کد خبر : 8830

مصر و اردن با حمایت آمریکا و کشورهای عربی در حال کوشش برای راه‌اندازی کارزاری به منظور آغاز مذاکره‌های مستقیم صلح میان فلسطین و اسرائیل و تشکیل کشور مستقل فلسطین هستند.

پیام نو| منابع سیاسی در رام الله به «الشرق الاوسط» گفته اند که این کوشش‌ها از زمان پیش از ریاست جمهوری «جو بایدن» آغاز شده اما با تحولات اخیر و ابراز تمایل دولت آمریکا به حل فراگیر مناقشه فلسطین و اسرائیل بر پایه راه حل دو کشوری بر سرعت آن افزوده شده است.

این منابع افزوده‌اند که تماس‌های گسترده‌ای میان قاهره و رام الله و امان جریان دارد تا روند سیاسی تازه‌ای آغاز شود و در این زمینه با آمریکا هماهنگی‌های لازم انجام شده است.

پایگاه خبری «میدل ایست نیوز» نیز نوشت که «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، روز گذشته در دیدار «ایمن الصفدی»، وزیر خارجه اردن، بر ضرورت آغاز فوری روند سیاسی و مذاکره‌ها تأکید کرد.

او گفت که رهبران فلسطینی آماده آغاز فوری روند سیاسی زیر نظر کمیته چهارجانبه بین المللی برای پایان دادن به اشغالگری رژیم صهیونیستی و تحقق حقوق ملت فلسطین در کشور مستقل با پایتختی قدس شرقی هستند.

روز گذشته، الصفدی در سفر به رام الله پیام ملک «عبدالله دوم» پادشاه اردن را به عباس ابلاغ کرد.

او گفت که در این پیام بر موضع تاریخی اردن در کنار ملت فلسطین و کوشش برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی تأکید شده است.

الصفدی گفت که حملات اسرائیل به ملت فلسطین تنها زمانی پایان یافته محسوب می شود که همه آنچه باعث تنش در بیت المقدس شده متوقف شود و اسرائیل به اجبار ساکنان «شیخ جراح» برای خروج از خانه هایشان پایان دهد.

وزیر خارجه اردن همچنین با همتای مصری خود ایجاد دورنمای سیاسی مناسب برای تشکیل کشور مستقل فلسطین را بررسی کرد.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر