اما نزدیکان او می‌گویند به این ویدئو اعتمادی ندارد و او تحت فشار این حرف‌ها را ضبط کرده است. اتحادیه اروپا خواستار آزادی فوری این دو نفر نیز شده است.

الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس ۲۷ سال است که قدرت را در این کشور در اختیار دارد و متهم به دستکاری در نتیجه انتخابات و استفاده غیرقانونی از اهرم‌های قدرت خود برای تداوم دوران حکمرانی است.

 

ارسال نظر